friptura de miel

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cum pregatim friptura de miel si drobul ?

De la: Forumul desprecopii.com
URL: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73692
Printat la: 21/03/2008

Mesaj:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Ica 1975
Subiect: Cum pregatim friptura de miel si drobul ?
Trimis la: 15/04/2006 06:38:41
Mesaj:


Anul acesta m-am hotarat sa fac friptura de miel si drob in spiritul sarbatorilor de Paste, nu am insa nici o reteta. Voi cum faceti friptura de miel sau drobul? Astept retete.



Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Noi


Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Carmen_Marieta
Raspuns la: 15/04/2006 09:08:02
Mesaj:

Ica uite cum fac eu friptura de miel, sper sa te ajute..
Friptura de miel
1 pulpa de miel, 1 ceasca de unt, sare, 1/2 lamaie, 1/2 lingurita de boia dulce, piper boabe, apa calda

Pulpa de miel se freaca cu lamaia pe fiecare parte si se unge cu untul topit, apoi cu boia dulce de ardei. Se sareaza si se pipereaza dupa gust, apoi se pune in tava cu apa calda si cateva boabe de piper. Forma se tine la cuptor o ora, dupa care se intoarce friptura si se stropeste cu sosul din tava. Se continua coacerea inca o ora. Se scoate cand s-a rumenit frumos si se serveste cu garnitura de salata verde si cartofi prajiti.




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Carmen_Marieta
Raspuns la: 15/04/2006 09:10:16
Mesaj:

Drob de miel

1/2 carne macra de miel, 1 ficat, 2 rinichi, 2 plamani, inima, 3 oua, 4 legaturi de ceapa verde, 2 legaturi de patrunjel verde tocat, sare, piper, prapurele de miel, 1 ceasca ulei

Se fierbe carnea de miel separat, se taie bucatele foarte mici si se amesteca cu maruntaiele de miel fierte, spalate in apa rece si tocate cu masina de tocat. Amestecul se sareaza si se pipereaza dupa gust, apoi se adauga peste ceapa si verdeata tocate marunt si calite putin in ulei. Se adauga si ouale batute bine. Prapurul se pune intr-o tava unsa bine, cu marginile iesite afara din forma. In prapur se pune amestecul facut mai inainte. Tava se da la cuptor si se coace la foc potrivit. Cand s-a rumenit usor, este gata. Se scoate din tava si se serveste rece, taiat felii, asezate pe frunze de salata verde. Daca organele de miel sunt prea mici, se poate completa cu pipote si ficatel de pui.




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Carmen_Marieta
Raspuns la: 15/04/2006 09:11:51
Mesaj:

Drob de miel 2

maruntaiele mielului (inima, ficat, rinichi), 6 oua, 3 legaturi de ceapa verde, 1 legatura patrunjel, 1 legatura marar, 2 linguri smantana, 2 felii de paine, 1 ceasca lapte, sare, piper, pesmet (sau, daca se poate, prapur de miel. Acesta se curata si se spala foarte bine, se pune in tava de chec cu marginile afara, se pune compozitia de drob peste el si se impacheteaza)

Maruntaiele curatate si spalate bine se pun la fiert in apa cu sare. Se curata apa cu spumiera des. Se pun la fiert 3 oua, se fierb tari. Feliile de paine se inmoaie in lapte, se scurg bine. Ceapa verde, patrunjelul si mararul se toaca marunt. Maruntaiele fierte bine se lasa sa se raceasca si dupa aceea se dau prin masina de tocat impreuna cu feliile de paine. Se amesteca cu verdeata tocata. Separat, albusurile de la cele 3 oua ramase se bat spuma. Galbenusurile se adauga la compozitia facuta mai sus, se sareaza si se pipereaza, la sfarsit se pun si albusurile spuma. Se amesteca si compozitia rezultata se pune intr-o tava de chec unsa cu ulei si tapetata cu pesmet. Se da la cuptor pentru 40-45 min. Se scoate din tava si se taie felii dupa ce s-a racit.




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Carmen_Marieta
Raspuns la: 15/04/2006 09:13:22
Mesaj:

Drob de miel in aluat

Pentru umplutura: 1/2 kg maruntaie de miel, 1 lingura smantana, 2 oua, putin lapte, 1 felie de paine, marar, patrunjel, 1 legatura de ceapa verde, sare, piper. Pentru aluat: 150 g faina, 1 ou, unt pentru uns tava

Se face un aluat din ou si faina. Se intinde o foaieca pentru taitei si se pune intr-o forma unsa cu unt (poate fi o forma de cozonac), astfel incat foaia sa depaseasca un pic marginile formei. Umplutura se pregateste astfel: se pun maruntaiele la fiert, apoi se lasa la racit si se toaca cu masina de tocat carne. Se adauga ouale, smantana, felia de paine inmuiata in lapte si stoarsa, sarea, piperul. Se toaca ceapa, patrunjelul si mararul si se adauga in compozitie. Sa amesteca bine. Umplutura se pune in forma pregatita anterior, se intorc marginile de aluat si se impacheteaza compozitia. Se unge cu ou batut si se da la cuptor.




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: badjoke
Raspuns la: 15/04/2006 13:49:06
Mesaj:

Si as mai adauga la cele spuse de Carmen_Marieta (pentru fantezie): In interiorul drobului poti sa pui un ou sau doua oua fierte, asa intregi inainte de a-l baga in cuptor. Cand il vei taia, feliile de drob se vor vedea frumos cu rondele de ou in interior.

Mami si NiKo (24 sept 2004)




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: claudia_a
Raspuns la: 17/04/2006 09:23:36
Mesaj:

Eu am reteta mea de miel pe care o fac de ani buni si niciodata nu da gresss....
Cu o zi inainte despic pe o parte pulpa de pe os (ramane si osul, numai ca o desfac sa fie ca o foaie lunga de friptura si mai subtire sa se poata patrunde de arome)si o pun la macerat intr-o cratita sau tava mai inalta cu urmatorul amestec: 1 litru de vin negru sau roshu de tzara, o ceasca de ulei, o ceapa mare taiata solzi, usturoi taiat feliutze (nu pizat ca se oxideaza tot amestecul); carnea se freaca cu un amestec de delikat, cimbru, boia iute si dulce, piper verde macinat si se cresteaza cu cutitul sa se poata patrunde bine. Se pune pulpa unsa cu mirodeniile in zeama preparata, cat sa fie acoperita de zeama, se acopera cu un capac si se da la rece pana a doua zi cand se baga la cuptor, foc potrivit, se mai adauga din cand in cand vin pana se desprinde carnea de os; din cand in cand se mai intoarce carnea. Incercati si nu veti regreta!

Drobul de miel il fac asa:
maruntaiele 1,5-2 kg (ficat, limba, inima, rinichi, plamani - de oaie si/sau de porc) se fierb in apa cu sare; se scurge zeama, se dau prin masina de tocat si se amesteca cu 8-10 oua, marar 2 legaturi, patrunjel 1 legatura, ceapa verde vreo juma de kg sau 6-7 legaturi, sare sau delikat, piper verde macinat, boia dulce si iute si o ceasca de ulei; se unge o tava cu ulei, se pune prapurul de miel sau porc in tava cat sa o acopere si se pune compozitia inalta cam de 4-5 cm, se da la cuptor. Cand este aproape gata (pentru a avea un aspect mai placut) se mai bat 2 oua si se toarna deasupra, se da la cuptor pana se rumeneste! Pofta buna!

Ioana nasturica
Noi si Ioana



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 21/04/2006 18:00:40
Mesaj:

Am citit retele voastre cu mult interes, mai ales ca anul acesta e prima oara cand vreau sa fac friptura de miel (nu e preferata mea, dar am zis hai sa incerc).
Am insa o problema: cand am fost la cumparaturi n-am gasit in supermarket-ul de langa mine decat sfert anterior de miel, o chestie cu coaste, la care ma uit lung si dau din umeri.

Eu la cumparaturi nu mai ies pana dupa Pasti , ca nu mai rezist, animalul este in frigider, cum il fac friptura? Se poate face friptura? Nici n-am avut inca curajul sa-l despachetez, va rog ajutati-ma ca ma fac de cacao fata de toti.

Daniella, mama lu'Alexis


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 21/04/2006 23:03:39
Mesaj:

Please, help me!
Ce ma fac cu coastele???

Daniella, mama lu'Alexis


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: adrienne12
Raspuns la: 21/04/2006 23:41:46
Mesaj:

Draga mea, scoate oasele, curata totul de grasimi si pielite si daca nu iti ramin bucatele de friptura suficient de mari, scoate carnea cubuletze de 2 cm. Aceste cubulete marineaza-le in ce vrei tu 9reteta de mai su e buna dar poate fi si iaurt = mustar + zeama de lamiie, cimbru etc) si lasa-le cel putin 6 ore. Dupa care le pui in tava si le prajesti la cuptor sau pe tepuse si le faci la gratar (kebab). Eu am facut anul trecut frigarui de mile pe tepuse la musafiri si s-au batut pe ele.
Ah, si din oase faci ciorba.





--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Ana Stroe
Raspuns la: 22/04/2006 04:59:42
Mesaj:


Daniella,

tai o jumatate de ceapa, 2-3 catei de usturoi,o felie de ardei, le calesti putin, pui bucatelele de carne, sare, piper si lasi sa fiarba la foc mic; cind e aproape gata arunci 1/2 cutie de coktail de legume, sau suc de rosii, sau 2 rosii curatate de pielita; la sfirsit amesteci 1/2 lingura faina sos de pe carne sau apa, mai pui 1/2 legatura de patrunjel; merge cu mamaliguta sau cu garnitura de cartofi naturi;
sau poti face ciorba de miel.

http://community.webshots.com/user/montrealpoze


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: osna
Raspuns la: 25/04/2006 16:02:34
Mesaj:

Initial creeata de bobi

fetelor ati pregatit coastite de miel? eui am luat de la ai mei ca stiu ca sunt f. bune, dar as vrea o reteta incercata deja de cineva, ca banuiesc ca altfel exista pe internet.

as vrea sa le fac la cuptior cu condimente, poate si vinutz... ce garnitura merge?

multam fain,

bobi si andi

sunt confuza... sau poate nu?







--------------------------------------------------------------------------------


Autor: osna
Raspuns la: 25/04/2006 16:04:56
Mesaj:

Originally posted by bebe03

pune-le intr-o cratita cu putin ulei si capac neaparat(la cuptor se usuca, parerea mea)treptat pui apa si vin alb, si bineinteles condimente, piper, usturoi verde sau taiat feliute...merge cu diverse garnituri, dar si cu mamaliguta si mujdei de usturoi, sau cu piine si salata verde asortata cu rosii si castraveti, sau cu orez bulgaresc(cel cu legume) cartofi prajiti sau piure...etc...dar retine preparale innabusite ca-s mai bune
nicol







--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kim222
Raspuns la: 25/04/2006 18:30:00
Mesaj:

Eu am facut reteta Claudiei...a iesit cea mai buna friptura a mea!Multumesc pt reteta!

As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

friptura miel cu portocale

De la: Forumul desprecopii.com
URL: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70052
Printat la: 21/03/2008

Mesaj:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: adrienne12
Subiect: friptura miel cu portocale
Trimis la: 27/02/2006 18:14:48
Mesaj:


Dragele mele ieri am avut invitati si am facut acesta reteta simpla si buna. Deoarece invitatii mei au mincat cite 2-3 portii m-am gindit sa postez reteta si pt. voi pt. ca e usor de facut si tare buna. mentionez ca eu nu ma dau in vint dupa miel, dara sta mi-a placut. Iese ca gust precum carnea din tocanitza de ceapa.

Ingrediente: 3kg de miel fara os, 1 lg. oregano uscat, 4 catei de usturoi pisati, o ceapa mare taiata pestisori, 2 frunze de dafin, 4 portocale acre (cum sint rare puteti folosi porticale normale si 1-2 lg. zeama de lamiie), 1 cana de vin alb, sare piper dupa gust.
preparare: stoarceti portocalele, alemstecati cu ceapa, usturoiul, oregano, dafin si vin intr0un castron larg. Asezati carnea in acest amestec si lasati-o la rece intre 2-4 ore. Dupa aceea intr-o tava de friptura puneti mielul si turnati deasupra zeama in care s-a marinat carnea. Dati la cuptor, initial la foc mediu, apoi acoperiti cu folie de aluminiu sau capac si dati focul tare. Cam la fiecare 15-20 min, scoateti tava si puneti sos peste carne, ca sa nu se usuce. Va fi gata cam in 45 min. Eu am incercat cu termometrul de friptura ca sa fiu sigura. Cind la0m servit l-am taiat felii si am garnisit cu sferturi de felii de portocala. A iesit f. bun, usor dulceag ca o tocanita.

Daca nu voi gasi o reteta sa-mi placa mai mult o sa-l fac si de paste. Insa ieri am cumparat o carte de bucate “Latin cooking” din zona Caraibe (eu cu fixul meu) si am gasit citeva retete pe care vreau sa le incerc. Va pup si o saptamina usoara.
_


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

friptura de miel si alte preparate din miel

De la: Forumul desprecopii.com
URL: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118323
Printat la: 21/03/2008

Mesaj:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: alina.a
Subiect: friptura de miel si alte preparate din miel
Trimis la: 20/03/2008 21:01:49
Mesaj:


la noi in familie se tine si pastele ortodox si cel catolic(din partea sotului).asa ca sunt in "fierbere"(am si musafiri duminica la masa...)
so, astept cu mare drag orice retete de friptura de miel,trucuri in prepararea ei,garnituri ideale,chestii de genul asta.mi-a iesit buna si anul trecut dar parca ii lipsea ceva...

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

eu sunt aici(asacreste) si aici(elisadescoperindlumea)


povestea noastra...



Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: alina.a
Raspuns la: 20/03/2008 21:03:29
Mesaj:

nu ma supar daca scrieti si o reteta de o tocanita buna....

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

eu sunt aici(asacreste) si aici(elisadescoperindlumea)


povestea noastra...




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Mirrella
Raspuns la: 21/03/2008 08:12:02
Mesaj:

Si eu sunt curioasa cu ce retete vin fetele,mereu mielul l-am pregatit friptura in cuptor,dar parca e prea la fel in fiecare an...

Clipe din viata laspital fetita mamei

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor urmarind retetele voastre am constatat ca nu puneti ceva pe care eu nu concep sa lipseasca de pe miel: tarhonul.
Miel care nu este infasurat in cateva fire de tarhon,de usturoi verde si de hasmatuchi parca nu este miel de Pasti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

ca sa iasa mirosul eu o spal cu mult otet si sare. in doua ape. si apoi imi place cu sos de vin si ustuoi , in timp ce este la cuptor, si mirodenii de toate natiile.
iese super delicioasa!

pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)


[URL=http://family.webshots.com/album/562880054tiCXAc][/URL]"pozenoi[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

anul trecut am experimentat o reteta (gasita pe net) care mi-a dat satisfactie si vreau s-o repet anul acesta, de paste. gata cu mielul marinat, cu vinul, cu...
simplu, pulpele de miel date cu sare si piper, acoperite cu o cutie mare de iaurt gras (cam 500 gr.) in care am amestecat ceva menta si busuioc, au petrecut Invierea in frigider iar dimineata au umplut casa de arome din cuptor. ca de obicei si in functie de cuptor, cam o ora si jumatate. evident, in tava nici urma de iaurt, friptura a avut o culoare superba, nu s-a balonat nimeni din cauza usturoiului, n-a mai avut tenta aceea de vanat din cauza vinului, a fost super. repet figura si anul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Tahina din carne de miel cu vinete + caise uscate

(reteta mea preferata de carne de miel/de cand am descoperit-o doar asa prepar carnea de miel)/ reteta pt oala cu presiune

Ingrediente pt 4 persoane:

1 pulpa de 800g-1000g de miel
16-20 caise uscate
2 vinete mari
2 cepe mari
cativa catei de usturoi (dupa gust)
1 lingura de chimen macinat
1 betisor de scortisoara (daca nu, scortisoara macinata)
1 lingura ghimbir macinat
putin sofron
ulei de masline
sare, piper

Se pun caisele la inmuiat in apa calduta. Se taie ceapa in bucatele, se toaca usturoiul. Vinetele se taie in cubulete. Carnea de miel se taie si ea in bucatele de cate 50g aproximativ fiecare.
Uleiul se pune in oala cu presiune (asta e metoda cea mai rapida), se caleste carnea, se adauga ceapa si usturoiul, se lasa 10 minute pe foc potrivit, timp in care se amesteca ingredientele cu lg de lemn.Se adauga pe rand condimentele, vinetele si caisele. Se pune capacul pe oala cu presiune si se lasa cam 30 de minute pe foc mic dupa ce oala a inceput sa suiere/scoata aburi.

Oala se pune sub un jet de apa rece, se deschide capacul si se serveste.
Carnea e super frageda si are o savoare nemaipomenita de la amestecul de condimente enumerate mai sus.
Pofta buna!

PS: se poate face si in oala normala, dar dureaza mult mai mult pana e gata (sigur peste o ora).



Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:


fetelor nu mai pot... salivez...
am citit retetele scrise aici si nu cred ca mai am rabdare pana de paste sa fac friptura. Sigur a sa fac in week-end si neaparat pun tarhun si cimbru



****************************


Narcis George bobocel de cl I si
Narcisa 7+


"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

Mergi la inceput