Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Sufletul credintei

Casatorie veri primari

(2 voturi)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

dania.nicol
dania.nicol
membru incepator

Romania
BUCURESTI

370 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 18/09/2006 :  10:33:33 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui dania.nicol Adauga semn de carte la mesaj Trimite dania.nicol un Mesaj Privat  Reply with Quote

Casatorie veri primari

Am in familie niste rude ale sotului care sunt veri primari si sunt impreuna, au un copil care s-a nascut de curand si vor sa se casatoreasca. Voi ce parere aveti ca eu nu stiu ce sa spun ati mai intalnit cazuri?

Mami de Sebastian<18.07.2005> si Catalin <06.03.1997>
Baietei cucuieti si frumusei Alte foto
Nasterea celei de-a doua stelute
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
printze
printze
membru incepator

Romania, braila
360 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/09/2006 :  11:14:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite printze un Mesaj Privat  Reply with Quote
Uite ce spune Parintele Cleopa despre casatoria intre rude: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm.
Totusi tinerii in cauza ar fi bine sa discute cu un preot aceasta problema. Intr-adevar biserica nu ingaduie astfel de casatorii.

printze
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
dania.nicol
dania.nicol
membru incepator

Romania, BUCURESTI
370 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2006 :  19:02:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidania.nicol Adauga semn de carte la raspuns Trimite dania.nicol un Mesaj Privat  Reply with Quote
printze - multumesc pt raspuns

Dar as vrea sa stiu chiar nu a mai auzit nimeni de asa ceva?
Chiar este singurul caz?

Stiu ca ei ar trebui sa discute cu un preot aceasta problema.
Familia i-a respins un timp dar apoi i-au acceptat si vad ca nimeni nu mai zice nimic. Acum chiar ar fi prea tarziu pt ca au un baietel de 1 saptamana. Micutul este un sufletel nevinovat.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Tzuni
nimeni nu e perfet!

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania
7590 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2006 :  20:47:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Tzuni Adauga semn de carte la raspuns Trimite Tzuni un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pai...hop-ul cel mare l-au trecut: cosangvinizarea. Daca baietelul e ok, atunci ei doi sa faca ceea ce simt. Daca erau musulmani, de ex, nu aveau nici o problema in a se casatori...

ticker pt slabit

Eleni
membru junior

Donator  Sange
 Romania, Bucuresti
1131 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2006 :  10:14:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Eleni un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am in familie un caz similar. Acum sunt deja oameni la pensie (imi sunt unchi si matusa, mamele lor erau surori). Au 2 copii, mari acum, de-o varsta cu mine). Unul e ok, unul nu prea - intelectual vorbind are niste deficiente, niste intarzieri... nu stiu mai mult ca era subiect tabu in familie si nu am intrebat. Dar co-sangvinizarea este intra-adevar o situatie ce nu poate fi ingnorata...

Elena & Maria Bucuria
spic de grau
spic de grau
Mami de print si printesa

France
2902 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2006 :  14:46:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite spic de grau un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tzuni

Pai...hop-ul cel mare l-au trecut: cosangvinizarea. Daca baietelul e ok, atunci ei doi sa faca ceea ce simt. Daca erau musulmani, de ex, nu aveau nici o problema in a se casatori...

ticker pt slabit

Apropo de asta: am o colega algerianca. Cnd mi-a povestit cum sta treaba la ea in familie cu casatoria, mi s-a facut rau!
Cica: bunicul ei avea o sora. Verii lor primari (veri de mama), erau tot frate si sora. Varul ii spune bunicului ei:
"auzi mai vere, mie imi place de sora-ta! vreau sa ma casatoresc cu ea!" - "ok" zice bunicul tipei, "sunt de acord sa va luati daca iti convingi sora sa se marite cu mine".
Si uite asa s-au casatori cei 4 veri. Din casatorii au rezultat fete si baieti de ambele parti. Doi dintre noii veri s-au casatorit intre ei.
Colega era rezultata din casatoria cu o ruda un pic mai indepartata. Ea cica s-a separat de religie, iar ca sa se razbune pe neamul ei, mananca porc.

Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.
anaisanais
anaisanais
membru incepator

Romania, Bucuresti
379 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/09/2006 :  14:53:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anaisanais un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna ziua, ma bag si eu: nu stiu daca legea permite(in Romania) casatoria intre verii de grad I, parca nu.... Oricum, este destul de riscanta cosangvinizarea!! Pentru copiii rezultati din cuplul respectiv!

madalina
dania.nicol
dania.nicol
membru incepator

Romania, BUCURESTI
370 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/09/2006 :  13:31:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidania.nicol Adauga semn de carte la raspuns Trimite dania.nicol un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sa va mai dau detalii :

Tatal ei este frate bun cu tatal lui.

Nu stiu daca in Romania se accepta casatoria intre veri,curios se pare ca au si acelasi nume de familie
spic de grau
spic de grau
Mami de print si printesa

France
2902 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/09/2006 :  13:48:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite spic de grau un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mai "interesant" era cazul meu - mama ei era sora cu mama lui

Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.
hristina
hristina
membru matur

Donator Teodora
 Romania, campulungARGES
1628 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 23/09/2006 :  16:03:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite hristina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu cunosc doua verisoare primare, casatorite cu doi veri primari!
Tot pacat!

Barbatii au murit pe la 40 de ani!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos
hristina
hristina
membru matur

Donator Teodora
 Romania, campulungARGES
1628 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 23/09/2006 :  16:04:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite hristina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si mai stiu si un domn casatorit cu verisoara lui primara!
Au doi copii:unul sanatos, celalat nu! E miop!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com