vitamine "elevit"

vitamine "elevit" | Autor: creola132001

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sunt insarcinata in 5 luni si o saptamana... Iau "elevit" de 2 luni... si doctorita mi-a spus ca trebuie sa le iau toata sarcina. "Problema" e ca ma ingras f mult... oare sa intrerup tratamentul?? Sa fac pauza macar o luna? Nu sunt o persoana anemica.
Voi ce vitamine luati?
Va multumesc.
MAriana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

buna...eu cam toata sarcina am luat prenatale sau materna, o luna unele o luna celelalte...vecina mea ia elevit si nu a avut probleme...nu cred ca e bine sa le intrerupi, iar cauza ingrasarii s-ar putea sa fie bebelul nu cred ca e de la pastile!!!
sa auzim de bine si sarcina usoara in continuare!!
alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinus25 spune:

Buna. Eu iau Elevit inca dinainte sa stiu ca sunt insarcinata. Acum am 17 saptamani si am pus 5 kg pe mine. Pana la 3 luni am pus 2 kg, deci nu cred ca Elevit are vreo legatura cu ingrasatul. Cred ca depinde cat de mult mancam, din cate stiu eu complexul de vit. B iti ridica pofta de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu am 20+
de o saptamana iau elevit .de ce? ma simteam rau ...inca la 19 saptamani tot aveam stari de rau de greata,de voma,de lesin...nu imi mai reveneam...din a doua zi de administrare m-am simtit super.NU stiu ce naiba a fost : placebo sau chiar efectul lor insa nu ma intereseaza.Mi-a revenit tonusul in proportie destul de mare si am sa le mai iau o perioda.Si apoi intrerup sa vad cum am simt,si daca nu ma voi simti bine trec din nou pe vitamine.
o pofta de mancare suplimentare fatza de pana acum nu am remarcat,insa asta depinde de organism,si evident alte semne de ingrasare nu am remarcat avand in vedere ca le iau doar de o spatamana,insa repet : ma simt mai bine de cand le iau
A! si de azi iau doar juma de pastila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Si eu iau Elevit de la 7 saptamani de sarcina...pana in saptamana 14 am luat zilnic, apoi am intrerupt o luna (de la mine putere, nu fiindca mi-a spus medicul ceva, dat fiind ca si analizele mi-au iesit super bune), dupa care le-am reluat, insa iau o pastila la doua zile...Voi incepe sa le iau din nou zilnic ceva mai incolo...Nu de la vitamine te ingrasi, depinde ce si cat mananci...!

Oana 26+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Elevitul nu are legatura cu ingrasarea. Asta mi-a spus mie doc. ginecolog... Si eu m-am ingrasat fantastic de mult dar cred ca de la prajituri si Fornetti.

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 9 luni si de fetita 1 an

Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

vitaminele nu sunt pentru noi si ci pt.bebe.
eu iau elevit de 1 luna. inainte am luat o luna si jumatate materna si nu m-am ingrasat excesiv.
e adevarat ca am perioade in care am pofta de mancare mai mare, dar incerc sa nu mamanc aiurea. prefer sa mananc fructe, iaurt.

27 + cu

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creola132001 spune:

Citind ce mi-ati scris, m-ati convins sa nu intrerup tratamentul.
Eu nu m-am ingrasat exagerat de mult, am pus 6 kg in 5 luni si o saptamana. Iar la cealalta sarcina, cu baieteleul, am pus doar 2 kg.
Va multumesc mult!
Mariana,
Silviu 3.1 ani si butica 21 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

2 kg in 9 luni de sarcina?pai nu stiu daca i tocmai normal.eu zic sa te intereseze mai putin partea cu ingrasatul si sa te gandesti mai mult la bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by creola132001

Citind ce mi-ati scris, m-ati convins sa nu intrerup tratamentul.
Eu nu m-am ingrasat exagerat de mult, am pus 6 kg in 5 luni si o saptamana. Iar la cealalta sarcina, cu baieteleul, am pus doar 2 kg.
Va multumesc mult!
Mariana,
Silviu 3.1 ani si butica 21 saptamani



Nu cred ca e sanatos sa te ingrasi doar 2 kg in sarcina!!!!!! CAte kg a avut Silviu la nastere? Si acum nu ai pus mult, doar 6 kg, nu stiu zau de ce-ti faci probleme, ba te mai si gandesti sa intrerupi vitaminele...Bine faci daca ai luat decizia sa nu intrerupi nimic...mai poti lua cel putin 6 kg, fara sa-ti faci probleme ca e ceva in neregula cu tine!!!

Oana 26+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Cred ca ati inteles gresit fetele...era vb de 2 kg in 5 saptamini jumate. Cum credeti ca a putut pune 2 kg in sarcina???
Si eu am luat elevit si m-am simtit super. plus ca am luat si in timpul alaptarii. Eu am pus pe mine 20 kg in toata sarcina-de la 55 la 75. Acum am 58-si eu am luat in primele luni putin dar in ultimele sarea acul ceva de groaza. Dar acum dupa 7 luni de la nastere imi vin hainele de inainte-asa ca nu disperati.BB e cel mai important-poate ati citit articlolul d epe prima pagina cu dieta si sarcina. Mincati natural si nu faceti excese. zicala ca tb sa maninci cit 2 nu e buna..ci sa maninci PENTRU 2.
Elevit eu am luat in prima luna si in ultimele 3 luni..si apoi cit am alapatat. Eu zic ca is cel mai bine dozate vitamine pt gravi care exista acum.


Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

poze Ioana-Catalina

Mergi la inceput