PE CINE NU LASI SA MOARA NU TE LASA SA TRAIESTI

PE CINE NU LASI SA MOARA NU TE LASA SA TRAIESTI | Autor: onyxg1998

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare:

Ce credeti despre zicala: PE CINE NU LASI SA MOARA, NU TE LASA SA TRAIESTI??

Abia lunile trecute am inteles simnificatia proverbului, caci l-am trait pe pielea mea.

Pupik de la Onyx si Vlad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Eu am o zicala mai tare : Cei mai apropiati si mai dragi vor fi primii care te vor crucifica ....

Pe verificate si incercate !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Initial creeata de onyxg1998

Am si eu o intrebare:

Ce credeti despre zicala: PE CINE NU LASI SA MOARA, NU TE LASA SA TRAIESTI??

Abia lunile trecute am inteles simnificatia proverbului, caci l-am trait pe pielea mea.

Pupik de la Onyx si Vlad



Ce zicala aiurea. Daca e zicala inseamna ca "se zice" dar nu se stie daca e adevarat, in fapt, nu lasa pe nimeni sa moara (in nici un fel), se va dovedi ca ai facut o fapta buna, dupa cum simte inima ta si inima nu greseste orice ti-ar spune "invatatii"...
Nu lasa pe nimeni sa "moara" Onyx, tu fa-te ca n-ai auzit de aceasta "zicala" si lasa sa se aseze mintea in capul celui pe care nu l-ai lasat sa moara.
De o mie de ori o sa primesti inapoi energia buna a prieteniei si ajutorului, neconditionate.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

De acord cu zicala. Se aplica de taaaare multe ori!

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by ymcar

De acord cu zicala. Se aplica de taaaare multe ori!

My life stinks



ba NU! nu de taaaaare multe ori! Se aplica uneori si daca incepem sa ne gindim ca ASA ESTE, in general, de taaaare multe ori, o sa incepem sa fim niste fiinte cu tepi de otel peste tot, nu uita ca aici citeste niste lume, chiar vrei sa iti asumi o responsabilitate fata de parerile lor viitoare ( de care mie imi pasa, pe bune) si care ar putea fi CAM usor influentate?

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

stii, Daniela, de ce am spus asa: pentru ca eu am adus o persoana din Romania care nu avea nici un viitor acolo, nici studii, nici nimic, si i-am facut un bine ca aproape ca murea de foame, si aici mi-a stricat casa. Tocmai de aceea cred ca este foarte adevarat proverbul, desi nu toti se lovesc de el ca mine.
Sper ca pe viitor sa nu mai dau peste astfel de persoane.

Pupik de la Onyx si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sau fereste ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Nu fata aia ti-a stricat casa, ci sotul tau. Adica era fara aparare in fata ei? E handicapat si trebuie tinut sub observatie tot timpul? Daca nu era ea, era sigur alta!
Nu zic ca e frumos ce a facut ea dar el e vinovat, nu ea. Din pacate nu ne putem muta pe o insula pustie ca sa ne aparam sotii de ispite.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

O data sau de doua ori in viata e posibil sa intalnesti o situatie care sa te duca cu gandul la aceasta zicala..din pacate...Se intampla, de obicei,cand un prieten sau cel mai bun prieten (prieten pt ca in general pe ei ii ajuti cand au nevoie si nu-i lasi sa "moara"...Sunt rare cazurile cand te arunci in apa sa salvezi pe cineva necunoscut si acela iti baga cutitul in spate,nu?...)caruia i-ai fost aproape intr-un moment greu, sa te rasplateasca cu "un pumn" in plina fata...
Vorbesc din proprie experienta pt ca am avut o situatie de acest gen peste care inca ma stradui sa trec dar incerc sa o iau ca pe o provocare a vietii daca sunt capabila sa intorc si celalat obraz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

daniela_b, tu ai mare dreptate insa si zicala este adevarata in f. multe cazuri. Insa tocmai faptul ca o recunoastem adevarata dovedeste ca cei care au experimentat-o pe pielea lor au actionat conform sfatului tau si oamenii rar invata ceva din greseli. Cel putin eu, cu toate ca am simtit de multe ori realitatea zicalei, continui s-o ignor sau mai degraba sa cred in bunatatea oamenilor si ma frig iar si iar, dar nu pot sa ma schimb...

Oana 17+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

"Pentru BARBYE, una dintre noi- trebuie sa ajuti!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

...sau: "Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita"!
Nu stiu daca e o regula, dar e adevarat ca se mai intampla!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput