Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

ten gras = hidratat?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

jesia
jesia
pufulete mic

Romania
bucuresti
(BUCURESTI)

1622 Mesaje
5 Prieten(i)

Trimis la - 18/09/2006 :  12:13:42 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite jesia un Mesaj Privat

ten gras = hidratat?

Am, citit intr-o revista ca tenul gras este hidratat asa ca persoanele in cauza nu sunt nevoite sa se ocupe de problema asta. Este adevarat?

Pozele mele
Ce nu te doboara te face mai puternic
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Lolly
Lolly
membru incepator

Romania,
213 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  12:26:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lolly un Mesaj Privat
Nu. Nu este adevarat.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Kya
Mami de Cristal

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator R. Moldova
 Saint Croix
4780 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  12:58:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kya un Mesaj Privat
Nu este nici pe departe adevarat. Sebumul in exces este una, hidratarea este alta.
Este adevarat insa ca poate nu trebuie hidratat atit de des, pentru ca il sufoci. Si mai trebuie anumite creme hidratante special create pentru tenul gras.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la hidratare de tot.

Kya - viitoare mamica in asteptare
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

membru veteran roxanaz
Rainbow in the dark

Romania, constantaCONSTANTA
18695 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  13:17:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanaz un Mesaj Privat
nuuuu, nici vorba! eu am ten gras....deshidratat! trebuie avuta mare grija, pentru ca multe dintre produsele pentru ten gras deshidrateaza tenul in incercarea de a reduce secretia de sebum. trebuie musai folosita crema hidratanta, cel mai bine sub forma de gel ca sa nu ingreuneze textura pielii si mare atentie la curatare.

Roxana
bufi
bufi
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
905 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  13:45:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibufi Adauga semn de carte la raspuns
Si eu am ten mixt si am aceeasi problema.
TREBUIE crema hidra-matifianta, anti seboree si tot ce mai este pentru ten mixt/ gras.
Nu este adevarat ceea ce ai citit.

Bufi
Mada
Mada
membru matur

Romania, bucurestiBUCURESTI
1668 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  14:52:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMada Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mada un Mesaj Privat
si cam care ar fi acele creme, va rog sa-mi spuneti
mie mi-a fost recomandata o crema pt ten gras si deshidratat dar care ... nu prea ma ajuta.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca
madalinad
madalinad
membru junior

Romania, bucuresti
689 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  15:04:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite madalinad un Mesaj Privat
nici gand sa fie asa!
eu una nu am gasit inca o crema potrivita, de fapt mi-am si luat gandul ca ar exista. dealtfel am convingerea ca nu la suprafata pielii se trateaza deshidratarea si excesul de sebum.

madalina
serban
angelito
angelito
membru incepator

Romania, Bucuresti
142 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  15:20:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite angelito un Mesaj Privat
Jesia, sebumul este o grasime naturala produsa de piele si care are rolul de a emolia si de a proteja tesutul de agresiunile venite din exterior. Dar pielea are nevoie si de apa, hidratare inseamna aport de apa, iar emoliere/hranire - aport de grasimi.

Toate tipurile de piele au nevoie de aceasta combinatie intre hidratare si emoliere, sau apa si lipide (de altfel lipidele formeaza un film protector, care, printre altele, impiedica apa sa se evapore), dar tenul gras are deja un surplus de sebum, deci trebuie doar hidratat, pe cand tenul uscat are nevoie si de apa si de grasimi, deci are nevoie de creme mai consistente (asa numitele emulsii "apa in ulei", pe cand tenul gras are nevoie de "ulei in apa").

De multe ori chiar si tenul gras are nevoie de hidratare+hranire, de ex. in cazul celor care folosesc produse agresive, care distrug filmul hidrolipidic natural al pielii.

Sper ca am fost cat de cat clara... Iata niste exemple de creme hidratante non grase, mie mi s-au parut ok: Thermal Fix 1 de la Vichy, Sensibio DS de la Bioderma (asta nu e chiar deloc grasa, e un gel care intra imediat in piele, si merge daca nu aveti nevoi speciale de hidratare), Moisture Surge si Moisture Surge Extra de la Clinique si altele - sunt o gramada de astfel de creme, cred ca fiecare gama de cosmetice are un astfel de produs.

Ca sa fie mai clar, iata ce am gasit pe net despre hidratare&Co.:

Pielea noastra are foarte multe functiuni si toate servesc aceluiasi scop comun: mijlocirea intre organismul nostru complicat si lumea exterioara. Stratul natural de grasime de pe suprafata peilii nu este produs numai de catre glandele seboree acest strat superficial fiind vizibil ca o grasime a pielii pe epiderma ci este vorba de un amestec de acizi grasi, substante solubile in apa si grasimi, amestec ce ia nastere prin secretia de sebum, transpiratie, combinate cu lamele de cheratina a pielii. Acest strat de apa si grasime al pielii noastre nu este constant. Daca se transpira, asa zisa faza apoasa predomina, iar pe piele ia nastere o emulsie de tipul ulei in apa. Daca domina faza grasa, atunci pe piele ia nastere o emulsie de tipul apa in ulei. Stratul de apa-grasime de pe piele este in mod normal acid, iar una din functiile dominante ale pielii noastre este sa creeze asa zisul strat acid. Acest strat acid diminueaza sansele de inmultire a declansatorilor de boala. In afara de aceasta functie de aparare impotriva bacteriilor, stratul acid preia si depozite de substante straine de corp.

O disfunctie a acestui strat acid creeeaza bazele pentru aparitia de impuritati ale pielii cum sunt cosurile, inflamatiile si iritatiile. Din aceasta cauza vor trebui folosite numai produse cosmetice care corespund cu valoarea pH-ului natural al pielii.
Altceva se cere pentru cosmeticile care curata pielea: sunt bune cele care au valoarea pH-ului bazica sau neutra.

Si iata, a propos de ce spuneam, ca produsele agresive distrug protectia naturala a pielii:

Reducerea seboreei (tenul gras) se obtine si printr-o igiena corecta si cosmetice adaptate.Trebuie evitata degresarea brutala a pielii cu sapunuri si solutii alcoolice, trebuie evitata utilizarea lotiunilor dupa barbierit care contin alcool sau parfumuri.Pacientilor cu acnee li se va recomanda intreruperea utilizarii fondurilor de ten, gelurilor si cremelor emulsionate ulei in apa a caror faza continua apoasa poate declansa seboreee compensatorie.De asemnea se va recomanda întreruperea utilizarii pudrei compacte.

Pentru igiena pieli seboreice se va folosi sapun gras sau lotiuni de curatire si crème hidratante emulsie apa în ulei pentru a reface filmul lipidic cutanat distrus de tratamentele keratoreductoare.

Pupici si o zi buna tuturor!
anelize
anelize
membru junior

1066 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  15:46:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anelize un Mesaj Privat
Eu,spre exemplu,am tenul mixt(spre gras) si,totulsi,daca nu ma dau cu crema mai repede de un minul dupa ce ma demachez,se deshidrateaza si se usuca imediat.

Kya
Mami de Cristal

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator R. Moldova
 Saint Croix
4780 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  16:01:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kya un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Mada

mie mi-a fost recomandata o crema pt ten gras si deshidratat dar care ... nu prea ma ajuta.

Ilinca

Asa cum zicea si Roxana, iti trebuie o crema cu textura de gel, care sa intre usor in piele si sa nu incarce fata.
Exista o crema de la Yves Rocher, intr-o cutiuta verde, hidratanta si matifianta cu efect de pudra. Mie mi-a placut foarte mult.
Oricum scrie pe fiecare crema pentru ce timp de fata esti.
Si cred ca cel mai bine e sa le incerci tu singura, sa vezi care iti e cea mai buna.

anelize
anelize
membru junior

1066 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2006 :  11:00:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anelize un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Kya

quote:
Originally posted by Mada

Ilinca

Asa cum zicea si Roxana, iti trebuie o crema cu textura de gel, care sa intre usor in piele si sa nu incarce fata.
Exista o crema de la Yves Rocher, intr-o cutiuta verde, hidratanta si matifianta cu efect de pudra. Mie mi-a placut foarte mult.
Oricum scrie pe fiecare crema pentru ce timp de fata esti.
Si cred ca cel mai bine e sa le incerci tu singura, sa vezi care iti e cea mai buna.

Majoritatea cremelor pt ten gras usuca si deshidrateaza tenul.La fel e si crema de la Yves Rocher.Am folosit-o si eu si mi se facea fata numai cojite.
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com