Casatorie veri primari

Casatorie veri primari | Autor: dania.nicol

Link direct la acest mesaj

Am in familie niste rude ale sotului care sunt veri primari si sunt impreuna, au un copil care s-a nascut de curand si vor sa se casatoreasca. Voi ce parere aveti ca eu nu stiu ce sa spun ati mai intalnit cazuri?

Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto
Nasterea celei de-a doua stelute

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Uite ce spune Parintele Cleopa despre casatoria intre rude: www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm" target="_blank">http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm.
Totusi tinerii in cauza ar fi bine sa discute cu un preot aceasta problema. Intr-adevar biserica nu ingaduie astfel de casatorii.

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

printze - multumesc pt raspuns

Dar as vrea sa stiu chiar nu a mai auzit nimeni de asa ceva?
Chiar este singurul caz?

Stiu ca ei ar trebui sa discute cu un preot aceasta problema.
Familia i-a respins un timp dar apoi i-au acceptat si vad ca nimeni nu mai zice nimic. Acum chiar ar fi prea tarziu pt ca au un baietel de 1 saptamana. Micutul este un sufletel nevinovat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Pai...hop-ul cel mare l-au trecut: cosangvinizarea. Daca baietelul e ok, atunci ei doi sa faca ceea ce simt. Daca erau musulmani, de ex, nu aveau nici o problema in a se casatori...

www.tickercentral.com/view/6wbw/1.png" target="_blank">ticker pt slabit
_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Eu am in familie un caz similar. Acum sunt deja oameni la pensie (imi sunt unchi si matusa, mamele lor erau surori). Au 2 copii, mari acum, de-o varsta cu mine). Unul e ok, unul nu prea - intelectual vorbind are niste deficiente, niste intarzieri... nu stiu mai mult ca era subiect tabu in familie si nu am intrebat. Dar co-sangvinizarea este intra-adevar o situatie ce nu poate fi ingnorata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by Tzuni

Pai...hop-ul cel mare l-au trecut: cosangvinizarea. Daca baietelul e ok, atunci ei doi sa faca ceea ce simt. Daca erau musulmani, de ex, nu aveau nici o problema in a se casatori...

www.tickercentral.com/view/6wbw/1.png" target="_blank">ticker pt slabit
_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos





Apropo de asta: am o colega algerianca. Cnd mi-a povestit cum sta treaba la ea in familie cu casatoria, mi s-a facut rau!
Cica: bunicul ei avea o sora. Verii lor primari (veri de mama), erau tot frate si sora. Varul ii spune bunicului ei:
"auzi mai vere, mie imi place de sora-ta! vreau sa ma casatoresc cu ea!" - "ok" zice bunicul tipei, "sunt de acord sa va luati daca iti convingi sora sa se marite cu mine".
Si uite asa s-au casatori cei 4 veri. Din casatorii au rezultat fete si baieti de ambele parti. Doi dintre noii veri s-au casatorit intre ei.
Colega era rezultata din casatoria cu o ruda un pic mai indepartata. Ea cica s-a separat de religie, iar ca sa se razbune pe neamul ei, mananca porc.


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Buna ziua, ma bag si eu: nu stiu daca legea permite(in Romania) casatoria intre verii de grad I, parca nu.... Oricum, este destul de riscanta cosangvinizarea!! Pentru copiii rezultati din cuplul respectiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dania.nicol spune:

Sa va mai dau detalii :

Tatal ei este frate bun cu tatal lui.

Nu stiu daca in Romania se accepta casatoria intre veri,curios se pare ca au si acelasi nume de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Mai "interesant" era cazul meu - mama ei era sora cu mama lui


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Eu cunosc doua verisoare primare, casatorite cu doi veri primari!
Tot pacat!

Barbatii au murit pe la 40 de ani!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Si mai stiu si un domn casatorit cu verisoara lui primara!
Au doi copii:unul sanatos, celalat nu! E miop!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput