Foarte urgent! casa pe teren concesionat

Foarte urgent! casa pe teren concesionat | Autor: AdelaP

Link direct la acest mesaj

Rugaminte mare: am gasit o casa de vanzare, construita pe o parcela de teren concesionata de Primarie pe 49 ani. Cel care a ridicat casa (si care vinde acum)nu este beneficiarul de drept al terenului ci l-a obtinut printr-un contract de vanzare-cumparare. (pe care inca nu l-am vazut dar sincer nu cred in legalitatea lui). De fapt eu pot cumpara numai casa, nu si terenul pe care e construita, nu? Cum se poate intabula atunci? Se poate instraina in vreun fel pamantul atata vreme cat e concesionat? Ce se intampla la finele perioadei de 49 ani? Il pot cumpara eu? Daca nu, imi demoleaza casa? Foarte complicat. Mii de multumiri pt cine poate sa ma lumineze cat de cat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

1. trebuie sa vezi contractul de concesiune, in general se specifica in el ca dupa o anumita perioada poti cumpara terenul cu un pret de.../mp;
2. actualul vanzator nu avea cum sa cumpere terenul, eventual s-a schimbat titularul contractului de concesiune, ceea ce vei face si tu (adica cesionarea=cedarea contractului de concesiune). deci actele se vor face la primarie si parte in contractul de concesiune vei deveni tu.
3. nu se poate intabula pt ca concesiunea nu reprezinta drept de proprietate.
4. pe terenurile concesionate autorizatia de constructie din cate stiu eu este provizorie. deci tie ti se transmite doar un drept de folosinta nu si de proprietate.
sfatul meu este sa vezi intai contractul de concesiune ca sa stii ce se specifica in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaP spune:

Multumesc pt informatii si promptitudine. Intentionam sa mergem la Primarie si sa vedem exact ce e cu contractul de concesiune si ce posibilitati avem. Vreau sa va mai intreb daca toate formalitatiile tin numai de Primarie sau si de Consiliul Judetean, terenul cu pricina fiind in rural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

din cate stiu eu tin doar de primarie. vezi ce e cui contractul si daca mai ai intrebari si te pot ajuta, spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaP spune:

Se pare ca datele problemei s-au modificat. Terenul cu pricina nu este concesionat ci este dat gratuit(legea 15/2003). Ce posibilitate avem in cazul asta? Se poate concesiona de noi? Cu multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

adelap- chiar nu cred , acel teren l a primit familia respectiva daca zici in baza legii nr. 15 din 2003 si reprezinta sprijin acordat tinerilor pentru construirea unei locuințe proprietate personală.
L au primit in baza unor conditii ( sa aiba amandoi maxim 35 de ani, sa nu fi avut teren ei sau parintii lor, etc).
Deci sincer nu cred ca e realizabil...

Daca e in baza legii 15 - informatii poti primi de la primaria de care apartine terenul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaP spune:

In sfarsit am inteles si eu care e treaba. Terenul a fost acordat gratuit de catre Primarie unui tanar care a intrunit toate conditiile. Pe acest teren s-a construit casa (stadiul in care se afla acum -semifinisata)si tanarul respectiv, din lipsa financiara vrea s-o vanda. Au aparut ceva modificari la legea 15 potrivit careia beneficirul poate cumpara (ceea ce-i confera si dreptul de a vinde la un moment dat) terenul de la primarie dar numai atunci cand (din pacate)casa e gata. Multumesc celor care au incercat (si chiar au reusit) sa ma ajute.

Mergi la inceput