Cum "fac" o cada pentru baie?

Cum "fac" o cada pentru baie? | Autor: Ioana75

Link direct la acest mesaj

Buna,

Pentru ca nu am gasit nici o cada care sa ocupe optim spatiul din baie (ideal ne trebuie una de 1,5 m pe 1,4 m, si sa aiba un colt rotunjit - pentru ca un stilp cu aerisirea blocului ne "maninca" din spatiu), ne-am gindit sa ne construim noi cada.

A mai facut cineva, stiti ce materiale sint mai potrivite, pentru a asigura o izolatie foarte buna? Daca imi puteti da si date de contact ale unor mesteri care executa astfel de lucrari, va multumesc anticipat.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Draga mea,

Noi nu am facut o cada insa am facut o cabina de sus cu scurgere in pardoseala (principul e acelasi doar ca, pentru cada, inaltimea bordurilor va fi mai mare)

Intai si intai iti trebuie un zidar - noi am turnat (din ciment) bordura cabinei(are aprox 15 cm. inaltime) care fie iti zideste (din caramida din aceea ingusta, fie din BCA) cada propriu-zis - sau exista varianta in care o toarna (ai grija insa sa-ti puna si ceva armatura - fier beton). O plachezi in faianta - gresie (rost pe rost) si gata!

Mare - F. MARE ATENTIE la hidroizolatie!!! Exista bidoane speciale cu tot felul de shmacuri (care se dau in straturi succesive - exista si hidroizolatie la cald, dar si membrane - precum cele care se pun la piscine). Pune izolatie de mai multe tipuri (inclusiv pe peretii cazii) - asta just in case!

E f. simplu de facut!
Chiar am vazut pe Discovery T&L o alta ideea in care tipii au folosit placi OSB (sunt placile de lemn compresat rezistente la apa), pe care apoi le-au placat cu gresie de piscina. Nu stiu cat de fiabila in timp e solutia...

Daca vrei iti trimit niste poze sa vezi cum a iesit cabina de dus.

Din pacate nu te pot ajuta cu meseriasi - noi am terminat de ceva timp casa si chiar nu stiu sa-ti recomand pe cineva (intreaba fetele care sunt inca in "constructii").
Toata treaba ar trebui sa dureze 1 zi (zidirea), inca 1 zi placarea cu faianta (iti recomand din aceea pt. piscine) si inca 1 zi montarea sifonului si racordurile.

Sper sa-ti fie de folos,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ioana, eu cred ca vrei o vana din fibra sticla, nu din gresie (sau n-am ineles eu bine cum a zis mama_lui_alex.
Cum sunt facute fantanile arteziene, cred ca pe acelasi principiu faci si tu cada. Sunt lighiane speciale si de difeite dimeniuni. Acolo poate gasesti pe dimensiunea care vrei o vana din fibra de sticla sau acryl.
Succes!!!
Intreaba-i pe cei cu siteuri care construiesc pisconele.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Multumesc pentru raspunsuri! Dupa ce reusim, punem si poza sa ramina pentru urmatorii temerari care isi fac propria cada de baie.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput