vene varicoase

vene varicoase | Autor: ancadm

Link direct la acest mesaj

A facut cineva operatie de varice? Cit e de periculoasa, dureroasa? Sunteti incintate de rezultat?

Anca.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mai Ancuta, pai tocmai cand ma intrebam ce mai faci tu vii cu asemenea probleme?? Sper ca sunteti sanatosi ca incepi sa ma bagi la idei. V-am pupat si asteptam vesti.


Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Eu am facut, acum 6 ani, operatie la doctorul Angelescu, intr-o clinica al carei nume nu-l mai retin, undeva pe strada Washington.
Exista mai multe metode de operare a varicelor, cea pe care o foloseste Angelescu este brevetata chiar de el, nu stiu cum se numeste, dar consta in mai multe incizii mititele in zonele problematice.

Interventia este relativ simpla, se face cu anestezie spinala, nu e nevoie de internare pe mai multe zile, in general operatiile se fac dimineata, iar dupa-amiaza poti pleca acasa. La mine a fost ceva mai usor, si pentru ca eram si foarte tanara (deci rezistenta la dureri mici) am primit anestezie locala cu xilina, ceea ce a avut avataje si dezavantaje.
Un mare avantaj a fost ca m-am ridicat si am plecat pe picioarele mele din sala de operatii (nu pot sa-ti spun ce efect psihic are treaba asta), un dezavantaj a fost ca am simtit anumite impunsaturi, ba pe alocuri si oarece durere. Eu am avut si un ghinion zdravan, la una din incizii mi-a 'ciupit' si un nerv, am avut tentatia de a ma ridica de pe masa si-a o lua la fuga, n-am simtit in viata mea o durere comparabila cu aceea. A fost insa un accident nesemnificativ si presupun ca nu s-ar fi intamplat daca imi faceau rahianestezie.

Nu stiu sa-ti spun care din metode este mai buna, aceasta este rapida, si mai simpla decat altele (si mai umana decat strippingul, care presupune smulgerea venei si invinetirea piciorului pentru cel putin doua luni). Din cate stiu, niciuna din metode nu este infailibila, in sensul ca varicele au tendinta de a se reface in timp (la mine deja incep sa se vada urme noi, si se vor accentua cu siguranta pe parcursul sarcinii). Sfatul meu este sa incerci sa cauti informatii despre toate tipurile de interventii si sa o alegi pe cea care-ti convine.

Ce pot sa-ti spun este ca dupa metoda aplicata la mine nu raman urme urate (la doua luni dupa interventie abia se mai zareau cateva semne mici pe picior) inciziile sunt de cativa milimetri si se cicatrizeaza frumos.

Multa sanatate si curaj, nu e nici o smecherie cu varicele astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Multumesc pentru raspuns! Am vorbit cu doi chirurgi pina acum si ambii mi-au spus ca singura solutie in cazul meu e operatia...Vena e umflata pe jumatate de piciorul drept si inca o portiune mica jos, pe gamba. Si ei spuneau tot ceva de incizii mici de-a lungul piciorului, dar ziceau ca apar vinatai care trec in 2-3 saptamani in functie de fiecare persoana. Anestezia ar fi totala, dar la fel, daca totul merge bine ar trebui sa plec acasa in aceeasi dupa-amiaza. Sper sa mearga totul bine, la urma urmei nici la scos o masea nu te duci bucuros, nu?

Sanatate,
Anca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Da' alifie de galbenele sau aplicatii cu frunze de varza n-ai incercat? Ca ieri citeam cat de bune sunt pt asta,cel putin alifia de galbenele pt varice.Macar pana ajungi la doctor ai putea incerca?! Si ceaiul de urzica sau radacinile de papadie,asa ca atare sau in ceai,cica-s foarte bune pt subtierea sangelui.Chiar ieri citeam prin Formula As.
Sanatate,

Piatra lunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Piatra lunii,
as incerca dar cred ca la stadiul la care a ajuns vena aia nu o mai poate ajuta o alifie...Cred ca ceaiurile si cremele sunt eficiente in stadii incipiente.

Sanatate,
Anca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Anca draga, eu iar revin cu copy- paste din Formula As :

    "  (...) nu trebuie sa disperati din cauza bolii dvs. - tromboflebita membrelor inferioare. Din experienta mea, in urma tratamentului pe care l-am indicat unui bolnav care prezenta simptome identice (piciorul innegrit pana la glezna si chiar deasupra gleznei, varice si tromboflebita, caruia nu i-au folosit medicamentele alopate prescrise), simptomele mentionate au disparut. Tratamentul consta in aplicatii cu foi de varza. Dupa o luna, tegumentele au revenit la culoarea normala, iar varicele s-au retras aproape complet. Acest tratament e foarte simplu si nu costa mai nimic. Cumparati de la piata o varza ceva mai mare, cu frunzele mai verzi. Desprindeti 3-4 foi, taiati nervurile groase, iar foile striviti-le cu ajutorul unui sucitor de lemn sau cu ajutorul unei sticle, ca sa iasa din ele sucul. Aplicati-le cu partea umeda de suc pe zona bolnava, unele peste altele, acoperiti-le cu o bucata de panza de bumbac si fixati-le cu o legatura care sa nu stranga piciorul. Mentineti-le toata noaptea, iar in cazul in care apar iritatii, indepartati-le, spalati zona cu o infuzie de galbenele si coada-calului in parti egale, apoi ungeti zona cu alifie de galbenele in strat de grosimea muchiei de cutit, procedand la fel ca si cu foile de varza: aplicati deasupra stratului de alifie o bucata de panza si fixati-o bine, fara a strange legatura. Peste noapte aplicati alte foi de varza in acelasi fel, daca iritatia tegumentara s-a redus. Dupa acest interval, aruncati frunzele intrebuintate, iar noptile urmatoare aplicati altele. In timpul zilei ar fi bine sa beti infuzie de filimica si coada-calului in amestec (o lingurita cu varf oparita in 250 ml apa clocotita). De asemenea, beti zilnic 1-2 pahare de zeama de varza proaspata. Acest tratament trebuie urmat timp de o luna, iar la nevoie, dupa o scurta pauza, poate fi repetat. Va doresc vindecare grabnica!
VICTORIA STOICA - Aleea Snagov, bl. 4, sc. 3, ap. 118, Cluj-Napoca, tel. 0264/15.53.18
 

     2. Un efect spectaculos obtinut in tratamentul varicelor si in mod deosebit in eliminarea rapida a edemelor (inflamatiilor) si a durerilor mari provocate de tromboflebite il are aplicarea locala cu tinctura de spanz. Va mai recomand aplicatii locale cu gelul sau unguentul Stimuven, realizat tot pe baza de spanz, de firma timisoreana “Exhelios”. Va doresc multa sanatate!
VALERIU MUNTEANU - str. Albac nr. 1, ap. 16, Timisoara


Iar in cartea Mariei Treben o femeie zice ca s-a vindecat de niste "varice din cauza carora avea picioarele asa de infectate,incat un medic cu experienta a zis ca n-a mai vazut asa ceva-amandoua picioarele erau umflate si luceau in toate culorile"- vindecate cu alifie de galbenele.

Eu tot zic sa incerci macar pana ajungi la medic,dar desigur tu hotarasti.
Oricum, sa fie bine si sanatate!

Piatra lunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Iti multumesc piatra lunii! Am sa incerc cu varza si sa vad daca reusesc sa gasesc pe aici alifie de galbenele :0)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Dragä Anca,
si eu am auzit de "faza " cu frunzele de varzä, ba chiar am fäcut-o cuiva, care tocmai avusese o operatie complicatä la picior, in urma unui accident. Eu stiam cä actioneazä impotriva trombozei, dar pot sä spun, cä la scurt timp s-au väzut efectele....dupä aceea m-am informat si este cum spune piatra lunii.
Am väzut la noi la TV anul trecut, cä au descoperit ce minuni fac lipitorile...stiu cä e sirbos, dar "säräcutele" nu fac decit sä sugä singele stricat, iar dupä ce se umflä, cad singure!!!
Mie mi-a fost fricä de operatii intotdeauna, iar dacä as fi in situatia ta, as alege lipitorile, cu toate cä mä ingrozesc la gindul ästa, dar cred totusi cä nu lasä urme si as vedea rezultatul imediat si chiar...färä vinätäi.
Informeazä-te totusi si de varianta asta...
Multä sänätate,
Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Dragä Anca,
si eu am auzit de "faza " cu frunzele de varzä, ba chiar am fäcut-o cuiva, care tocmai avusese o operatie complicatä la picior, in urma unui accident. Eu stiam cä actioneazä impotriva trombozei, dar pot sä spun, cä la scurt timp s-au väzut efectele....dupä aceea m-am informat si este cum spune piatra lunii.
Am väzut la noi la TV anul trecut, cä au descoperit ce minuni fac lipitorile...stiu cä e sirbos, dar "säräcutele" nu fac decit sä sugä singele stricat, iar dupä ce se umflä, cad singure!!!
Mie mi-a fost fricä de operatii intotdeauna, iar dacä as fi in situatia ta, as alege lipitorile, cu toate cä mä ingrozesc la gindul ästa, dar cred totusi cä nu lasä urme si as vedea rezultatul imediat si chiar...färä vinätäi.
Informeazä-te totusi si de varianta asta...
Multä sänätate,
Cami.



Draga Cami, varicele nu se fac fiindca "se strica singele". Din 1,5 in 1,5 cm, in vene sint valve care imping singele inapoi spre inima. Din diferite cauze, valvele se pot "strica" si dau aspectul urit pe care il au varicele. De fapt, exista un sindrom al bolii varicoase. Eu nu prea vad cum lipitorile ar putea repara valvele. Poate ca, pentru moment, singele care stagneaza in vena e mai putin si pare ca varicele s-ar retrage, dar nu cred ca se vindeca. Eu am avut probleme destul de urite, am fost operata de trei ori. Dupa ce am incercat o sumedenie de tratamente naturiste!! Asta nu inseamna ca voi sa renuntati, informati-va, incercati tratamentele naturiste, homeopate, dar discutati si cu medicii de specialitate. Din pacate, de cele mai multe ori, la ei se ajunge pina la urma. Multa sanatate,

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Dragä D.,
chestia cu valvele nu o stiam, dar totusi, incerc sä gindesc logic...singele circulä totusi mai departe, nu stagneazä...nu?
Sau probabil e vorba aici si de elasticitatea venelor, care "cedeazä" intre aceste valve...nu stiu...cert este cä in acest reportaj era vorba de doctori de specialitate care isi "tratau" pacientii cu lipitori....si erau tare entuziasmati, cä un mijloc asa la indemina oricui, poate produce astfel de minuni...si chiar au fäcut crescätorii de lipitori pt acest scop.
Poate sä fi inteles eu gresit atunci, dar cert este cä se vorbea de varice, printre altele....dar cind nu esti in cauzä...inregistrezi poate intr-un mod superficial...
Eu totusi cred cä o informare in directia asta, nu stricä...a fost totusi o idee pe care, in cazuri disperate, trebuie s-o urmäresti.
Cred cä vorbesti in cunostintä de cauzä, si dacä esti de pärere cä nu aduce nimic, din partea mea poate sä nu o facä....
Cami.

Mergi la inceput