prelungire CIC de la 2 la 3 ani

prelungire CIC de la 2 la 3 ani | Autor: victoriamaria

Link direct la acest mesaj

Buna! In ultima saptamana am aflat ca doua din cunostintele mele care au un copil de aproape 2 ani intentioneaza sa-si prelungeasca CIC pana cand copilul implineste 3 ani; cum ? "rezolva" un certificat de handicap pentru copil asta in conditiile in care copii respectivi sunt perfect normali .
Ce parere aveti despre aceasta practica? A devenit o "moda" sa rezolvam certificate de handicap pentru diverse beneficii.
Ati face asa ceva pentru a obtine inca un an CIC. Si copilul meu implineste in curand 2 ani dar n-as putea sa fac asa ceva pentru nimic in lume.
Astept cu interes opiniile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Pai aia nu realizeaza ca viitorul copiilor este stampilat cu acel certificat???
La orice angajare iti tb adeverinta ca esti apt medical, dovada cu vaccinarile si bolile - saracii copii ce i asteapta- parinti inconstienti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

nu am mai auzit de o astfel de "metoda".
nu stiu de medici ar putea face asa ceva.
daca se poate, poti spune intr-adevar ca Romania este "tara tuturor posibilitatilor".

numai bine tuturor!


mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Chiar ma gandeam cand o sa apara si magaria asta?!
Parinti inconstienti! Pt un ban in plus, pui copilului un stigmat pt toata viata!

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Mercedes, de ce crezi "ca viitorul copiilor este stampilat cu acel certificat???"
Un handicap este si cel care nu se vede (de exemplu defecte septale la inima si care necesita supraveghere si ingrijire permanenta), si nu cred ca o comisie intreaga, 8 medici, s-ar preta la asa ceva, nu cred ca stiti cat se umbla printr-un oras intreg pana sa scoti certificatul unui copil bolnav, exclus sa poti scoate si unul pt un copil sanatos. Daca pt un handicap care se vede (semipareza grava fara sanse de revenire, sindrom down, displazie de sold si exemplele sunt numeroase) te plimbi luni de zile si nu este sigur ca iti poate prelungi CIC (un medic poate considera ca nu e nevoie de supraveghere continua sau o ingrijire speciala).
Asa ca chestia cu "se poate lua un certificat de handicap fara ca copilul sa aiba ceva" mi se pare o mare aberatie. Ati fost vreodata intr-o comisie pentru stabilirea handicapului sau a gradului de handicap? Te intorc de zece ori ca mai lipseste ceva si ei nu pun stampila pe ceva ce nu e 100% verificat, plus ca pe langa faptul ca vi se cer analize si paraanalize, radiografii, echografii, EKG, exemene oftalmologice, certificat medical vizat de medicul spitalului in care ai fost internat ti se mai cere si realizarea unui control medical de specialitate la un medic care este angajat la Protectia Copilului.
Cate cazuri am vazut respinse pt ca nu aveau toate actele doveditoare (pt ca nu puteau umbla cu un copil chiar peste tot pe unde ti se cere) iar handicapul era vizibil... si sa dai "mita" cum s-ar banui mi se pare ca nu are rost... sunt prea multi acolo si asta ar insemna ca c el putin jumatate din banii pe care ii iei intr-un an sa-i dai medicilor, pt ce?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Si daca ai Artemis chiar un copil cu handicap care are nevoie de ingrijire speciala? Ce faci? Asculti "gura lumii" si il trimiti la gradinita cu medicamentele in buzunar? Asta pt ca nu cumva ceilalti sa rada de copil? Eu cred ca daca se intampla asa ceva sunt parintii de vina. De ce faceti discriminari? Faptul ca are un handicap nu inseamna ca i se pune un stigmat pe cap pt toata viata... din cauza asta sufera alti copii cand sunt marginalizati, fara suparare, daca ati vedea un copil cu handicap eu cred ca nici nu v-ati lasa propriul copil sa se apropie de el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

A, am uitat sa va mai spun ceva. Un certificat de handicap este valabil 6 sau 12 luni, de cele mai multe ori 6 luni si pana implineste copilul 3 ani te mai duci de cateva ori pe-acolo sa il "reevalueze" pe copil si e posibil sa nu-ti prelungeasca certificatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

anyc79! Cred ca nu s-a inteles! Eu am comentat faptul ca unii parinti mint si dau spaga pt a sta acasa inca 1 an si a fi platiti, iar pt amaratii aia de bani ii pun un stigmat unui copil care nu are nici o problema.

In rest te rog sa nu faci comentarii despre ce as face eu sau altcineva. Aici dezbatem idei nu persoane.

Iar daca eu am inteles gresit subiectul imi cer scuze!

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Imi cer eu scuze daca am jignit pe cineva dar mi se pare absolut incredibil sa faci asa ceva: sa fie copilul sanatos si sa incerci sa mituiesti sa primesti un certificat.. pt ca bani... cred ca mai mult se cheltuie cu spagi (sa primesti o hotarare si un certificat de handicap trebuie sa treci pe la cel putin 12 persoane).
Asa ca inca o data va spun ca eu nu cred asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

anyc79- Reciteste te rog, prima postare. Si ca sa ti raspund la intrebare.... da, sunt destui parinti inconstienti care fac aceste demersuri fara ca acel copilul sa aiba ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

anyc79, incredibil sau nu, este posibil ca aceste cazuri sa existe! Ba mai mult, banutii aia ar trebui sa ajunga la cei care chiar au nevoie! Asta spuneam! Ma bucur ca ti-ai dat seama.

Anka si Ubitu

Mergi la inceput