Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, as vrea sa o fac azi. Dar spune-mi, laptele acela nu este caramelizat, nu? Este simplu? Trebuie sa-l mai fierb vreo 2h in apa sau cum?

Merci mult! Am halit-o toata; n-am mai lasat nimic sotzului!


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Imi spuneti si mie cu ce se poate inlocui Creme Ole-ul din reteta de krem a la krem? Inteleg ca e un fel de praf de ciocolata sau ceva asemanator?

Multam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by lexi

Imi spuneti si mie cu ce se poate inlocui Creme Ole-ul din reteta de krem a la krem? Inteleg ca e un fel de praf de ciocolata sau ceva asemanator?

Multam.



Lexi, poti folosi la aceasta reteta orice fel de praf pentru budinca/desert/crema care nu trebuie tratat termic, adica acela care se prepara doar batind cu lapte rece, folosind mixerul.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

de vreo doua zile tot intru la subiectul asta si ma minunez .asa ca aseara m-am apucat de treaba si am inceput cu ceva ce stiam eu adika un tort de mere care e iesit buun bun numai ca la decorare am dato in bara ca de obicei...imi pierd rabdarea, asa ca nu i-am fakut poze si azi de dimineata m-am apucat de fakut Krem de la krem, dar l-am fakut intr-o forma rotunda de tort si l-am si ornat de nevoie, de nevoie deoarece la glazura ma folosit unt cu 80% grasime si s-a cam separat untul de ciocolata, nu stiu unde am gresit, asa ca i-am pudrat niste cacao deasupra si i-am pus niste stelutze si inimioare si gata.
si uite asta mi-a iesit

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

a, sunt pusa pe prajitureala, e sotul in concediu si sta cu cel mik asa ca eu am timp sa stau in bucatarie ..de placere evident ca de mult nu am mai fakut dulciuri.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ti-a iesit un tort splendid! Ce-mi place cum ai ornat cu figurine de ciocolata, le-ai facut tot tu sau sint din comert?
Nu stiu ce sa spun cu privire la glazura, eu am facut si cu unt de 80% si cu 65%, nu mi s-a separat niciodata. Daca ai o alta reteta de glazura, care iti iese la sigur, data viitoare o poti folosi pe aia.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, am facut prajitura. Este sub greutati acum...

Sotul se invarte pe langa ea, dar nu-l las inca sa se apropie! E tare buna crema la gust!

Pun poza cu sectiunea cand va fi gata...


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:


Natalia sau LacraSM sau fetele care ati facut Noaptea la Venetia la propriu sau la figurat , ptr ce fel de tava sunt cantitatile, dimensiunile, adica?

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, nu v-ati batut pe linsul castronului de crema? La noi e bataie..

Aime, eu am facut in forma 20-30, si mi s-a parut cam prea inalta dupa gustul meu. Data viitoare as face intr-o tava un pic mai mare.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Natalia decoratiunile le-am fakut eu dar nu sunt din ciocolata sunt fakute din pasta de lapte praf adika sirop + lapte praf, reteta am luato tot de pe forum si cum nu aveam coloranti alimentari au ramas albe :), la glazura m-am gandit data viitoare sa ii fak glazura de la Brownies.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput