ten gras = hidratat?

ten gras = hidratat? | Autor: jesia

Link direct la acest mesaj

Am, citit intr-o revista ca tenul gras este hidratat asa ca persoanele in cauza nu sunt nevoite sa se ocupe de problema asta. Este adevarat?

Pozele mele
Ce nu te doboara te face mai puternic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lolly spune:

Nu. Nu este adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Nu este nici pe departe adevarat. Sebumul in exces este una, hidratarea este alta.
Este adevarat insa ca poate nu trebuie hidratat atit de des, pentru ca il sufoci. Si mai trebuie anumite creme hidratante special create pentru tenul gras.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la hidratare de tot.



Kya - viitoare mamica in asteptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nuuuu, nici vorba! eu am ten gras....deshidratat! trebuie avuta mare grija, pentru ca multe dintre produsele pentru ten gras deshidrateaza tenul in incercarea de a reduce secretia de sebum. trebuie musai folosita crema hidratanta, cel mai bine sub forma de gel ca sa nu ingreuneze textura pielii si mare atentie la curatare.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Si eu am ten mixt si am aceeasi problema.
TREBUIE crema hidra-matifianta, anti seboree si tot ce mai este pentru ten mixt/ gras.
Nu este adevarat ceea ce ai citit.

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

si cam care ar fi acele creme, va rog sa-mi spuneti
mie mi-a fost recomandata o crema pt ten gras si deshidratat dar care ... nu prea ma ajuta.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

nici gand sa fie asa!
eu una nu am gasit inca o crema potrivita, de fapt mi-am si luat gandul ca ar exista. dealtfel am convingerea ca nu la suprafata pielii se trateaza deshidratarea si excesul de sebum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelito spune:

Jesia, sebumul este o grasime naturala produsa de piele si care are rolul de a emolia si de a proteja tesutul de agresiunile venite din exterior. Dar pielea are nevoie si de apa, hidratare inseamna aport de apa, iar emoliere/hranire - aport de grasimi.

Toate tipurile de piele au nevoie de aceasta combinatie intre hidratare si emoliere, sau apa si lipide (de altfel lipidele formeaza un film protector, care, printre altele, impiedica apa sa se evapore), dar tenul gras are deja un surplus de sebum, deci trebuie doar hidratat, pe cand tenul uscat are nevoie si de apa si de grasimi, deci are nevoie de creme mai consistente (asa numitele emulsii "apa in ulei", pe cand tenul gras are nevoie de "ulei in apa").

De multe ori chiar si tenul gras are nevoie de hidratare+hranire, de ex. in cazul celor care folosesc produse agresive, care distrug filmul hidrolipidic natural al pielii.

Sper ca am fost cat de cat clara... Iata niste exemple de creme hidratante non grase, mie mi s-au parut ok: Thermal Fix 1 de la Vichy, Sensibio DS de la Bioderma (asta nu e chiar deloc grasa, e un gel care intra imediat in piele, si merge daca nu aveti nevoi speciale de hidratare), Moisture Surge si Moisture Surge Extra de la Clinique si altele - sunt o gramada de astfel de creme, cred ca fiecare gama de cosmetice are un astfel de produs.

Ca sa fie mai clar, iata ce am gasit pe net despre hidratare&Co.:

Pielea noastra are foarte multe functiuni si toate servesc aceluiasi scop comun: mijlocirea intre organismul nostru complicat si lumea exterioara. Stratul natural de grasime de pe suprafata peilii nu este produs numai de catre glandele seboree acest strat superficial fiind vizibil ca o grasime a pielii pe epiderma ci este vorba de un amestec de acizi grasi, substante solubile in apa si grasimi, amestec ce ia nastere prin secretia de sebum, transpiratie, combinate cu lamele de cheratina a pielii. Acest strat de apa si grasime al pielii noastre nu este constant. Daca se transpira, asa zisa faza apoasa predomina, iar pe piele ia nastere o emulsie de tipul ulei in apa. Daca domina faza grasa, atunci pe piele ia nastere o emulsie de tipul apa in ulei. Stratul de apa-grasime de pe piele este in mod normal acid, iar una din functiile dominante ale pielii noastre este sa creeze asa zisul strat acid. Acest strat acid diminueaza sansele de inmultire a declansatorilor de boala. In afara de aceasta functie de aparare impotriva bacteriilor, stratul acid preia si depozite de substante straine de corp.

O disfunctie a acestui strat acid creeeaza bazele pentru aparitia de impuritati ale pielii cum sunt cosurile, inflamatiile si iritatiile. Din aceasta cauza vor trebui folosite numai produse cosmetice care corespund cu valoarea pH-ului natural al pielii.
Altceva se cere pentru cosmeticile care curata pielea: sunt bune cele care au valoarea pH-ului bazica sau neutra.

Si iata, a propos de ce spuneam, ca produsele agresive distrug protectia naturala a pielii:

Reducerea seboreei (tenul gras) se obtine si printr-o igiena corecta si cosmetice adaptate.Trebuie evitata degresarea brutala a pielii cu sapunuri si solutii alcoolice, trebuie evitata utilizarea lotiunilor dupa barbierit care contin alcool sau parfumuri.Pacientilor cu acnee li se va recomanda intreruperea utilizarii fondurilor de ten, gelurilor si cremelor emulsionate ulei in apa a caror faza continua apoasa poate declansa seboreee compensatorie.De asemnea se va recomanda întreruperea utilizarii pudrei compacte.

Pentru igiena pieli seboreice se va folosi sapun gras sau lotiuni de curatire si crème hidratante emulsie apa în ulei pentru a reface filmul lipidic cutanat distrus de tratamentele keratoreductoare.

Pupici si o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Eu,spre exemplu,am tenul mixt(spre gras) si,totulsi,daca nu ma dau cu crema mai repede de un minul dupa ce ma demachez,se deshidrateaza si se usuca imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

quote:
Originally posted by Mada

si cam care ar fi acele creme, va rog sa-mi spuneti
mie mi-a fost recomandata o crema pt ten gras si deshidratat dar care ... nu prea ma ajuta.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca


Asa cum zicea si Roxana, iti trebuie o crema cu textura de gel, care sa intre usor in piele si sa nu incarce fata.
Exista o crema de la Yves Rocher, intr-o cutiuta verde, hidratanta si matifianta cu efect de pudra. Mie mi-a placut foarte mult.
Oricum scrie pe fiecare crema pentru ce timp de fata esti.
Si cred ca cel mai bine e sa le incerci tu singura, sa vezi care iti e cea mai buna.



Kya - viitoare mamica in asteptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by Kya

quote:
Originally posted by Mada

si cam care ar fi acele creme, va rog sa-mi spuneti
mie mi-a fost recomandata o crema pt ten gras si deshidratat dar care ... nu prea ma ajuta.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca


Asa cum zicea si Roxana, iti trebuie o crema cu textura de gel, care sa intre usor in piele si sa nu incarce fata.
Exista o crema de la Yves Rocher, intr-o cutiuta verde, hidratanta si matifianta cu efect de pudra. Mie mi-a placut foarte mult.
Oricum scrie pe fiecare crema pentru ce timp de fata esti.
Si cred ca cel mai bine e sa le incerci tu singura, sa vezi care iti e cea mai buna.



Kya - viitoare mamica in asteptare



Majoritatea cremelor pt ten gras usuca si deshidrateaza tenul.La fel e si crema de la Yves Rocher.Am folosit-o si eu si mi se facea fata numai cojite.

Mergi la inceput