Aspirina in timpul sarcinii

Aspirina in timpul sarcinii | Autor: diana69

Link direct la acest mesaj

Imi poate spune cineva ce fecte ar putea avea aspirina in timpul sarcinii. Mie mi-a dat medicul sa iau in 2 zile cite o aspirina pe zi ca ma durea foarte tare capul si nu mi-a trecut cu paracetamol. Mentionea ca aveam cam 4-5 saptamini de sarcina cind le-am luat.Dar acum am vazut ca nu e bine sa iei aspirina. Acum am vreo 12 saptamini de sarcina si mie cam frica si nu as vrea sa stau asa daca ar fi o problema grava ca am luat aceste pastile. A mai luat poate cineva aspirina in timpul sarcinii? Eu am luat cite o pastila de 500mg in 2 zile.
Multumesc anticipat si sper ca ma puteti ajuta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Stai linistita, este adevarat , 500 mg, doza era mare, dar nu-i nici o problema ...dupa ET, se da aspirina ( 100 mg), timp de 2 saptamani, iar unele fete iau mult timp in sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc foarte mult, ma rog la Dumnezeu si sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Aspirina: luata ocazional in timpul sarcinii, nu va face rau copilului, in special in primele 2 trimestre. Aspirina este riscanta in ultimul trimestru, cand chiar si o singura doza poate influenta cresterea fatului.
sursa: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=257

Deci stai linistita!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc foarte mult. M-am mai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am luat aspirina de 100 mg in primele 8 saptamani de sarcina(asa se recomanda la sarcinile obtinute prin fertilizare in vitro) si timp de 9 luni luam de 3 ori pe saptamana trombo-ass de 100 mg care este tot o aspirina ptr ca este anticoagulanta si eu am avut probleme de acest gen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Eu am luat primele 3 luni, zilnic, Aspenter, la indicatiea medicului.Este tot o aspirina, deci nu cred sa fie asa de grav k ai luat 2

Madalina 28+

poze recente,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Si eu iau zilnic Aspenter de 75 mg, tot la indicatia medicului in primul trimestru. Cum ziceau si fetele, nu este nici o pb. ca ai luat 2 aspirine, chiar daca au fost mai concentrate. Doar in ultimul trimestru trebuie evitat. Deci, stai linistita, totul e ok!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

"Pentru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">BARBYE- una dintre noi! Trebuie sa ajuti!"

poze Mirela (Barbye)

Fisa medicala - Mirela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Eu stiam ca aspirina luata in ultimul trimestru nu ar fi indicata pentru ca poate produce hemoragii...

Sabina 21+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc, sper sa fie totul OK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

De obicei cele cu probleme de coagulare iau tromboass sau aspenter pe tot parcursul sarcinii si se opreste cu 2 sapt inainte de nastere ptr a nu produce hemoragii.

Mergi la inceput