N-am curaj sa conduc (5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by DOR

Fetelor, mai chinuim noi masinile, dar barbatii le fac varza.


Subscriu! Sotul meu "are experienta" si conduce asa de agresiv biata masina..! Nu cred ca eu o chinui mai mult decat el.




Iti mai e teama dupa 2 ani? Eu cateodata simt ca o sa-mi fie si dupa 10 ani de condus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Aamu - Nu, nu imi mai e frica. Pur si simplu nu stiu cand mi-a disparut frica. Stii ce-i amuzant? Cand nu te mai preocupa , scapi si de ea. Ieri am fost cu cel mic la spital, are o eruptie cutanata si am vrut sa vad despre ce e vorba si sa obtin tratamentul corespunzator. Prtea proasta este ca au parcat in jurul meu si prin manevre maestre am reusit sa ies de-acolo. Doamne, cu 2 an in urma n-as fi visat sa pot face asa ceva.
M-am simtit ca o eroina, mai ales ca un grup de barbati aflati in fata policlinicii incetasera conversatia, privindu-ma cu prejudecati misogine. Si am fost beton!!! Lauda-te, gura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by DOR

Aamu - Nu, nu imi mai e frica. Pur si simplu nu stiu cand mi-a disparut frica. Stii ce-i amuzant? Cand nu te mai preocupa , scapi si de ea. Ieri am fost cu cel mic la spital, are o eruptie cutanata si am vrut sa vad despre ce e vorba si sa obtin tratamentul corespunzator. Prtea proasta este ca au parcat in jurul meu si prin manevre maestre am reusit sa ies de-acolo. Doamne, cu 2 an in urma n-as fi visat sa pot face asa ceva.
M-am simtit ca o eroina, mai ales ca un grup de barbati aflati in fata policlinicii incetasera conversatia, privindu-ma cu prejudecati misogine. Si am fost beton!!! Lauda-te, gura!




Super!

Eu cu parcarile stau prost... daca mai am si privitori sant catastrofa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Stai linistita, cu timpul te vei descurca. Din pacate, parcarile aglomerate ne pun nervii la incercare. Eu am parcat 2 seri la rand langa batatorul de covoare, iar intr-o seara a trebuit sa urc o bordura. Atunci mi s-a oprit si motorul , dar am reusit. Ma temeam daca accelerez prea tare sa nu intru in bloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Subscriu....
Si eu stau f prost cu prcarile, iar daca mai am si privitori sunt ....varza. Da cred ca mai rau sunt atunci cand am in jur sot, prieteni - soferi care dau sfaturi care mai de care cum s-o parchez, cat sa iau stanga, cand sa indrept volanul etc... Atunci cred ca reusesc sa parchez cel mai prost... Pentru ca una e in mintea mea, alta in mintea lor.....Si in cazurile astea uneori sfarsesc prin a-l lasa pe barbatu-meu s-o parcheze el cum o stii...!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Pt Giul
Baiatul meu conduce foarte bine cel putin cu mine in masina nu prea face greseli, cand e singur asta numai stiu daca isi face de cap sau nu dar sper sa nu. Mie imi e frica asa ca ma dau pe mana lui nu prea am de ales. E drept nu prea e trafic mare pe unde locuim si nu prea avem de mers mai mult de 10-15 km si cum ziceam se conduce cu 40km pe ora rar cu 60 deci chiar de un accident doamne fereste nu crec ca patim nimic ca si pieteni parca se misca mai repede ca masinile. Dar un sfat pt fata ta dacapoti sa mai amini putin sa ia carnetul e foarte bine pt linistea ta.Eu stau mereu cu sufletul la gura si cu intrebarea "am facut bine ca i-am dat masina"???




Diseara si eu trebuie sa studiez butoanele alea, mai nasol e ca vine iarna si niciunuldin noi nu are experientza pe zapada, dar acum mi-am mai pierdut si serviciul (ceea ce ma bucura deci nu sunt trista nu ma compatimiti si probabil ca nu va mai trebui sa conduc prea mult pt un timp asa ca poate scapam de iarna asta iar la primavara va fi alta poveste.
Aveti grija de voi si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Sunt de acord cu tine,Lemoni ,cu amanarea scolii de soferi.In primul rand este atata aglomeratie pe soselele din Bucuresti,iar oamenii sunt foarte nervosi,sunt in permanenta de reparat,modernizat ,ca te duci pe un drum si cand te intorci e santier.Si linistea mea e foarte importanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Dor, de frica aia mare am scapat si eu, dar as minti sa spun ca nu simt nimic cand plec de acasa (asa o usoara stare de agitatie). Oricum, ma bucur ca dispare cum urc la volan.
Eu conduc f prost cand sunt cu sotul in masina (sunt mai rau ca incepatorii). Asta se intampla din dorinta de a nu-i mai da ocazia sa comenteze, dar de unde? Acum se zburleste la mine ca merg cu viteza si ma prinde radarul.
Daca se intampla sa ma ia de cum urc in masina cu: "bun, stii ce ai de facut, da? Bagi in viteza aI-a si cobori usor de pe bordura!", incepe calvarul. Ma enervez, nu mai sunt in stare sa ma asigur, trec f greu de pe o banda pe alta, scap ambreiajul si vin in bot, nu mai vad drumul ( pana si drumurile cunoscute mi se par necunoscute). Pt a intelege mai bine ce vreu sa spun, sa va dau un exemplu: am fost la sora lui singura de 10 ori pana acum, dar cand sunt cu el il intreb: aici fac stanga, aici dreapta, pe ce banda tb sa fiu? Zici ca-mi iriga creierul cu clor.
Giul, lasa fata sa-si ia permis! Tu o cunosti mai bine si daca nu e genul careia sa-i placa sa braveze nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Am o colega care si-a luat permis imediat ce am inceput eu sa circul cu masina. Eu am fost paralizata de frica, a tb sa repet sc de soferi, dar ea nu avea nici o taina. Pe vremea cand eu tb sa intru pe banda de dreapta de la semafor, ea mergea pe banda a treia si pana la urmatorul semafor reusea sa ajunga pe prima banda. Ea are curaj sa vina cu masina la universitate, e in stare sa o parcheze in locurile alea stramte, pe cand eu........merg cu troleul ca nu sunt in stare sa parchez acolo.
Varsta o avantajeaza f mult, in sensul ca reflexele sunt mai bune, nu functioneaza dupa zicala: daca pica drobul? si lista ar putea continua.
Acum 6 ani, cand mi-am luat permisul, eram tare detasata la volan, nu-mi faceam atatea probleme, aveam curaj sa merg pe drumuri necunoscute.Pacat ca am avut busitura aceea, ca acum nu mai eram in situatia asta. Treceam si peste busitura daca nenea ala nu se purta asa cu mine. Va dati seama ce mi-a facut daca a intervenit politistul in apararea mea, eu fiind de vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

MARCI,nu stiu cum conduci dar ai talent la povestit.De cate ori am venit de la munte ,dupa ce-am intrat in Bucuresti ,am mers pe acelas drum ,dar acum ajungand la 17 ,era nebunia in toi,iar sotul tot vroia sa ocolim zona obor.Venind de pe St cel mare ,am facut stanga la Lizeanu ,am ajuns la Maica Domnuluisi de la Tei spre D-na ghica am mers cu lumanarea-incet.N-ar fi recunoscut nici mort ,ca am fi ajuns de mult acasa pe drumul obisnuit.Sau cu parcarile sigur ca toata lumea se pricepe teoretic ,numai ca doar eu fac practic.Si inca ceva ,soacra n-a mai dat telefon de saptamana trecuta,azi e ziua fetii,dar de obicei nu le are cu felicitarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

La multi ani fetei tale, sa fie sanatoasa si fericita!
Nici eu nu mai stiu cum conduc, am momente si momente. Daca reusesc sa conduc in iarna asta,pe zapada, la primavara imi iau de-o grija.
Stii, spuneam mai devreme de chestia cu drobul de sare; acum imi fac probleme ca o sa mi se urce la cap ca sofez bine si n-o sa mai fiu atenta. Sper sa ma fereasca Dumnezeu de asta, este ultimul lucru pe care mi-l doresc.
Spuneti-mi si mie, va rog, ce se intampla dupa noul cod rutier daca cineva sofeaza o masina care nu este pe numele lui? Cui i se dau punctele de penalizare?
Masina nu este pe numele meu si sotul nu are permis. In cazul asta cum se procedeaza?
Alta nedumerire: eu las masina cu frana de mana trasa pt ca o parchez intr-o panta mica. Am auzit persoane care spun ca nu se recomanda asta pe timp de iarna, dar si aici parerile sunt impartite. Pana la urma cum e bine?

Mergi la inceput