pana de curent

pana de curent | Autor: mirelaispir

Link direct la acest mesaj

acum vreo 10 zile a fost pana de curent in cartier. pana aici nimic neobisnuit. a venit "electrica", s-a cocotat pe stilp si... ce sa vezi?! cand au dat drumu' la curent au uitat sa mai verifice tensiunea din retea si ne-au prajit (noua si celorlalti vecini) toate aparatele electrice si electrocasnice pe care le aveam in priza. (adica mai pe toate: frigidere, televizoare, calculatoare, radiouri, centrale termice de apartament etc, etc, etc ). i-am chemat de urgenta, au venit sa constate si care credeti ca a fost raspunsul: copacii de pe strada sunt de vina, ca bate vantul (afara senin, nu adie nicio frunza) si ating cablurile, se creeaza scurtcircuit si... asta e. nu e vina lor. bun! am facut reclamatie la OPC. au venit, au constatat si atat. ce sa mai facem in continuare? noi ne-am reparat aparatele de prin casa ca nu putem sta fara ele, dar cine deconteaza?
va rog sa-mi dati un sfat. daca a patit cineva asa ceva sa-mi spuna si mie ce a facut. mercic.

mirela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Bafta multa iti doresc, nu am patit nicodata asa slava Domnului dar am vazut un reportaj la tv cu o situate similara intr-un sat, li s-au stricat oamenilor calculatoarele, frigiderele samd, dar au fost despagubiti . Nu stiu daca a fost urmarea reportajului tv sau li s-a facut dreptate de la "electrica" putere, dar stiu ca in alt sat de ex. al soacra-mii i s-a stricat congelatorul din acelasi motiv de 2 ori si toti au facut pe niznaiul. Eu as reclama in contiuare la OPC, as scrie la primarie despre situatia cengilor copacilor "vinovati", cu semnatura tuturor celor afectati, poate se indura careva sa vina sa previna un nou episod.
Bafta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Din “intamplare” intre fiecare consumator si firmale de distribuire a electricitatii exista un contract.... unde, culmea culmilor, se arata ca beneficiarul este despagubit in asemenea situatii....

Ca ei incearca sa scape e o alta "mancare de peste" cum se spune.

Daca nu puteti altfel, pe baza constatarilor lor facute dupa incident si a celor de la OPC, puteti da in judecata firma respectiva si sa cereti despagubiri si cheltuieli de judecata.... si daune morale ca v-au facut sa pierdeti timp pe la judecata.....

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fetitie spune:

eu stau intr-un cartier ANL si se intrerupe curentul in FIECARE SAPTAMANA, CEL PUTIN O DATA. am facut plangeri, sesizari, "lacramatii" dar...Electrica nu are bani sa repare retele si alte treburi, iar noi stam cu frica in san sa nu ni sa arda toate aparatele pt care am platit si mai am de platit multa vreme rate.
de cate ori se intrerupe curentul, scot toate alea din priza. Parca ce altceva pot face? Doar sa strangem pe cineva de gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarelemeu spune:

Curentul se opreste periodic aproximativ la aceeasi ora din noapte pe motiv ca se executa anumite manevre in urma carora anumiti mari consumatori sunt trecuti de pe o magistrala pe alta in functie de consumul din momentul respectiv. Aceasta ar fi explicatia oficiala.
Mie mi s-a intamplat sa mi se stearga softul TV-ului in urma unei fluctuatii a intensitatii curentului electric, nu a costat prea mult, mai mult deranjul pana la centrul de reparatii, oricum nu as fi obtinut despagubiri daca dauna ar fi fost mai mare fiindca nu au existat si alti vecini cu probleme, dar daca situatia e mai grava si se constata vina SC Electrica SA ...cred totusi ca se acorda despagubiri..cel putin asa ar trebui...acest lucru depinde mult si de conducerea sucursalei de distributie si furnizare din fiecare judet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

buna seara din nou! va aduceti aminte de problema mea? ei bine am primit raspuns de la electrica. NU E VINA LOR!!! nu stiu ce sa mai cred, oare mai foloseste si altcineva reteaua de distributie electrica pt a furniza energie si voit baga o tensiune mai mare pt a da vina pe ei??? (asta era o intrebare retorica) daca nu e vina lor a cui o fi??? sunt niste nesimtiti care merita dati in judecata (si cred ca asta vom si face, numai ca pe cheltuiala noastra ingrasam avocatii si nu se stie daca vom castiga)
cam asta e prin romanaia, servicii foarte scumpe dar invers proportional de bune! si te mai miri ca mai toata lumea pleaca sa culeaga capsune prin spania!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

inteleg ca suntet mai multi si pagubele sunt foarte mari...
puneti mana de la mana si angajati un avocat bun, va scoateti banii lejer...
mama lor de cretini...auzi, cica nu-i vina lor...
da a cui, a alora de n-au facut aparatele sa schimbe singure tensinile de alimentare cand dau de 280V...sau eventual sa le faca sa se scoata singurele din priza...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

multumesc de incurajari dante. nenea care mi-a reparat unul din televizoare mi-a spus ca rezistenta care s-a ars era facuta sa reziste pana la 400V, nu doar 280V. daca s-a prajit inseamna ca era ceva tensiune pe fir, nu???
partea mai proasta, cu angajatul avocatului, este ca vecinii mei sunt mai delasatori, (unii si-au reparat mai pe naspaaparatele), altii nu prea au timp etc etc. sa vedem ce rezolvam si cu OPC-ul si pe urma apelam si la un avocat.
oricum, merci de sfat

Mergi la inceput