operatie la nas

operatie la nas | Autor: bebi

Link direct la acest mesaj

In sfarsit m-am hotarat sa-mi operez deviatia de sept si sa-mi repar nasul lovit acu' ceva vreme. Dupa indelungi cautari, m-am oprit la dr Badea si dr Stan, numai ca nu stiu pe care dintre cei 2 sa-l aleg.
La dr Badea, am vazut 2 paciente operate si arata super. Despre dr Stan am citit ca ar avea ultima aparatura medicala in domeniu si ca e profesionist.

Aveti idee despre rinoplastie sau experiente/cunostinte care au facut operatia? M-ar interesa cat mai multe informatii.

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Sa-mi dai si mie mai multe detalii despre dr. Badea, te rog!!!
Si eu vreau sa fac operatia, dar nu stiu exact perioada.

Despre dr. Badea stiu ca lucreaza mai mult sani si nu prea sta prin Bucuresti, in schimb, il are ca partener pe dr. Antohi, care e un profesionist.
Amandoi sunt medici esteticieni, deci daca vrei si reparare de sept presupun ca vor colabora cu un medic ORL-ist, ca sa fie siguri de reusita. Oricum , tu intreaba acest aspect pentru ca este unul foarte important.

Despre dr. Stan stiu ca are specialitate ORL-ist, dar are si preturi foarte piperate datorita publicitatii pe care si-a facut-o si, ca orice medic, are si el rateurile lui.

Cat priveste aparatura, operatia poate fi foarte reusita si fara materiale supersofisticate pe care s-ar putea sa nici nu le folsesti doar la plata sa ti le puna, in caz ca vei avea nevoi.
Tot cu daltita si ciocanul lucreaza nenea doctorul, chiar daca are ditamai scula cumparata pe bani grei.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Nr dr Badea este 0744 564 017.

Este cineva care s-a operat? Oare in cat timp pot reveni la serviciu? Eu m-am gandit sa ma operez in octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Tu l-ai vizitat?
Unde, cum a fost?
Povesteste ceva impresii1

Operatia nu este grea, dr necesita cateva zile bune (5 zile) de spitalizare sau, daca te opereaza la clinica particulara, 1-2 zile, dupa care iti da drumul acasa si vii la pansat si mesat zilnic timp de 7-10 zile. Pot fi mai multe in functie de evolutie si de ce sfaturi mai primesti de la doctor.
Dupa care, un timp n-ai voie sa te lovesti, sa-ti suflii nasul cu putere, sa porti ochelari.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

N-am fost inca la consultatie. Dupa ce imi trece raceala, ma duc cu siguranta. Dar m-am uitat la pozele tale si nu vad ca ai avea nevoie de rinoplastie. Tu chiar vrei sa te operezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Da,la mine e dus in interior cartilagiul, nu am cocoasa.

Nu prea stiu sa explic.
Adica, daca ma privesti din fata vezi lovitura pe mijlocul nasului (unde e tesit).

Tu ce stii de dr. Bratu, de-ai ajuns sa te interesezi de el? Ca asa, mai sunt medici care fac operatii la nas destul de reusite. stii si clinica? Il abordezi direct prin telefon? Cum ai aflat ca se face?



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Rinoplasti si septoplastia sint doua lucruri diferite. Rinoplastia modeleaza forma nasului (estetic) iar septoplastia repara deviatia de sept (motiv medical) pe interior. Septoplastia nu implica automat o rinoplastie dar se pot face concomitent.

Eu am facut septoplastie in martie. Am avut nasul spart cind eram copil. Nu puteam sa respir deloc pe nara dreapta, facem sinuzite foarte dese, aveam mari dureri de cap, racelile duceau la un nas infundat pe perioada foarte lunga. Mi-a fost frica de operatie si am tot aminat-o pina cind am facut o sinuzita atit de puternica ca nu ma mai puteam ridica din pat de ameteala...

S-a dovedit a fii fara nici o baza frica mea. Am intrat in operatie luni dimineata, a durat o ora si jumatate. La ora 11:00 eram treaza deja, la 2:00pm eram in masina catre casa. Vineri eram la servici. Nu am luat decit o singura pastila de durere cind am plecat din spital, in rest totul a fost in limita suportabilului. Este mai mult deranjant faptul ca nasul este bine impachetat cu tifon si nu poti respira pe nas deloc cam o saptamina. In 2 zile bandajul iese, dar nu ai voie sa iti sufli nasul sau sa stranuti. Grija mare sa nu te apleci sau sa faci efort fizic o saptamina.

Nici nu iti pot spune cit de fericita sint sa pot respira cum trebuie...nu mai am dureri de cap si nu am racit nici macar o data din martie (care eu eram mereu cu nasul smorcanit)

La mine nu a fost de ordin estetic operatia...am nasul exact la fel ca inainte (chiar daca nu e perfect e nasul meu, nu am vrut sub nici o forma sa il schimb). La rinoplastie durata de vindecare este ceva mai mare pentru ca este mai invaziva interventia.

Uite o poza cu mine simbata imediat dupa operatie:
http://travel.webshots.com/photo/549110761/2199868590057002410MhBWEI...si nu aveam pe fata nici un pic de machiaj...

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Da, Ana, dar la rinoseptoplastie esti vanata toata pe fata!
Si umflata!
Dureaza mai mult timpul de refacere.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Pai asta am si spus...dureaza mai mult vindecarea la rinoplastie fata de septoplastie. De aceea am facut diferenta intre cele doua operatii. Am spus experienta mea cu deviatia de sept.

Am si specificat faptul ca pentru mine motivul a fost medical nu estetic.

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

eu am avut fractura de piramida nazala in urma unui accident de motocicleta. De fapt toate oasele fetei au fost distruse.
Nu stiu cum s-o numesc rino sau septoplastie ce mi-a facut, cert e ca mi-e "pus" piramida nazala la loc, aveam si o deviatie de sept de la un accident de masina din copilarie (pe la 12 ani). M-a operat clasic nu cu laser. Nici nu stiu daca se poate face cu laser o astfel de operatie. M-am dus la cateva zile dupa accident si a fost nevoie sa-mi rupa nasul din nou inainte sa se apuce de operatie. Cu toata anestezia m-a durut ingrozitor tot prin ce am trecut, am ramas vanata si umflata mult timp, a fost foarte neplacut sa stau cu tampoanele alea bagate pana in creier vreo 7 zile si la urma cand mi le-a scos iar m-a durut! Mi-a spus medicul ca nu a putut rezolva si deviatia de sept in aceeasi operatie pentru ca nu mai rezistam si sa revin dupa vreo 8 luni dupa ce ma refac total sa facem si deviatia de sept.
S-a mai dus cineva? Poate daca m-oi reincarna si oi uita, in vreo viata viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Bine ca nu te deranjeaza la respirat. Eu am nasul mai tot timpul infundat. Am facut si sinuzita si, in plus, desi sunt eu , am trasaturile nitzel schimbate.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput