Atentie la salau!

Atentie la salau! | Autor: anomis_ina

Link direct la acest mesaj

Azi am cumparat din piata salau proaspat pentru pustiul meu si deja curatand-ul ma gandeam cum sa-l prepar.Dar mi-a pierit cheful cand am descoperit in carnea lui viermi paraziti mici plini cu sange....
am crezut ca e doar unul , doi , dar sunt multi prin toata carnea.A mai patit cineva asa ceva? Ce stiti, SUNT PERICULOSI ? Ce sa fac cu carnea?Eu as arunca-o !Oricum nu o sa-i mai dau copilului!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Reclamatie la OPC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

oribil. nu am mai auzit asa ceva niciodata. de ce nu te-ai dus inapoi cu el???



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mi s-a zbarlit pielea! Nici eu nu am mai auzit asa ceva! Clar reclamatie la OPC!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Eu cumpar peste doar din Cora. Am avut surprize neplacute in rest.
Cum recunosti un peste proaspat?
Ochii nu prezinta exoftalmie ( bulbucati ) si nici nu sunt infundati.
carnea este tare la curatat , la pipait, nu se desprinde cu usurinta de schelet.
Pestele intreg este tare - daca incerci sa apesi usor cu aratatorul carnea, nu-i faci gaura.
Urechiile sunt rosii.
La salau, eu iau cand gasesc salau intreg pentru noi si-l curat eu ca e la jumatate de pret si pentru Alexandru intotdeuna iau un file ( costa cam 100-130,000 lei ) si-l portionez in patru, il bag la congelator si-i fac toata luna o data pe saptamana.
Evitati sa cumparati peste de oriunde, este una dintre cele mai periculoase intoxicatii.
Eu il prepar asa pentru Alexandru : fiert 15 minute cu foarte putina sare, in farfurie cu o 1/2 lingurita lamaie pe el si o lingurita ulei masline. Sau la gratar.
Pentru noi il fac la cuptor cu unt si lamaie stoarsa cu piper si sare si 1/4 foaie dafin, fie in folie fie in vas.
Toate bune,

maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Yach ! Mi-a pierit pofta de peste !

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm
We are:
http://ingerifaraaripi.8k.ro/
Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

In carne? Nu in matze?
De ce zic: mai demult a venit sotul acasa cu niste peste nu stiu de unde primit. Nu mai tin minte ce era, dar era ditamai pestoiul si salivam amandoi pe langa el. Tot asa a gasit niste viermisori cand l-a curatat dar nu in carne ci in maruntaie si ne-am speriat si l-am aruncat. Apoi cand a intrebat un prieten care se pricepe, merge la peste si le are, ne-a zis ce fraieri am fost, ca aia sunt inofensivi si ca sunt normali in pestele de balta. Acum nu stiu salaul unde traieste Dar repet: viermisorii erau in matze, nu in carne, carnea era curata, pestele proaspat.
Oricum, chiar stiind asta nu stiu daca m-as fi riscat sa-l halesc

Andreea mamica lui Filip Stefan


Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

De cativa ani buni exista paraziti in carnea pestelui, nu numai la salau, la majoritatea speciilor. Probabil ca nu i-ati observat pana acum.Ei nu se transmit la om dar e destul de neplacut sa gasesti asa ceva. Acesta este si motivul pentru care nu prea mai consumam peste.Si atunci cand o facem incerc sa-i scot o data cu oasele(dupa ce am fiert pestele).N-are nici o legatura cu OPC-ul.Eu cred ca are legatura cu poluarea apelor.Periculoase cu adevarat sunt icrele de stiuca daca sunt consumate proaspete caci exista riscul daca sunt infestate cu tenie sa se transmita la om. De aceea icrele trebuie sa stea obligatoriu min. 2 saptamani la sare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Brrr.
Bine ca nu omor dupa peste!
...chiar si asa, nu auzisem ca viermisorii sunt normali in carnea de peste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

N-am zis ca sunt normali.Am zis ca exista asa ceva si mai cumpar si eu pentru ca fetitei mele ii place pestele. Am incercat si salau din Dunare si din Sinoe si din diverse amenajari piscicole, in toti am gasit.Am incercat somn,caras,scrumbie, la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Am noroc ca nu mamanc peste,ca mi se intorcea de tot,dupa ce am citit.
Mie mi se face greata foarte repede

Dar nu mirosea rau?Oricum nu e bine ca ai gasit viermisori in carnea sa,asta e clar.
Auzi,dar miscau?



"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput