cum preparam fructele de mare?

cum preparam fructele de mare? | Autor: nadyana

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am si eu nevoie de saturile voastre.Va rog sa-mi dati o reteta pt. prepararea fructelor de mare.Se fierb pur si simplu sau se prajesc?Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

http://gastronomie.ele.ro/Fructe_de_mare_mancare_savuroasa_pentru_o_viata_sanatoasa_--a164.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Eu le fac cu spaghetti. Fructele de mare le fierb 7-8 minute. Separat pun la foc intr-o tigaie usturoi pasat, pe care il "sting" cu sos de rosii. Adaug fructele de mare fierte in tigaie,impreuna cu sarea si piperul. Apoi amestec totul cu spaghetele.


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

si eu tot cu spaghete le fac cu sos de smantana ( likida, de la dorna) eu cumpar mai mult creveti ( congelati) pe care ii pun in tigaie cu putin ulei de masline , usuroi , ii las cateva minute (2-3) pun smantana spagehtele , las pe foc 1 min si gata, pe deasupra poti sa pui motzarela rasa si parmezan ras

pofta buna

sa o ajutam pe barbye!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Am luat de curand inele (rondele) de calamar, le-am decongelat, le-am trecut prin ou batut cu sare si piper, apoi prin faina si le-am prajit. Lamaie deasupra si gata! O bunatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu am doua retete favorite care nu prea dau gres: una este o salata "Marinara light" luata de la grasu' ala simpatic care gateste la emisiunile cu pescuitul de pe Animal Planet (Rex Hunter sau nu stiu cum il cheama pe pescar) si a doua este cea de Linguine cu scoici.

1. Salata "Marinara light"
fructe de mare variate sau doar scoici, curatate bine si spalate sub jet de apa rece, o ceapa medie, 2 catei de usturoi, un ardei iute mic si rosu si rau, oregano si menta, o lamaie verde, 150ml vin, 2 linguri ulei de masline, 10 rosii mici cherry sau 2 rosii normale, bine coapte.
se incinge uleiul de masline intro tigaie larga si groasa (merge perfect un wok) si se pune ceapa la calit. cand a devenit transparenta se adauga fructele de mare si se da focul tare. dupa 2 minute cand incep sa sfaraie se uda cu vinul alb, sec si se lasa sa se evapore putin. se da focul din nou la mediu, se potriveste de sare si piper, se taie ardeiul iute in bucatele mici (cine sa amator de senzatii tari poate lasa semintele, cine nu...nu), se arunca peste vietati. se stoarce lamaie verde, se adauga sucul in tigaie, se mai lasa sa se evapore putin. dupa 10 maxim 12 minute totul e gata, sosul a scazut, asa ca se adauga usturoiul tocat sau feliat si verdeturile. se pun in castron si se amesteca cu rosiile jumatatite (daca aveti rosii mari le taiati bucatele). se da la masa in castron cu niste felii de paine prajita si frecate cu usturoi....nebunie maxima! vinul rece alaturi, alb, sec ( Riesling de Jidvei, Riesling Italian de Murfatlar sau un Frizzante Maschio )

2. Linguini cu scoici
daca aveti norocul de scoici intregi le curatati bine cu peria si le spalati de 3-4 ori sub jet de apa. se incing 2 linguri de ulei intr-o tigaie larga si se arunca inauntru scoicile, se lasa cam 3-4 minute la foc mare pana cand se deschid. cele care nu o fac se arunca pentru ca sunt moarte deja. le lasati la foc mediu si turnati deasupra 100ml vin, sare, piper. sunt gata in aproximativ 15 minute.
daca aveti doar carnea de la scoici atunci procedati la fel, adica intai incingeti uleiul apoi le puneti la calit, adaugand vin, sare si piper.
intre timp fierbeti www.pristinefood.ca/linguini.jpg" target="_blank">linguini in apa cu sare conform instructiunilor de pe pachet, cand sunt al dente le puneti intr-un castron mare si deasupra scoicile. presarati parmezan ras si oregano, un fir de ulei si la masa!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Roxana, m-ai ucis cu Marinara... Si de azi am intrat la regim... Ce ma fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

o faci in week end . ce nu ai voie din reteta? vinul? ca alea 3 lg de ulei nu-s tragice....(auz da si acu doua saptamani intrasei la regim....faci ca mine, incepi in fiecare luni? )

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Alea 75 de kile din dotare nu sunt intamplatoare. Doar am scris o carte de bucate, ce D-zeu! Sunt super-pofticioasa, iar fructele de mare sunt slabiciunea mea! Tot incerc sa tin regim, dar nu reusesc, ca ma "loveste" cineva cu o reteta buna... (tu, de exemplu ).
In alta ordine de idei, la insistentele sotului (alt gurmand), am facut orez cu creveti: am spalat orezul (cu bobul lung), l-am fiert in apa cu sare (merge si ceva Delikat), iar la sfarsit am amestecat o punga mica de creveti decorticati prefierti... A iesit bun, dar ala pe care l-am mancat la restaurantul chinezesc... Pun ceva chinezii, condimente speciale nu stiu exact...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Fructele de mare sunt preferatele mele, in special crevetii si scalopii(nu stiu in romaneste cum le zice celora din urma).
Iti dau si o reteta foarte buna si simpla pe care o fac destul de des.
Creveti la gratar


Se iau creveti negatiti adica trebuie sa fie de culoare gri pot fi proaspeti sau congelati, daca sunt din cei congelati se pot decongela foarte rapid intr-un vas cu apa usor calduta.
Se curata de coaja si picioare lasand doar codita pt decor, se pun pe bat din acela de gratar. Separat se topeste putin unt se amesteca cu pudra de ghimbir(ginger) si pudra de usturoi uscat, sau proaspat pisat. Sare si piper dupa gust.
Se ung crevetii cu amestecul de unt si se pun la gratar. Cateva minute pe fiecare parte si sunt gata.
Se pot servi cu garnitura de orez si legume la abur.

Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Akella spor la cura de slabit. orezul cu creveti e super bun cu sofran (cred ca e si unul dintre iingredientele chinezesti, plus ghimbir).
Adela, ai dreptate, sunt super crevetii la gratar!

Roxana

Mergi la inceput