Desprecopii... altfel (grup de suport pt parinti)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by anamari


poate ca se va schimba ceva in invatamantul romanesc cand se va realiza ca rolul educatorului e sa indrume orice copil sa-si realizeze potentialul la maxim. Din asta face parte si incluziunea/integrarea copiilor cu deficiente si nu din politica uniunii europene.


anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

Ignoranta naste monstrii



Eu sunt de parere ca aceasta trezire a educatorilor la realitate, de care vorbesti tu, intarzie cam mult sa apara, poate si din cauza ca e foarte comod sa te complaci in inertia educatiei invechite si a mentalitatii depasite... Din acest motiv am ajuns la convingerea ca regulamentele impuse de UE vor constitui impulsul necesar trezirii la realitate a celor implicati in procesul de invatamant. Conform prevederilor ce vor intra in curand in vigoare (mai mult sau mai putin fortat) vor fi obligati sa-si schimbe mentalitatea si sa se specializeze cu adevarat sau, daca unii dintre ei vor gasi toate acestea prea dificile, se vor reprofila... Un rol important avem si noi, parintii speciali, si anume de a face valuri... Nu radeti. Trebuie sa ne facem auziti, trebuie sa facem publice toate neajunsurile sistemului, toate obstacolele aparute in calea integrarii copiilor nostri in sistemul de invatamant si apoi in societate (nu putem uita ca dupa scoala urmeaza serviciul...).

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Priviti ce am gasit:
Pe un alt forum am intalnit ceva neobisnuit: sa vedeti si voi parerea altor mamici despre copiii cu handicap:
--------------------------------------------------------------------------------
victoriamaria:
Buna! In ultima saptamana am aflat ca doua din cunostintele mele care au un copil de aproape 2 ani intentioneaza sa-si prelungeasca CIC pana cand copilul implineste 3 ani; cum ? "rezolva" un certificat de handicap pentru copil asta in conditiile in care copii respectivi sunt perfect normali .
Ce parere aveti despre aceasta practica? A devenit o "moda" sa rezolvam certificate de handicap pentru diverse beneficii.
Ati face asa ceva pentru a obtine inca un an CIC. Si copilul meu implineste in curand 2 ani dar n-as putea sa fac asa ceva pentru nimic in lume.
Astept cu interes opiniile voastre.

Mercedes
Pai aia nu realizeaza ca viitorul copiilor este stampilat cu acel certificat???
La orice angajare iti tb adeverinta ca esti apt medical, dovada cu vaccinarile si bolile - saracii copii ce i asteapta- parinti inconstienti.



--------------------------------------------------------------------------------
tino:
nu am mai auzit de o astfel de "metoda".
nu stiu de medici ar putea face asa ceva.
daca se poate, poti spune intr-adevar ca Romania este "tara tuturor posibilitatilor".

numai bine tuturor!




Artemis1578:
Chiar ma gandeam cand o sa apara si magaria asta?!
Parinti inconstienti! Pt un ban in plus, pui copilului un stigmat pt toata viata!


anyc79:

Mercedes, de ce crezi "ca viitorul copiilor este stampilat cu acel certificat???"
Un handicap este si cel care nu se vede (de exemplu defecte septale la inima si care necesita supraveghere si ingrijire permanenta), si nu cred ca o comisie intreaga, 8 medici, s-ar preta la asa ceva, nu cred ca stiti cat se umbla printr-un oras intreg pana sa scoti certificatul unui copil bolnav, exclus sa poti scoate si unul pt un copil sanatos. Daca pt un handicap care se vede (semipareza grava fara sanse de revenire, sindrom down, displazie de sold si exemplele sunt numeroase) te plimbi luni de zile si nu este sigur ca iti poate prelungi CIC (un medic poate considera ca nu e nevoie de supraveghere continua sau o ingrijire speciala).
Asa ca chestia cu "se poate lua un certificat de handicap fara ca copilul sa aiba ceva" mi se pare o mare aberatie. Ati fost vreodata intr-o comisie pentru stabilirea handicapului sau a gradului de handicap? Te intorc de zece ori ca mai lipseste ceva si ei nu pun stampila pe ceva ce nu e 100% verificat, plus ca pe langa faptul ca vi se cer analize si paraanalize, radiografii, echografii, EKG, exemene oftalmologice, certificat medical vizat de medicul spitalului in care ai fost internat ti se mai cere si realizarea unui control medical de specialitate la un medic care este angajat la Protectia Copilului.
Cate cazuri am vazut respinse pt ca nu aveau toate actele doveditoare (pt ca nu puteau umbla cu un copil chiar peste tot pe unde ti se cere) iar handicapul era vizibil... si sa dai "mita" cum s-ar banui mi se pare ca nu are rost... sunt prea multi acolo si asta ar insemna ca c el putin jumatate din banii pe care ii iei intr-un an sa-i dai medicilor, pt ce?

anyc79
Si daca ai Artemis chiar un copil cu handicap care are nevoie de ingrijire speciala? Ce faci? Asculti "gura lumii" si il trimiti la gradinita cu medicamentele in buzunar? Asta pt ca nu cumva ceilalti sa rada de copil? Eu cred ca daca se intampla asa ceva sunt parintii de vina. De ce faceti discriminari? Faptul ca are un handicap nu inseamna ca i se pune un stigmat pe cap pt toata viata... din cauza asta sufera alti copii cand sunt marginalizati, fara suparare, daca ati vedea un copil cu handicap eu cred ca nici nu v-ati lasa propriul copil sa se apropie de el.

A, am uitat sa va mai spun ceva. Un certificat de handicap este valabil 6 sau 12 luni, de cele mai multe ori 6 luni si pana implineste copilul 3 ani te mai duci de cateva ori pe-acolo sa il "reevalueze" pe copil si e posibil sa nu-ti prelungeasca certificatul.


Artemis1578

anyc79! Cred ca nu s-a inteles! Eu am comentat faptul ca unii parinti mint si dau spaga pt a sta acasa inca 1 an si a fi platiti, iar pt amaratii aia de bani ii pun un stigmat unui copil care nu are nici o problema.

In rest te rog sa nu faci comentarii despre ce as face eu sau altcineva. Aici dezbatem idei nu persoane.

Iar daca eu am inteles gresit subiectul imi cer scuze!


anyc79

Imi cer eu scuze daca am jignit pe cineva dar mi se pare absolut incredibil sa faci asa ceva: sa fie copilul sanatos si sa incerci sa mituiesti sa primesti un certificat.. pt ca bani... cred ca mai mult se cheltuie cu spagi (sa primesti o hotarare si un certificat de handicap trebuie sa treci pe la cel putin 12 persoane).
Asa ca inca o data va spun ca eu nu cred asa ceva.


Mercedes

anyc79- Reciteste te rog, prima postare. Si ca sa ti raspund la intrebare.... da, sunt destui parinti inconstienti care fac aceste demersuri fara ca acel copilul sa aiba ceva.


Artemis1578

anyc79, incredibil sau nu, este posibil ca aceste cazuri sa existe! Ba mai mult, banutii aia ar trebui sa ajunga la cei care chiar au nevoie! Asta spuneam! Ma bucur ca ti-ai dat seama.



aissa

Sora mea a nascut un copil cu care a tras multe. Pe baza tomografiilor si a celorlalte investigatii ar fi putut primi pe bune un certificat de handicap si sa mai stea un an acasa. Dar dr copilului i-a spus sa nu cumva sa faca asta, sa ii puna "eticheta" de handicapat pentru o viata. Nu stiti ce aduce viitorul, ce meserie vrea copilul sa faca si cand si daca se va lovi de acest certificat. Asa ca eu zic ca e total nepotrivit...pe langa partea ilegalitatii, spagii si faptului ca se consuma banii publici pentru falsi handicapati in loc sa mearga la cei ce au nevoie.
Eu incep maine munca cu inima grea, dar pentru nimic in lume nu as scoate copilului un astfel de certificat.



anyc79

Stati putin, am impresia ca vorbim de lucruri diferite sau in necunostinta de cauza. Acel certificat de handicap este valabil doar 6 luni sau 12 luni, perioada in care acel handicap poate sa treaca. Si altceva: niciunde in tara asta(si din cate stiu nici in strainatate) la viitorul job nu ti se cere fisa cu vaccinarile, asa cum ati scris, sau acest certificat. Dati-mi si mie un exemplu unde s-a cerut asa ceva. Stiu ca fisa sau adeverinta cu vaccinarile ti se cere numai la studii, dar ce legatura are asta cu certificatul de handicap? Credeti cumva ca daca are un astfel de certificat nu se fac copilului vaccinarile?
Si altceva: de ce spuneti mereu ca i se pune eticheta de handicapat pt toata viata? Este o rusine sa ai un handicap? Sau daca ai un handicap care se vede mai conteaza daca ai sau nu certificat? Tot asa vei fi etichetat, si cu certificat si fara, pt ca opinii ca cele care le-am vazut aici le auzi peste tot.
Sunt convinsa ca sunt multe persoane care imi dau dreptate.


victoriamaria am o rugaminte la tine: anunta-ne si pe noi DACA vor reusi cunostintele tale sa scoata acea hotarare si acel certificat. M-ai facut tare curioasa. Dureaza si 4 luni pana reusesti, m-as mira sa se poata asa de repede, am inteles ca in curand vor implini copiii 2 ani.
_

Pozele noastre
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaz#259; site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Krys



Data înscrierii: 09/Ian/2006
Mesaje: 484
Loca#355;ie: Galati

MesajTrimis: Lun Oct 02, 2006 12:32 pm Titlul subiectului: R#259;spunde cu citat (quote) Modific#259;/#350;terge acest mesaj
Anic79 ,da-mi si mie adresa forumului.As intra si eu cu multa placere sa zic vreo 2.In primul rand nu mi se pare bine spus "pers cu handicap"-urat suna,foarte urat.De ce nu spuneti "persoana cu dizabilitati"?Suna mai bine.Sau suna mai bine pt persoanele care sunt in astfel de situatii.Si inca ceva:de unde stie Victoriamaria ca acei copii nu au nimic?Si la mine toata lumea stie ca Andrei este operat la inima si nimic mai mult.Si nu dau explicatii nimanui.Asa ca poate copiii nu sunt perfect sanatosi si parintii nu vor sa spuna.Vorba ta,Anyc ,nu cred ca pot sa mituiasca atatia medici.
Eu cunosc un caz cand copilul nu statea decat in pat si avea retard major neuro si nu i s-a acordat gradul care trebuia.Cum o sa se acorde unor copii sanatosi.Eu nu cred ca se poate....Dar cine stie?!?...
Poti sa copiezi mesajul si sa-l trimiti.Numai ca vreau si eu sa intru pe forumul respectiv.Nu vorbesc despre persoane dar vorbesc despre "persoane cu handicap"!!!!!! Embarassed Embarassed Embarassed Evil or Very Mad Evil or Very Mad Twisted Evil Twisted Evil
Le-as trage vreo 2. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
ACUM SA VA DAU ADRESA,POATE VRETI SA VA SPUNETI PUNCTUL DE VEDERE.TOT VRETI SA SCHIMBATI CEVA.ACUM AVETI CUM:
uite adresa:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84567

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Akella, sunt intru totul de acord cu tine. Nu mai astept nimic de la oameni, ei existau si pana acum, dar au ales fie sa stea deoparte, fie sa arunce cu pietre. Dar sistemul trebuie sa se schimbe, UE trebuie sa impuna asta, daca noi ca natie n-am reusit pana acum. Cele doua cuvinte pe care le-am adus in discutie, incluziunea si integrarea, reprezinta doua viziuni diferite despre cum/unde vad alte state Locul persoanelor cu dizabilitati in societate. Iar acel educator care inca nu a inteles care este rolul lui, "sa indrume orice copil sa-si realizeze potentialul la maxim", cum spune anamari, nu are ce cauta in aceasta meserie, e un inutil,o piedica sau si mai rau, un distrugator de destine, indiferent daca vorbim de copii cu nevoi speciale sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Milena, tocmai de aceea am lansat ideea crearii unei fundatii (ca stiu bine ca multe dintre cele existente sunt paravane pentru afaceri...) in care sa se implice si DC-ul si, mai ales, noi, parintii de copii speciali; de la anul, dupa aderare, putem depune diverse proiecte pentru a obtine fonduri comunitare pentru formarea continua a cadrelor didactice (ca tot n-au habar de ABA de exemplu), pentru educatie inclusiva si eliminarea discriminarii, pentru usurarea tranzitiei de la scoala la locul de munca etc. Imi plesneste capul de idei si, pe deasupra, stiu bine si cum va functiona acest sistem de cofinantare din fondurile comunitare (doar lucrez in bransa).

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Draga Akella, din nou iti impartasesc opinia, cea referitoare la fundatiile existente in RO. Acesta este motivul pentru care am infiintat in urma cu o luna o asociatie, AUTISM TRANSILVANIA, care are ca scop principal ajutorarea familiilor care au copii cu autism. Prima intalnire oficiala cu parintii va avea loc la sfarsitul lunii octombrie, chiar azi am finalizat posterul care anunta evenimentul . Voi reveni cu alte amanunte, acum sunt la serviciu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

quote:
Originally posted by addinel

buna tuturor!

am citit la un moment dat ca nu se gasesc studenti dispusi sa fie/ sa devina tutori pentru copiii care sufera de autism. intrebarea este: trebuie neaparat stundenti in ani terminali? sora mea este studenta la asistenta sociala si ar vrea sa faca asa ceva, este dispusa sa faca cursuri de instruire si ce mai este nevoie. este dispusa, cel putin pentru moment (a se citi anii de facultate), sa lucreze cu copii ca si voluntar. problema este ca e doar in primul an.
numai bine!
"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."




Addineeeeeeel da-mi PM sau mail. Nu trebuie sa fie an terminal, deloc chiar. Instruirea o oferim noi si nu trebuie sa lucreze voluntar

Milena Voi ardelenii va dati basca mereu Glumesc ! Succes cu asociatia. Daca mai ajung prin Cluj, mi-as dori tare mult sa te cunosc.

Crisa_77 Nu te enerva, draga mea. Au fost si pe aici subiecte profunde de genul ala. Pe de alta parte, chiar nu m-ar mira daca ar fi oameni care ar face asta. Ganditi-va cat de complicat e sa gasesti o gradinita, iar bani de bona nu are toata lumea. Din pacate Romania este tara inselatoriei, drept care unii pierd masura. Disperarea te poate impinge catre tampenii incredibile. Nu mai zic mai mult.

Pupicei micutilor.

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

quote:
Originally posted by Milena Surdu

am infiintat in urma cu o luna o asociatie, AUTISM TRANSILVANIA

Milena, si eu ma gandesc la asa ceva, trebuie sa ne implicam personal! Dar e greu sa ne facem timp pentru toate ...
b.t.w. daca tot ai batut drumurile astea, ai ceva informatii (links, )despre cum se poate infiinta asociatia , care legi o guverneaza , etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Daca vreti sa va asociati in fundatii descriu un tip comun de excrocherie de care trebuie sa va feriti. Iata povestea:
Un baiat foarte tanar din orasul nostru trebuia sa faca o operatie in China (implant cu celule stem). Costurile enorme. Parintii, oameni simplii dar sufletisti. Un profesor cunoscut din orasul nostru le ofera sprijinul sau "tehnic". Infiinteaza fundatia, pe numele baiatului, dar presedinte el. Schema este urmatoarea: mama disperata se duce pe la toti agentii economici din oras si strange donatii. Se plateste tratamentul copilului, dar mereu raman niste bani. Din banii ramasi tipul sponsorizeaza CU ACTE alte persoane fizice din oras care au nevoie dar nu au fundatii. Apoi le cere banii inapoi LA NEGRU. Oamenii, de buna credinta, nu realizeaza ca au fost sponsorizati CU ACTE si ca nu datoreaza nimic in schimb.
Se pare ca schema functioneaza la multe fundatii din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Simali ,tu vorbesti serios???Am uitat:TRAIM IN ROMANIA,TARA TUTUROR POSIBILITATILOR.
PT VOI.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


n-am mai scris demult, dar citesc tot ce scrieti; noi ne luptam cu temele, clasa intia mi se pare grea, stilul este foarte diferit de cel din Romania;
la literatura (franceza) au inceput sa memoreze cuvinte, are un set de cartonase care se tot inmultesc- asta l-a avantajat pe Tudor, care a memorat aproape toate textele din manual; ulterior au trecut la litere, silabe si scris; pina acum suntem ok, pentru ca greul-notiunile abstracte urmeaza, a avut dictari si toate-s ok;
am stabilit un ritual si incerc sa ma tin de el, dar cind avem ceva mai greu se enerveaza si atunci nu mai merge nimic;
am emotii in legatura cu primul buletin (un fel de carnet de note- il primim cam odata la trei luni, suntem invitati fiecare parinte la intilnire cu invatatoarea in scopul asta), sper ca macar la ora de sport sa ia si el macar un A ca vine mereu cu mici diplome c-a fugit, c-a sarit, etc;
ar fi toate ok, daca n-ar avea accesele de furie( mai rare in ultima vreme de cind e la scoala asta unde se simte foarte bine) cind vrea sa ne loveasca, si se intrerupe comunicarea; sunt multumita ca la scoala este foarte cuminte si desi tot nu are prieteni in clasa, copii macar nu-l resping.
asta e o alta durere,socializarea, nu avem prieteni cu copii de virsta lui, si nu prea stiu cum sa-l ajut aici, este chiar singur;
ar eo colega de clasa vecina, fata este dragutza, parintii l-au mai invitat in vara sa se joace cu ea si fratele ei, dar el fuge de ea, si mie mi-e si teama sa-l las fara noi iar sa le explic nu prea imi vine (sunt localnici si discutiile se rezuma la saluturi si la mici politeturi formale desi ii vad open, noi avem retineri mai mari)

asta pentru ca am avut parte acum citeva luni de o experienta neplacuta cu copilul unor cunostinte, l-a lovit cu o jucarie in frunte (gestul a fost chiar intimplator- copii aruncau la tinta jucarii); parintii l-au luat aproape pe sus si-au plecat, s-au isterizat si din toate gesturile transparea aluzia la diferenta lui Tudor, iar de atunci am racit relatia;

cam astea sunt naoutatile la noi...felicitari clujenilor pentru initiativa, una din fetele cu care a facut Tudor ABA- cea mai buna, talentata, pregatita si tare indragita de Tudor- psiholog de formatie s-a intors acasa, in Cluj, dupa vreo cinci ani de Canada- timp in care a lucrat ABA aici cu copii si cu un tutore foarte bun-tot roman; imi amintesc doar prenumele, Viana- dar cred ca ar fi un cistig pentru copii autisti din Cluj daca continua acolo munca de aici;

numai bine puilor si parintilor,

Ana



"If you talk to God, you are praying; If God talks to you, you have schizophrenia. If the dead talk to you, you are a spiritualist; If you talk to the dead, you are a schizophrenic."

Mergi la inceput