dormitul pe burta la bebelusi - cat e de periculos

dormitul pe burta la bebelusi - cat e de periculos | Autor: catrinutza

Link direct la acest mesaj

Fetita mea, care acum are 6 luni si jumatate, ii place sa doarma numai pe burta. Face asta de pe la 3 luni cand a descoperit intorsul pe burtica... La inceput a fost teama ca se va sufoca, acum am auzit ca nu ar fi bine pentru ca deformeaza coloana bebelusului.
Stiti ceva in acest sens??? sau cum, as putea sa o dezvat???

Multumesc.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca
________________________________________________________________________________________________

"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Nu se sufoca un copil de 6 luni care stie sa se intoarca , sa isi ridice capul!!! De deformat coloana...uita-te la coloana cand e pe burta si ai sa vezi cum sta ().Din punctul meu de vedere e cea mai buna si odihnitoare pozitie de somn (si eu o practic si bebele meu )!

RAZVAN MIHAI – puiul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Si baietelul meu doarme pe burtica de pe la 6 luni. Din cauza bronsiolitei nu putea respira cum trebuie si atunci a gasit el ca fiind buna aceasta pozitie. Inca al meu doarme pe burta in genunchi, deci cu capul in jos. Nu stiu cum de nu-i amortesc piciorusele,dar daca el asa doarme bine... Acum are 1,4 ani si nu am remarcat nici o problema la coloana. Eu sunt de parere sa o lasi sa doarma asa cum ii place ei si, atata timp cat se odihneste nu vad unde ar fi problema. Iar daca ai vrea s-o dezveti nu cred ca ai reusi decat s-o stresezi, asa ca ...las-o in pace... parerea mea.

Nastasika, mamica de balerina (29.11.2003) si nazdravan(21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nici pomeneala sa se sufoce, mai ales la varsta asta!
Ba, este chiar indicat somnicul pe burta.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

CATRINUTZA baietelul meu de 7 luni doarme de canda am venit de la maternitate numai pe burta asa ac nici pomeneala ca s ar sufoca
Vino si tu in gasca bebeianfeb de la clubul scutecelor 0 4 ani te asteapta gasca cu bebei de varsta ta

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mihnea doarme pe burta de cand s-a nascut. Chiar in maternitate dr l-a pus sa doarma pe burtica. Daca cearsaful din patut este bine intins si nu are alte jucarele sau paturici sa si le poate trage pe fata este super OK dormitul pe burta. Calmeaza si colicii si nici nu se ineaca daca regurgiteaza.
Mihnea si acum la 1 an si 2 luni numai pe burtica doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Copiii sub un an nu ar trebui sa doarma pe burta. Se zice ca e risc crescut de SIDS (Sudden Infant Death Syndrome). Dar nici fiicei mele nu i-a pasat de regula asta...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Si eu tocmai am citit ca in Marea Britanie, dupa ce s-a schimbat indicatia din a-i pune pe sugari sa doarma pe burta => in indicatia de a-i pune pe spate sau intr-o parte

=> numarul de decese prin moarte subita a scazut la jumatate.


Pana cand a inceput sa se puna el in ce pozitie vroia (cred ca 7-8 luni), l-am culcat mereu intr-o parte. Apoi nu a dormit decat pe burta, pozitia preferata pana acum.

Este o pozitie f sanatoasa pt bebelusii mai mari.

29+

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

aici in Canada, inainte sa nasc m-au speriat astia rau de tot ca se sufoca bebe daca doarme pe burta, si al meu nu dormea, dar n-am avut pace si ma trezeam de nebuna noaptea sa-l supraveghez, etc, nu i-am pus perna pina pe la 1.6luni, etc. acuma ca stiu ce stiu, la al doilea n-as mai fi asa stresata, cel putin nu asa mult timp. eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji ca la 6 luni jumate e mare si nu se sufoca, si nici coloana nu se deformeaza daca salteaua e ok. ei stau din instinct asa si nu cred ca e rau si nici nu are rost sa-ti consumi energia s-o dezveti.

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

Dragele mele ,am citit in carti ca pana la 3 luni nu-i indicat somnul pe burta pt ca se pot sufoca {moarte subita},dupa trei luni nu mai sunt probleme.

Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Odata ce au invatat cum sa se intoarca pe burta, fii sigura ca stiu sa se intoarca si la loc, daca e nevoie. Dupa ce invata sa se intoarca, vor avea o lunga perioada in care vor dormi numai pe burta.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput