Boboci de clasa I 2006 - ce invata, ce simt II

Boboci de clasa I 2006 - ce invata, ce simt II | Autor: Lala_D

Link direct la acest mesaj

O varianta de listuta a micilor nostri bobocei



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste (Calgary)

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

Andrada (april) - Sc.Gen.Nr. 1 - Bistrita ;(stangace )

Andreea ( amcris ) - Liceul Stefan Odoblejea Bucuresti

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France (Montreal)

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin- Buber Scule, Frankfurt, Germania

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11.

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Miruna (zana) - Romania

Oana (CristinaT) - Bucuresti

Sanziana (Cristina)







Andrei (simonasirbu)- - Scoala gen nr 59 Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32-Bucuresti

Andrei (Andruska )- scoala generala nr 197 in clasa IA, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193

Bogdan (Lala_D)- - Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti (stangaci)

Bogdan (fannna2003)

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- clasa I , Academie Michele-Provost , Montreal.

Matei (wesel) - clasa 1A la Scoala Europeana.

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, clasa I B,

Radu (mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Ryan (Anady_Diana)

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti

Victor (cge)- Scoala Gen. nr. 49 Bucuresti





Mai asteptam informatii :

(bran) -scoala gen nr 170

(liviab)

(ileana312003)

(mdamsa)

(dianaelena)

(Roxali)

(Tino-Tino)




Mult succes la scoala boboceilor nostrii, sa fie sanatosi si sa paseasca cu dreptul peste pragul scolii !!!



Iata-ne ajunsi si la partea a doua a subiectului nostru
Dragi parinti asteptam aici cu nerabdare impresiile voastre despre viata de scolari de clasa I a piticilor vostrii.
Mult succes la scoala si spor la scris

Prima parte cu emotiile parintilor
aici

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Azi cat este copilul la scoala am avut ''activitati didactice ''. Adica am confectionat , la cererea invatatoarei, palete din carton cu note : FB , B, S, I .
Aceste 4 palete le vor avea copii la scoala si le vor folosi pentru a isi aprecia munca si raspunsurile, atat ale lor cat si ale colegilor de clasa.
Asa incat de dimineata m-a "lovit" creatia artistica si inarmata cu carton , aracet , carioci si abtipilduri am purces la confectionarea lor
Au iesit ok pana la urma desi eu am 2 maini stangi si am fost sa le laminez in plastic astfel incat sa nu trebuiasca sa repet experienta prea curand
De asemenea am imbracat cartile si caietele...gata am obosit

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La sedinta cu parintii ne-au spus ca sapatamana asta ii lasa mai lejer, se joaca, deseneaza, comunica. Vor sa se cunoasca bine. De abia de saptamana viitoare intra "in pita"

Caiete speciale le-a comandat invatatoarea si noi le platim. Mai avem de renovat clasa. Destul de mult

Teme de casa vor avea putine iar pe vacanta doamna nu e de acord cu temele. Nici eu! De aia-i vacanta sa se relaxeze!

Uniforme noi, la comanda (asa ca am dat gres cu uniforma clasica ).
Deocamdata stau in banci cum vor ei, de abia de sapt viitoare ii muta doamna. E in ultima banca. Nu stiu cat vede la tabla, dar e marisoara, asa ca nu cred sa o puna mai in fata.



prima zi de scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Pina acum am citit doar, si m-am tinut tare ca nu am emotii legate de scoala, dar cred ca am fost in faza de negare .

Ioana este in clasa I la Scoala Europeana din Bucuresti. Aseara am avut sedinta cu parintii. Doamna pare o invatatoare de nadejde, are experienta de 18 ani, imi inspira incredere.

Oricum dupa a doua zi de scoala, copilul a venit acasa fara carti .

Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:


Azi era sa ma ratacesc prin scoala, noroc cu bobocul de pe usa .
Oricum cred ca nu mai avem voie sa intram in scoala decat cateva zile, vor merge singurei.
Cel mai mult i-au placut "pauzele"(3 mici si una mare) saracu' copil la gradinita il tineau fara pauze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Ce e aia Scoala Europeana, pliz?

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Doua veri frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Uram bun venit Ioanei ( catusha) si mult succes la scoala

Am mai scapat o zi fara teme
Azi au avut sportul iar piciul a fost incantat de sala de sport unde au jucat fotbal si s-au catarat pe spaliere.
Au mai facut la ore joculete matematice si au povestit si discutat lucruri legate de activittile de scolari ajutati fiind de imaginile din abecedar.

zana ce haios
april si al meu a desenat ieri .

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catusha spune:

Scoala Europeana e o scoala privata din Bucuresti care urmeaza programa de stat, dar unde se fac si alte activitati, unde copiii isi fac temele, etc. Nu zic ca e buna, nu zic ca e rea, sa nu se creada ca am vreun interes, si chiar nu am. Pur si simplu am cautat ceea ce se potrivea mai bine cu nevoile noastre, speram sa fi ales bine. Ioana a facut anul trecut anul pregatitor tot la ei.

Au si site, dar poate mi-o iau ca fac reclama mascata. Nu fac.

Catusha, de 2 X mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Witchie, Scoala Europeana e o scoala privata, spar sa nu ma-nsel, au o cladire mare si frumoasa undeva dupa P-ta Presei Libere spre Bucurestii Noi.
CristinaT, Oana e tot la 11? Pantofiorii sunt de la Timberland din Plaza Romania. Prima data i-am vazut pe internet si mi-au placut si mie la nebunie. Eu ii cautam bocanci ca mergea in tabara si-i trebuiau la catarare si-am dat peste pantofii astia, evident ca i-am luat imediat, e aproape o luna de-atunci dar poate mai au.
Azi a fost bine la scoala, au desenat si-au scris fiecare ce stia, litere, cuvinte. D-na i-a plimbat prin scoala sa le-o prezinte, le-a citit o poveste. Maine merg cu abecedarul si matematica dar se pare ca inca nu vor scrie, cred ca le mai lasa cateva zile de acomodare. Dimineata s-au pus iarasi care cum au vrut in banci, cred ca habar n-au pe ce lume traiesc, mititeii, cica ii mai lasa sa se obisnuiasca unii cu ceilalti. I-am pus sandwich si apa, evident ca nu l-a mancat, ce credti, a mancat cornul si laptele, zice ca "era asa de bun si nici macar nu-i cu ciocolata, mami". Si bineanteles ca in peregrinarile prin scoala a descoperit ca au si bufet la et.1(eu n-am habar) si a zis ca de maine sa-i dau bani sa-si cumpere de-acolo, evident ca n-o sa primeasca nici un ban ca la scoala nu mergem sa facem shoping, mancam pachetelul sau celebrul de-acum, corn si lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

La noi inca nu s-0a fixat sedinta cu parinti

Zilele astea au stat de vb. uni cu alti si cu inv.
Au dat si un mic test pe o foaie alba sa scrie, deseneze ce au invatat la gradi.

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani jumate - Edi 2 ani
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Uitati-va si la noi in prima zi de scoala.


Prima zi de scoala Victor



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati

Mergi la inceput