ce mananca lauza?

ce mananca lauza? | Autor: liabalmez

Link direct la acest mesaj

Am nascut de 13 zile si sunt bulversata caci fiacare isi da cu parerea ce sa mananc.Struguri nu am voie , rosii nu am voi etc
voi fetelor ce ma sfatuiti dati-mi si mie cateva meniuri sa stiu ce sa mananc si sa nu aiba influenta asupra copilului.Apropo am nascut natural un baiat de 3600 kg si nu am lapte destul si copilul nu prea doarme se toto trezeste la 2 ore. cum sa-i fac un program.
Astept sfatul vostru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ondrio spune:

Pai..e frustranta perioada,asa e.Sa iti zic ce mancam eu:carne facuta la gratar-doar pui,nu porc- si vita,ciorba,tocana..in fine,cam tot ce e fiert,nu prajeli si nu carne tocata.
Fructe-banane si mere,caci era iarna si asta gaseam.
Multe lactate,lapte cam 500 ml pe zi si 1-2 iaurturi,caci se spune ca ajuta la mentinerea lactatiei.Si branzeturi,desigur.
Nu aveam voie,mi-a spus clar ginecologul,varza,mazare,fasole,prajeli.
In ceea ce priveste programul copilului..e greu de zis,caci deocamdata nu ai cum sa i-l formezi,cred,nici eu nu am putut sa i-l formez pana pe la 3 luni,cand manca si ea la 3 ore,cum mancau altii de la 1 luna.dar..poti incerca,daca nu ti-e greu sa il auzi plangand,ca ma gandesc ca asta face daca nu ii dai papa cand vrea el.
Sanatate si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu am citit o carte pt mamici proaspete scrisa de un medic america. si acolo scria ca regimul alimentar pt lauze este un fel de gogoritza!

sa nu mananci fructe si legume crude, cica o tampenie! ca tocmai de vitaminele din acestea ai nevoie tu si bebe!

si inca multe alte kestii, in principiu scria sa mananci cam asa cum mananci de obicei... inclusiv condimente iuti, daca i-ai dat lui bebe in burtica e ok, e deja obisnuit!

eu nu am exagerat, dar am mancat legume si fructe dupa plac, cate si cand am vrut.

am mancat si snitele (preferatele mele) si carne de porc, dar la gratar si in general am incercat sa mananc mai 'soft'... dar cand se oferea ocazia, bagam si o chiftea/ o sarma, tort sau un pahar de cola...

a, si bebe nu se supara nici macar de un pic de usturoi sau ceapa...

asa ca pana la urma, eu cred ca e bine sa fii atenta la reactiile lui bebe in functie de ce mananci tu. adica daca ai mancat de ex usturoi si nu vrea sa pape, e clar de ce . daca mananci fasole boabe si are colici, tot asa... (da cu asta mai bine nu incerci!)

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

a, si inca ceva, bebe meu tot 3,6 kg a avut si a fost un mancacios.

cat despre ideea ca nu se satura/ nu ai lapte de ajuns, nu te gandi la asta!

doar ca program nu ii vei face tu lui, ci invers! al meu manca si din ora in ora, dar nenea dr ne-a convins ca e perfect ok, daca asa vrea el, asa sa-i dau. noroc ca noaptea imi dadea liber cateva ore... sa ne refacem fortele!

spre 3 luni, asa, a reusit sa pape si el la 3 ore...

asa ca rabdare, si mai ales nu te descuraja cu alaptatul!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Si in Finlanda se recomanda lauzei sa manince cit mai variat,dar sanatos,cu grasimile sa fie cu preponderenta vegetale nu animale,lactatele degresate,fructe si legume cit cuprinde,zahar si sare in cantitati mici,lichide neindulcite la greu,si alimentia sa fie bogata in fibre.
Sabina 21+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Din experienta mea lauza maninca tot!Adica iesi cu BB la plimbare,treci pe linga patiserie,iti rupe nasul:maninci 2 placinte calde.Ajungi acasa mai papi iute ce-i prin frigider "sa dai lapte".Eu nici lapte n-aveam si nici de slabit nu slabeam.Parerea mea e ca trebuie sa maninci mai usurel.Faci cum vrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

in Irlanda se recomanda sa mananci sanatos si nu ai restrictii la mancare ca in Ro.(pai de unde sa iti iei vitamine dk mananci doar carne si cartofi sau te miri ce mai recomanda "expertii".)eu asa am facut si am slabit si kg aferante nasterii si nu m-am infometat deloc.am papat si dulce,dar cu franaam mancat si condimente,varza,brocolli(asta era in meniu in maternitate imediat dupa ce am nascut,am mai avut si supa crema de legume,salata de cruditari,fructe,etc.) si tot ce am vrut eu cu exceptia cafelei,dar asta e beutura deja
program la bb?alapteaza la cerere e cel mai natural posibil,bb stie ce vrea.si eu alaptam si la ora,asta e,ei sunt stapanii nostrii
sa cresteti mari si sanatosi.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

si inca ceva:cum ti-ai dat seama k nu ai lapte destul?nu te lua dupa altii.ai lapte,bb regleaza productia de laptic.dk bb ia bine in greutate inseamana k nu e nici o problema si alapteaza in continuare.stiu k e obositor,o sa treaca.
noapte buna.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

aici in USA mi s-a indicat sa manac variat si sanatos... in fiecare zi carme, fructe, vegetale proaspete si lactate... cand le-am spus de ce se spune in ro au zis ca sunt abureli.

Referitor la alaptat, nu iti face griji, ai destul lsapte... cu cat pui bb mai des la san cu atat mai mutl lapte vei avea.


Sanatate si numai bine


Pentru Barbye - una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Tine aripioara asta, voinice

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

Lia, astea sunt legende babesti.

vorbesc atit din punct de vedere strict medical stiintific cit si din experienta mea proprie de 16 luni de alaptat o fetitza care nu a avut colici niciodata.

trebuie sa maninci papa bun sanatos echilibrat (cu suficiente minerale si vitamine) multe lichide. poti eventual sa iti faci infuzii de anason/fenicul/soc care stimuleaza productia de prolactina sau de frunze de zmeura pentru stimulatul de oxitocina.


trebuie sa eviti toate substantele excitante alcool cafeina nicotina pentru ca astea trec in singe. eu beam o cafea mica dupa alaptatul de dimineata (urmatoarea tura era peste cam 3 ore)

deocamdata e normal sa se trezeasca din doua in doua ore. ideal este sa pui baiatul la sin de cite ori cere pentru stimularea lactatiei. plus ca exista perioadele de crestere la 3 zile, in jur de 10 zile, la 3 saptamini 3 luni 6 luni etc cind bb cere mai mult lapte decit de obicei ca sa se adapteze continutul si cantitatea de lapte la noile lui nevoi.

Spor la alaptat, felicitari pentru aducerea pruncului pe lume si bun venit in club.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

dap,nu alcool,berea contine si ea alcool.pe aici ni s-a spus k nu ajuta berea la prod de laptic,poate fi doar efectul placebodespre condimente:am bagat la greu si condimentat,piperat,usturoiat,etc si pe parcursul si dupa nastere.inca mai alaptez si dra mea nu s-a strambat la gustul laptelui k era obisnuita cu dieta mea din burtica.a fost caraghioasa odata,avea 3 luni si ii mirosea gurita a crisps cu ceapa si smantana
eu cafea am inceput sa beau pe la 10luni ale fetei,dar o beau slaba tare si o prefer pe cea instant facuta numai cu lapte.


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput