35- Inceputul declinului?

35- Inceputul declinului? | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Unele simptome au inceput sa-mi dea de gandit si sa-mi aduca aminte ca, cel mai probabil, sunt la mijlocul vietii. Ma refer la metabolism, la modul in care organismul face fata anumitor perioade mai grele, ciclice, din viata de zi cu zi.
In primul rand, as vorbi despre furtuna hormonala. Anumite organe se razvratesc si ma intreb in fiecare seara si dimineata ce au cu mine. Desigur, nu-mi place nimic din ceea ce se intampla in a doua parte a "lunii" (ciclul): cosuri (nu ma simt deloc adolescenta, no way!), balonari (n-am stiut ca pot fi atat de neplacute, chiar dureroase), crampe (desigur, ele de ce nu?), greata (si nu sunt insarcinata, jur!), chef de cearta (asta nu ma caracterizeaza), si daca mai zic de lipsa vitalitatii, deja intram intr-o zona gri.
Oare asa trebuie sa fie, asa se intampla tuturor femeilor (luati termenul de 35 ca relativ, presupun ca unele norocoase vor spune ca au 40 si inca n-au experimentat asta)? Sunt in ceata, pe de o parte simt ca-mi afecteaza viata in toate planurile, pe de alta parte, daca ma duc la doctor, n-o sa zica ala ca-s bolnavul inchipuit?


Vilma, Anca (5 ani) si Tudor (2,4 ani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Da asa este! Cel putin pentru mine! Pana la 35 totul a fost ok! Acum au inceput sa scartaie toate cate un pic! Cel mai tare ma deranjeaza fapul ca am luat cateva kg., pe care nu reusesc sa le mai dau jos. Inainte de 35 nu aveam probleme cu greutatea desi mancam mai mult si mai prost decat acum. Si nimeni nu credea ca am peste 30 (aratam f. tanara).
Imi placea expresia de pe fetele celor carora le spuneam ca am 35 de ani, acum cand spun ca am 39 nu se mai mira nimeni!
Zicea cineva ca la unele persoane fizicul imbatraneste mai repede decat sufletul; la mine la fel, iar constientul meu nu vrea sa accepte faptul ca am apropae 40 de ani!
Si in afara de suparatoarele kg., ma mai supara si spatele (coloana) f tare.
Dar nu ma dau batuta! Fac sport si incerc diferite diete! Ma aranjez si am grija de mine in toate felurile!
Asa ca batranetea va mai avea de asteptat! Totul e sa nu bagi in seama toate "prostiile"!
Pupici si numai bine!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

anca, nu stiu daca e chiar inceputul declinului... parca mi se pare prea devreme si prea... categoric sa spunem asa. Dar simptomele astea le am si eu (nu asa de pronuntate), astea cu PMS: nervi, mai ales nervi si chef de cearta. Asta ma deranjeaza cel mai tare, incerc sa ma controlez dar nu reusesc intotdeauna. Eu tot imi propun sa fac mai mult sport si sa beau mai putina cafea, am observat ca atunci cand nu beau cafea parca nu e asa de accentuat. Si mult aer curat, mers cu bicicleta, mie atunci parca mi se mai elibereaza capul de nervi si tot felul de ganduri, ma simt mai fresh.

pt fetele din germ: ce sa fac sa-mi faca dr. o dozare hormonala? ca de fiecare data cand ii spun ca nu ma simt bine ma intreaba daca am ciclu regulat (da!), si altele care-s in regula si apoi ma lasa cu ochii-n soare, zice ca n-am nevoie.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Laura, desigur, am uitat sa mentionez si durerile de spate....
Nu sunt in dispozitia ta optimista. Stiu sigur ca exista un comutator undeva in creer pentru asta. Dar am pierdut locatia, la naiba!

Vilma, Anca (5 ani) si Tudor (2,4 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Vreau si eu niste dozari hormonale. Problema e ca nu-s deacord cu tratamentul hormonal. Adica nu cu ceea ce cred doctorii de pe aici ca inseamna asta. N-au avut prea multe reusite dragalasii de ei... ce sa facem, e si medicina asta in impas pe anumite segmente.

Daca vi s-ar indica tratament hormonal, l-ati urma?

Vilma, Anca (5 ani) si Tudor (2,4 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

anca, sincera sa fiu... nu stiu. As vrea sa vad intai daca este intr-adevar o problema hormonala. O solutie ar fi anticonc., din care nu iau acuma, poate gasesc unele cu un dozaj convenabil mie si am rezolvat 2 dintr-o lovitura...
As mai incerca homeopatia, ostepatia. Sa nu razi de mine dar eu am inceput sa am o parere f buna despre tot felul de chesti asiatice de echilibrare interioara, cum ar fi alea care se fac prin parcuri si tot dai din maini cate juma de ora (EnerChi, cred). Asta da inceputul declinului:)) oare e semn ca ma dilesc?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Vilma, sora mea Esti sigura ca nu comunicam telepatic??? Si eu vroiam zilele trecute sa postez un subiect identic.
Si stii ce, haidi bishti, ca te stiu eu ce bine arati, las ca stii tu bancu' cu gaina...problema e unde gasim morcovu' tinar?
Acum lasind gluma la o parte eu sunt tare nedumirita de gandurile mele gri/bleumarin si chiar negre care ma bintuie insistent de la o vreme, eu fiind de altfel o persoana optimista. AM dat vina pe tiroida, dar nu e cica ea la mijloc, atunci ce? Chiar asa, la 37 de ani am devenit baba cu drobul de sare?
Iar despre kile in plus, balonari, SPM, nervi si dispozitie schimbatoare....nu mai vreau sa aud!


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cristina, fa-ti dozarea in primul concediu cand mergi in Romania.

Acum, serios, daca ginecologul de aici considera ca n-ai nevoie de dozari hormonale, mergi direct la endocrinolog si cere sa-ti faca, pur si simplu pentru ca vrei sa stii "cum stai". Hormonspiegel se cheama parca. Oricum, odata pe an presupun ca ai dreptul sa-ti faci toate analizele, intreaba si la Hausarzt.

Vilma, putin probabil sa se instaleze menopauza asa devreme si nici cand o fi sa fie nu-i sfarsitul lumii. Gandeste pozitiv, fa sport, alimenteaza-te sanatos si odihneste-te.

ps.Eu am observat ca, de cand iau anticonceptionale, simptomele de PMS s-au redus si unele chiar au disparut.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Fetele , poate sunteti voi mai puternice sau eu mai defecta ...dar e totusdi bine (zic eu),ca abia la 35 de ani au inceput aceste simptome ,pt ca eu le am inca de acum de la 27...kg in plus care le dau greu jos dar le pun rapid la loc,dureri de spate de nu mai pot (dupa nastere),.balonari inainte de menstruatea le am de mult mult timp...si multe altele.Ca sa va mai linistesc , va anunt ca am si alte prietene de varsta mea care se plng de tot felul de dureri si alte stari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Aste-as primele semne ale batranetii
Si eu le simt pe deplin.
Cum o fi la 80 de ani??? ....de apucam....

fluturasul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

, e si asta o idee, am sa incerc totusi aici ca e pacat de banii dati la asigurare.

Eu refuz sa cred ca este un semn al batranetii, mai degraba cred ca de la o anumita varsta nu mai vin toate "de la sine", tb sa avem mai multa grija de noi, mai ales ca 2 sarcini si nasteri si 2 copii nu e chiar ... nimic. Cu alte cuvinte, sa fi ramas tot la 25 ani si tot se schimbau treburile pt ca eram mult mai solicitate de catre mediu.
si inca ceva: incep sa aud din ce in ce mai des ca soia e un aliment minune, inca ma uit cu scarba la ea dar... cine stie?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput