guma de mestecat lipita de haine

guma de mestecat lipita de haine | Autor: meb

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, ajutooor!
Am descoperit o guma de mestecat lipita si bine intinsa pe pantalonii mei preferati
Cei raiati

Ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

incearca sa dai cu gheata peste. in mod normal se intareste si apoi o poti dezlipi.

http://community.webshots.com/user/delphinoi
http://community.webshots.com/user/sebilus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

O foaie de hirtie peste materialu cu guma, apoi dai cu fieru de calcat, cald, ca shi cum ai calca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboo spune:

iese cu foarfeca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Mai era un subiect asemanator la "lectii ...". Dupa ora 16.00 da cautare si il gasesti. Oricum, de acolo am aflat si eu ca trebuie sa pui pantalonii in frigider/congelator (intr-o punga, fireste) si dupa aia, cand s-a intarit guma o poti desprinde foarte usor. Sau cu fierul de calcat, asa cum spuneau fetele mai sus.


Petro

Azi e ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Cel mai bine merge cu gheata, pe incercate! Ori plimbi un cub de gheata peste guma, ori ii bagi un pic la congelator, apoi racai guma cu un cutitas mic, si gata!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Eu mereu am facut cum zice iren si s-a luat, cu fierul de calcat, dar cu o hartie pe pantalon.

Oana si Seb
(10.01.2005)


AUGUST SEPTEMBRIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

eu stiu tot cu congelatorul


Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Meb, pin la urma ce-ai facut?:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Fetelor, va multumesc mult de tot pentru sfaturi. Din pacate inca n-am incercat sa scot celebra guma, pe care de altfel am adus-o din Franta, din vacanta

Sunt foarte ocupata la serviciu, seara cad secerata, iar pantalonii mei zac in cos... Mi-e foarte rusine sa recunosc... Dar maine dimineata ma adun si ma ocup de ei... Doamne ajuta!
Uite asa, draga Iren :)
Cu scuzele de rigoare pentru ca am deschis subiectul si n-am mai dat pe la el, promit sa va tin la curent despre evolutia mea ca gospodina

Va multumesc inca o data tuturor pentru raspunsiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Mi-am scos guma de pe pantaloni
M-am grabit, dar a meritat
Deci, pentru ca pantalonii mei snt raiati si guma era foarte bine intinsa, n-a functionat nici metoda congelatorului, nici cea a fierului de calcat. De fapt cu fierul a incercat sotul s-o scoata chiar inainte de a cere ajutor pe forum, dar rezultatul a fost aproape nul.
Mi-a dat cosmeticiana mea un pic de solutie de curatat topitorul de ceara de epilat si mi-a zis ca "dizolva totul si nu lasa pete". Asa a si fost, la inceput m-am speriat ca ramane pata, solutia e cam uleioasa, dar dupa uscare (a doua zi) n-a ramas nici o urma. Am inmuiat un pansament in acest dizolvant si am "sters" petele de guma. Nu stiu cum se numeste acest dizolvant de ceara (probabil chiar asa si se numeste), dar stiu ca e de la depileve si miroase a portocale.

Multa sanatate tuturor!


Mergi la inceput