Viata in Germania (38)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Osolita, ce super, si noi am avut Alice dar in Italia, cand am venit aici nu am mai gasit.Am incercat toti furnizorii si toti ne-au spus ca e mereu problema cu DT.

Didi, stam intr-un orasel la 50km de baza militara.Sincer acum imi doresc sa fi stat in baza, apartamentele sunt ok si am fi avut si DSL.Asa aici platim de ne uscam la toate celea plus chiria care e 1500E/luna.Acum a trebuit sa cumparam si ulei pt incalzire si am dat si acolo 1000$.daca stiam ca e asa de scumpa viata in Germania mai bine stateam in baza :(

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Adriana voi locuiti in baza militara americana??
Daca da, atunci acolo sunt toate produsele extrem de ieftine, eu merg des cu o cunostiinta care are acces acolo, si facem cumparaturi. Numai un exemplu, cumpar de acolo detergent de rufe lichid Purx, sau Ajax, 3 aproape 8 litrii pe 6 dolari, si Coccolino pe 2 dolari.

quote:
Originally posted by blackpanterro

Cristina, eu comand pt Aidan si nu numai de pe situl asta www.oldnavy.com. Hainele sunt foarte ieftine, foarte moderne si de o calitate extraordinara.Mai comand si de la babyGAP.com - aici sunt putin mai scumpe.Am card de magazin cu 500$ credit asa ca pot plati in rate cu o dobanda extrem de mica.La 100$ dobanda cred ca e 2$.
Noi avem la baza militara adresa de State, cand comand din State primim totul la adresa asta.Este ca si cum cumpar din US si primesc in US.Este un serviciu gratuit pe care US Navy il ofera militarilor.
Daca vrei poti sa iti comanzi chestii de pe site si sa le trimiti la adresa noastra.Si eu ti le trimit prin posta normala.Eu nu cumpar absolut nimic pt Aidan din magazinele nemtesti pt ca cele mai multe chestii costa dublu de cum le iau de pe situl ala.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."



>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada2001us spune:

Cine a spus ca viata in germania este ieftina?este mai decenta,lumea este mai civilizata(asta apreciez cel mai mult)dar ietina nu,am dat 3000 eu pentru luiul la incalzire care imi ajunge pina in ianuarie,si noi facem cald pina in aprilie-mai ca este tare frig in casa,asa ca faceti calcul,si spuneti cum este viata in germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by mada2001us

Cine a spus ca viata in germania este ieftina?este mai decenta,lumea este mai civilizata(asta apreciez cel mai mult)dar ietina nu,am dat 3000 eu pentru luiul la incalzire care imi ajunge pina in ianuarie,si noi facem cald pina in aprilie-mai ca este tare frig in casa,asa ca faceti calcul,si spuneti cum este viata in germania.



daca nu te stresez prea tare: cati mp aveti voi de incalzit si cate luni va ajunge combustibilul asta de 3000€? Vreau sa-mi fac niste calcule despre ce inseamna sa ai o casa in loc de apart. Thx!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Yasmine, hihi, pai acolo facem noi grosul cumparaturilor, platim in dolari cum e si salariul, si e si mult mai ieftin.Chiar am fost pe la baza din Heidelberg :)

Mada, 3000 de euro si va ajunge numai pana in ianuarie?!?WOW
NOi am dat 1000$/1400litri da ne ajunge tot anul, casa are 400m patrati, cred.Iarna trecuta am cam abuzat si ne-a ajuns pana acum in octombrie(am mai avut 600 litri) dar acum nu vom mai abuza.Nu mai incalzesc la parterul casei ca aici putem face focul si lemnele sunt muuuuuuult mai ieftine, 180E/600kg.
Vom da caldura numai in camera copilului.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Aha, e super la Patrick Henry Village, cunosc deja pe din-afara Comissionary, detergtentii, etc. miros mult mai bine decit eie nemtesti, si spala mai bine, si copiii mor dupa Muffins, si Brownies care ii luam de acolo, sa nu mai vb de Cola Light la care sunt addicted, si care e ultraieftin 24 de doze 5 $.
Cind mai maregi la Heidelberg da-mi un semn si ne intalnim, poate imi dai ceva tips ce mai e bun pe acolo.



>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Cu siguranta, Yasmine ....e comissary - hehe.Vreau sa mai mergem pe acolo desi e cam lung drumul, daca e dispus sotu' sa conduca ca eu nu am permis :(

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Va multumesc fetelor pt timpul acordat subiectului meu!!!!

Stiu ca e greu sa spui cu precizie care sunt costurile lunare pt ca si in Olanda e la fel....dar sume indicative pe car ele platiti voi ma ajuta cat de cat. Aici de exemplu eu platesc vreo 100 euor pe luna pt gaz,apa si current dar la sfarsit de an imi vine rectificarea. Anul trecut am platiti ceva de 300 euro in plus si m-am ingrozit pt ca Olanda nu a fost as ade scumpa pana acum...Noi suntem 3 persoane in apartament de 3 camere. Oricum anul acesta s-au scumpit preturile dinc auza nenoroctiului ala de razboi si nu se va mai ieftini pt ca statul Olandez nu ieftineste niciodata nimic...
Din ce am citit eu e ca Germania este mai ieftina dpdv al taxelor, Olanda este cea mai scupmpa tara din vest. Numai tarile nordice sunt mai scumpe. Dar am auzit ca Germania este scumpa dpdv al utilitatilor, apa, gaz,samd si telefon, bani de radio/TV..chestii din astea. In schimb casele sunt ieftine acolo!! De necrezut ce poti sa cumperi in Olanda pt aceeasi bani ca in Germania. Pe jumatate...
In schimb customer service-ul si in Olanda e de kkt...cred ca cam in tot Vestul s-a imputit treaba. Asta e...A si am mai citit ca asig. pt sanatate este de 18% din salarul brut??? E adevarat?? Pai ar trebui sa platim ceva de 1000 euro pe luna (brut)!!! Asta m-a speriat cel mai tare.

Aaaa!! si mai ceva..eu tot citesc ceva de incalzire cu ulei sau motorina?? Ce fel de incalzire e asta? Noi avem aici numai gaz!!! E mai scumpa cea cu ulei? Si arhitectul ne-a mai spus ceva de o pompa care se construieste pana adanc in pamant care merge cu caldura pamantului....asa ceva iar nu am mai auzit!!! Voi cunoasteti instalatia? Cica in 18 ani ai banii de investitie inapoi...si e mai ieftin pe luna...

Va pup!

PS. Cica Olandezii spun ca ei au invatamant mai bun decat nemtii!! Eu stiu ca pruncii Olandezii sunt tare obraznici si nu au nici un fel de respect pt porfesori. Iar profesorii nu au nici un fel de autoritate...iar dpdv al lectilor...nu stiu ce sa spun. Cica in Olanda se incepe mult mai devreme cu invatatul propriuzis- pe cand in Germania copiii merg la scoala sa se joace....Zic si eu ce am citit pe Internet..sa nu aruncati cu rosii...

(pozeKailan)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Yasmine, abia acum am vazut ce nume frumoase le-ai dat copiilor!!!Dar nu sunt nemtesti nu?Numele al doilea, sau sunt?Oricum super

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samadhi spune:

Am intrat si eu sa vad ce se mai scrie pe aici, nu sunt demult dupa cum se vede, si ma mir cat de multi sunteti de prin München.... viata a inceput sa fie cam scumpa pe aici, nu ? Chiriile ne cam ustura la buzunare, in rest as spune ca e okay, pana nu dai de probleme care trebuie sa le rezolvi pe la vreun AMT !!!
Dar si consulatul romanesc din München, e tot asa.... luna trecuta trebuia sa dau doar un act de-a lu sora-mea pentru complectarea unei cereri si am asteptat o ora. Asa ca cine are drum pe acolo sa isi ia timp si rabdare... Toate cele bune la toti.

Mergi la inceput