Algocalmin in timpul alaptarii

Algocalmin in timpul alaptarii | Autor: Tinasv1

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca mai exista un subiect de acest gen, dar nu am nevoie de un raspuns urgent asa ca nu mai stau sa caut. Imi cer scuze pentru moderatori.

Am un bebelus de 1 luna pe care il alaptez si tocmai am facut temperatura 39. La sfatul doctorul am luat algocalmin fiole si paracetamol. Febra a scazut intr-adevar in cateva ore, insa eu nu am mai alaptat. Intrebarea mea este cat timp nu trebuie sa alaptez pentru doar un algocalmin luat. Pe prosepect scrie 48 ore, dar oare nu se refera la mai multe doze luate? Pana acum i-am dat lui bebe de doua ori masa cu lapte praf, dar nu prea il multumeste si plange intruna (iar eu m-am muls).
Multumesc anticipat.
Tina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Tina - eu am luat algocamin de mai multe ori. Ginecologuul mi-a spus sa nu intrerup alaptarea. Si paracetamol si saridon am luat. Mentionez ca am bb de 3,5 luni, si am luat chiar si in prima luna. BB nu are nimic. Fireste nu trebuie sa faci un obicei din asta.

Pupici si insanatosire grabnica!

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)
POZE CU MAMI SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Poti sa iei algocalmin daca alaptezi. Nu mai mult de 3 fiole pe zi. Eu am luat tot pentru febra, am facut de la un inceput de mastita si am luat chiar si tratament cu antibiotic pentru mastita si n-am oprit alaptarea.
Multa sanatate!

Andreea mamica lui Filip Stefan


Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Poti lua in timpul alaptarii. Exista alta mica-mare problema: algocalminul scade lactatia!!!!
Asa ca daca nici nu alaptezi intre timp ai grija sa nu-ti reduci drastic laptele. Incearca sa iei altceva in schimb. paracetamol e mai safe. Sa stii si pe viitor.

Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Mie mi-a dat Algocalmin si in spital sa iau daca e nevoie pentru dureri in primele 2 zile dupa nastere. Asa stiu si eu ca poti lua daca alaptezi.

Alina cu Adelina (31.08.2006) & Dragos (11.04.2002) pozici 1, pozici 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina A spune:

si eu am luat in primele zile de dupa nastere chiar in maternitate asa ca...
sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Dupa cum ti-au zis fetele, NU SE INTRERUPE ALAPTAREA! Si eu am luat.
Am nascut prin cezariana si ne-au dat apoi o groaza de Algocalmin, Novocalmin, Piafen...Ne-a zis ca putem lua 3 pe zi fara probleme.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Si pe mine primele cinci zile dupa cezariana ma indopau cu algocalmin. Si dupa, cand imi plesnea capul, tot algocalmin luam. (Incercam 1/2 de pastila, si daca tot nu trecea, luat restul). Daca nu abuzezi, nu e nimic grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

algocalmin da, dar paracetamol nu. pe prospectul lui scrie ca nu este indicat in timpul sarcinii si al alaptarii

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ba din contra....eu stiu ca Paracetamolul e cel mai inofensiv....si in sarcina, si daca alaptezi. Mai degraba dauneaza Algocalminu'...
In primul trimestru de sarcina, ma durea ingrozitor o masea. DR mi-a zis sa iau paracetamol, nu algocalmin. Asta in primele 3 luni, ca dup'aia merge si algocalminu' fara probleme.

quote:
Originally posted by mirelaispir

algocalmin da, dar paracetamol nu. pe prospectul lui scrie ca nu este indicat in timpul sarcinii si al alaptarii

mirela



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinasv1 spune:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri. Mi-au fost de ajutor in timpul cand trebuia sa iau niste decizii.

Am avut un week-end de cosmar. Totul a inceput sambata cu o crestere a temperaturii pana la 39 de grade. Am incetat sa il alaptez iar eu am luat paracetamol si algocalmin (1 fiola). Mi-a scazut temperatura. Bebe a plans toata noaptea (de foame bineinteles), cu toate ca i-am dat laptic praf (dar nu prea l-a acceptat) si ceiut. Insa nu e acelasi lucru cu lapticul de la mami.
A doua zi mi-a crescut din nou temperatura pana la 40 grade, ca atare am ajuns la urgenta unde mi-a facut bineinteles o injectie care continea si algocalmin.
In fine ca sa nu va plictisesc, diagnosticul este colica renala iar tratamentul: antibiotic: augmentin, paracetamol si pentru ca totusi a mai crescut temperatura la 40 am luat algocalmin.
Astazi nu a crescut am avut chiar 36.6 deci bebelusul meu a papat toata ziua de la san. Fericire maxima.
Parerile sunt impartite si cate persoane intrebi, atatea pareri primesti, asa ca acesta este tratamentul selectionat dintre toate.
Sper sa nu mai imi creasca nici de acum incolo.

Sanatate si fericire la toata lumea
Tina

Mergi la inceput