Noduli la san - ajutor

Noduli la san - ajutor | Autor: Cornelia

Link direct la acest mesaj

Sora mea (23 ani) a descoperit ca are niste noduli la san. La ultimul control i-a aratat ginecologului, care doar dupa ce i-a pipait i-a spus ca trebuie sa se opereze. Urmeaza sa faca o eco (atunci nu a avut bani), sa se interneze si sa se opereze. Vestea asta a bulversat-o foarte tare si nu a mai putut sa intrebe nimic, dar nici nu i s-a dat vreo explicatie suplimentara. Acum si-a mai revenit si atat ea cat si eu credem ca decizia de operatie a fost luata mult prea repede. Vrea totusi sa se duca sa isi faca ecografia si apoi sa ceara si parearea altui medic. V-as ruga sa imi recomandati un medic in Bucuresti, eventual un nr. de tel. pt. programare. Citind forumul am aflat multe nume de ginecologi buni, dar m-ar interesa daca v-ati lovit de situatia asta sau una asemanatoare si un medic care v-a tratat. Cu toate ca, in general este o fire optimista, sora mea este foarte ingrijorata acum. Si s-a intamplat si intr-o perioada incarcata. Ea a intrat in sesiune, apoi are licenta, iar in august se marita.
Va multumesc,
Cornelia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Draga Cornelia,

Spune-i surorii tale sa nu se nelinisteasca. Sunt foarte multe femei cu aceasta problema, inclusiv eu.
Sfatul meu este sa faca o mamografie la Medsana, la dr. Colda Livia. Este un medic exceptional si ii va spune exact despre ce este vorba. Costa in jur de 1.000.000 (cu interpretare, este foarte important sa ti-o interpreteze), pentru ambii sani, dar te asigur ca merita.
Apoi sa mai consulte si alti medici. Nodulii astia se rezolva si prin tratament, nu neaparat cu operatie. Operatia este o ultima varianta si nu inlatura cauza, nodulii pot sa reapara dupa un timp.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Din cartea Mariei Treben, vad ca pt noduli la san se fac comprese cu coada-calului si cu bitter suedez, sau alifia de galbenele iar e buna. Uite din ce am citit ,la vindecari:

"anexita si nodul la san"
"
O prietena era deseori suferinda de afectiuni ale ovarelor.A inceput sa bea cu regularitate ceaiul de coada-soricelului,galbenele si urzica.Dupa 3 zile,a observat un nodul la san.Era foarte dureros si de marimea unei unghii de la degtul mic.Probabil ca acest nodul era de mult timp sub piele, dar nu se vedea si nu se simtea.A continuat sa bea ceaiul si a uns locul zilnic,cu alifie de galbenele.N-a trecut multa vreme si nodulul nu mai durea,a devenit mai moale,dadea mancarimi dupa care a disparut (...) "

"cancer mamar"

" ... in ultima vreme am facut eu,personal,experienta unei vindecari de domeniul fantasticului.Mi se descoperise un nodul in sanul drept,si trebuia sa mi se faca o punctie.Am facut imediat comprese cu coada-calului si cu mic bitter suedez.La un control ulterior,dupa 4 saptamani,nodulul nu mai era de gasit.Nu-mi venea a crede... "

"soacra mea a simtit,deodata,anul trecut un nodul in sanul drept.A incercat,alternativ,cu comprese de coada calului si cu mic bitter suedez.Dupa o jumatate de an disparuse,atat nodulul cat si durerea..."


Eu n-am facut decat sa citez din Maria Treben-"Boli specifice femeilor". Pot spune doar ca pe mine m-au ajutat sfaturile din carte sa nu mai am dureri menstruale.
Indiferent ce metoda alegi,alopata sau naturala, iti doresc sanatate!

Piatra lunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Va multumesc mult. O sa-i transmit surorii mele recomandarile voastre.
Orice sfat este binevenit.
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

am o prietena careia i s-a spus dupa mamografie la brasov si consult la institutul de oncologie bucuresti ca trebuie sa ii fie extirpat sinul; nu stiu exact diagnosticul dar va dati seama ce era in sufletul ei; a mers la un medic homeopat, in brasov, si a urmat un tratament mai multe luni; de fapt si acum il mai urmeaza; nodulii s-au retras si povestea are happy end; cred ca sora ta trebuie sa mai consulte si alti medici si si un homeopat;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Eu am avut o extirpare de nodul la 20 ani si nici acum nu sunt sigura ca nu se putea rezolva si altfel. Sanul e la fel ca si celalalt, nu se cunoaste, dar prin ce-am trecut numai eu stiu. Spune-i surorii tale sa ceara parerea mai multor medici, sa analizeze toate variantele si apoi sa aleaga pe cea in care are incredere. In ziua de azi operatia e doar ultima solutie, sunt 1 mil. de tratamente pt astfel de probleme. Sanatate multa!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Cornelia si sora mea are aceeasi problema. Un nodul care tot ii apare si ii dispare si iar ii apare… Si asta de citiva ani. La inceput si ea a fost trimisa la operatie , dar nu a facut, a incercat cu crema Mastoprofen si au fost ceva rezultate, dar acum zice ca iar a simtit ceva…. Nu stiu ce sa zic, in orice caz, trebuie neaparat sa incerce mai intii niste tratamente normale si o mamografie si sa mearga pe la mai multi doctori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleur spune:

Si eu am avut asa ceva in adolescenta...mi-au aparut de vreo doua ori si au disparut cu comprese cu rivanol si niste pastile (nu mai tin minte care).Sunt de aceeasi parere,sa incerce mai intai alte tratamente si in ultima instanta sa faca operatia.
Multa sanatate,
fleur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Verisoara mea a fost la dr Colda Livia la Medsana si de atunci o recomanda cu mare incredere tuturor celor care au nevoie. I-a inerpretat mamografia foarte bine si a fost foarte multumita.

Andra

Mergi la inceput