Clipe din trairile sufletelor noastre...(11)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Buna ziua si bine v-am gasit!
Am mai citit aici pe site unele sfaturi dar nu stiam de forum.
Cred ca am nimerit bine, am inteles ca aici e clubul parintilor care isi cresc copiasul/copilasii de una/unul singur. Ma alatur voua, din dorinta de a-mi face noi prieteni. Am un baietel de 1 an si 9 luni. Am multi prieteni/prietene dar ori nu au copii ori au copilasi mai mari sau nu sunt parinti unici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Am primit ceva carnat de casa din Ungaria, di acela cu mult boia si iute de-mi amorteste gura cand mananc... si-mi place la nebunie sa-l mananc cu cozonac. (stiu, e un pic aiurea) Deci azi cand ajung acasa, ma apuc din nou de cozonac... daca asteptati un pic cu cafeaua, ajung si eu cu cozonacul!!!
Eliza, ideea e buna daca nu ti-e groaza de calatoriile lungi in timpul iernii, mai ales de sarbatori. Daca mergi cu autocarul, nu stii cat vei sta in vama (in vara am stat cate 5-6 ore si la plecare, si la intoarcere- si era vara si temperatura placuta!!!) in tren iar nu stii ce nimeresti...Oricum si eu o intind de acasa dupa craciun, dar nu ies din tara.
Chiar daca primesc copiii, voi avea nevoie de acordul iepuroiului sa-i scot din tara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Gabi, eu stiam ca din pacate chiar daca ti se incredinteaza tie copiii, tot trebuie hartie de la ex ca e de acord sa-i scoti din tara..
Cred ca are legatura cu faptul ca divortul nu intrerupe raportul de filiatie intre tata si copiii, adica el ramane totusi cu niste drepturi (pe langa obligatii). Tocmai de asta e bine sa pastrezi relatii cat de cat decente cu fostul, ca sa nu ai surprize.
Pai ma gandeam sa mergem cu avionul, ca poate gasesc niste pachete turistice de sarbatori mai ieftine.. La urma urmei daca vrei sa faci revelionul in Romania, la munte de exemplu, te poate costa mai mult decat te costa daca pleci la Viena sau Praga. Nu stiu cum ar reactiona asta micu' la zborul cu avionul.. Sa vedem, ma mai gandesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Eu cred ca Alex va fi incantat sa mearga cu avionul. Insa e riscant, pt. ca pe timp de ceata sau ninsoare se pot anula unele zboruri... si atunci e nasol sa stai ore intregi cu un copil de 2 anisori in aeroport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

quote:
Originally posted by Alex2

Buna ziua si bine v-am gasit!
Am mai citit aici pe site unele sfaturi dar nu stiam de forum.
Cred ca am nimerit bine, am inteles ca aici e clubul parintilor care isi cresc copiasul/copilasii de una/unul singur. Ma alatur voua, din dorinta de a-mi face noi prieteni. Am un baietel de 1 an si 9 luni. Am multi prieteni/prietene dar ori nu au copii ori au copilasi mai mari sau nu sunt parinti unici.



Bine ai venit Alex Ai nimerit bine :-)
Spune-ne mai multe despre tine :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Alex, bine ai venit!
Povesteste-ne despre voi! Cum ai ajuns tatic singur? Cum te descurci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Eeeeeeee,vazurati un mascul si ati tabarit pe el repede.Va tenteaza?
Alex,bine ai venit! Chiar ca ar trebui sa stim mai multe despre tine....

Gabi,eu astept cozonacul,ca deh.....nu am masina de facut cozonac.
Si arunca si o bucatica de carnat din ala,ca prea suna bine cum il descrii.....

BRENDA

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

neatza gashca :)

aseara am fost cu "trick or treat" prin cartier :) fetele au avut fun, mai ales aia mare, si ne-am intors si cu 2 pungi mari pline cu cips, pufuleti, bomboane si alte prostii....astea or sa ma tina un an acu fara sa le mai cumpar, asta daca apuc sa le ascund azi :)
aia mare a avut si party la scoala, asa ca ziua de ieri a fostfun de la inceput.

Eliza, de obicei copii sunt ok cu avionul. singura problema e ca trebuie sa aibe ce sa faca (daca e noapte dorm, dar ziua e mai greu). plus in majoritatea aeroporturilor exista locuri de joaca si chiar daca zborul e delayed nu se plictisesc. eu am venit anul trecut cu amindoua din toronto si au fost ok. plus ca zborurile in europa nu sunt peste 2 ore, asa ca nu prea au timp sa se plictiseasca :)

Gabi, nu conteaza la cine sunt copiii. celalalt trebuie sa semneze ca e de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Danim, multumesc :-)
Problema mea e urmatoarea: acum un an, cand fii'miu avea mai putin de 1 an, l-am dus la mare. Si am intrat cu el in brate in apa. Numai ca mie imi este frica de apa.. iar asta micu a simtit probabil si de atunci nu mai suporta sa intre in apa (inafara de baie). Am incercat si anul asta si acelasi rezultat: urlete si zvarcoliri, chiar daca il tineam in brate, deasupra apei.
Ce vreau eu sa zic este ca imi este un pic frica si de zbor, desi am zburat de zeci de ori. Si ma gandesc daca ii insuflu frica mea si ma trezesc ca urla 2 ore in continuu? Am mai mers o data pana la Bruxelles cu un pusti care a urlat in continuu, imi era si mila de el saracutul si pe de alta parte am rasuflat cu totii usurati cand am aterizat .
Oricum, pana la urma tot o sa trebuiasca sa il confrunt si cu zborul, sper sa fiu stapana pe mine (eventual beau un whiskey inainte sa ma urc in avion ) ca sa nu-i transmit starile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

Eliza, stai linistita ca nu se ia:) si mie imi e frica sa zbor si crede-ma alea 9 ore de zbor ma termina.


cit despre apa...cred ca asta e o problema a copiilor in general. aia mica a mea are 2 ani si anu' asta am pus-o la ore de inot la care participa si parintii. e bine, eu stau in apa si ea pe margine :) sau merge pe rampa de intrat pina ii ajunge apa la git. apoi nu mai vrea. si eu am vrut s-o tin in brate, a vazut-o si pe cea mare ca e ok in apa, dar nu conteaza. sper sa fie ok cind o sa mai creasca.

Mergi la inceput