STRUGURII INGRASA???

STRUGURII INGRASA??? | Autor: bufi

Link direct la acest mesaj

Fetelor eu mi-am propus in toamna asta sa fac o cura de struguri, mai exact sa nu scap vreo zi fara sa mananc struguri, de principiu albi...fara a exagera...asta insemnand ca nu mai sunt tentata sa mananc dulciuri, sa rontai ceva, ca doar mananc struguri.

Ingrasa strugurii? Eu tot am cautat pe net si parerile sunt impartite...

Este bine? Voi de parere aveti?

Bufi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Si totusi uitati ce am gasit:

Strugurii

Exista 3 feluri de struguri: de vin, de masa si de stafide. Strugurii nu se amesteca prea bine cu alte fructe si de aceea este de preferat sa fie consumati separat. Ca si valoare nutritiva ei sunt foarte bogati in vitaminele A, C si P si elemente chimice cum ar fi germaniul si seleniul, au un continut ridicat de apa si magneziu, cei negri sunt bogati in fier, iar stafidele sunt o sursa concentrata de calorii, zahar si nutrienti.

Beneficii pentru sanatate:

sunt considerati unul dintre cele mai benefice fructe;
sunt folositi in anumite cure si dau rezultate excelente;
pentru tratamentul tumorilor, strugurii sunt una dintre cele mai eficiente terapii;
strugurii purifica sangele, invigoreaza sistemul imunitar si contribuie la cresterea masei musculare in cazul organismelor slabite de cancer;
zaharul din struguri este usor digerat si asimilat de catre sange, fara sa solicite prea mult tractul digestiv;
strugurii contribuie la eliberarea colonului, la curatarea ficatului si imbunatatirea functionarii rinichilor;
datorita continutului ridicat de apa, ei maresc cantitatea de fluide din organism si ajuta la eliminarea depozitelor aparute in oricare parte a corpului;
ajuta la relaxarea sistemului nervos;
prin continutul ridicat de fier, au un efect pozitiv asupra sangelui.

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Pai cate calorii au 100 g de struguri, cati carbohidrati?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

daca au atatea calitati, poate nu mai conteaza ca ingrasa sau nu...

probabil daca intrebi un adept al dietei montignac o sa spuna ca ingrasa pentru ca are continut mare de zahar, un adept al dietei disociate o sa iti spuna ca poti sa mananci struguri numai sa nu consumi nimic cu 2 ore inainte si 2 ore dupa nimic altceva... deci, cum spui, parerile sunt impartite. eu zic ca daca nu exagerezi nu o sa te ingrasi de la nimic.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

eu stiu ca zaharul de orice fel ingrasa, inclusiv cel din fructe. deci daca sunt dulci, da, ingrasa. Daca ii mananci la cel putin 2 ore dupa masa mai ai sanse. Personal nu sunt de acord cu curele de slabire, prefer sa mananc de ex. cel putin 1 zi pe sapt., cat sunt la servici, numai fructe, iaurt cu müsli, salata. Si am slabit, in timp, ce-i drept, dar ma si mentin. este mai sanatos decat ceva brusc si solicitant pt organism. Am spus asta ca sa-ti recomand mai degraba sa modific un pic regimul in general, sa mananci mai mult fructe indiferent daca sunt dulci sau nu, multe legume si paine neagra. Nu ai sa vezi rezultate spectaculoase dupa prima saptamana dar ce se duce, dus ramane. cu conditia sa mentii regimul, nu la fel de strict, in continuare.


ps: acuma am vazut ca de fapt vrei sa faci cura de struguri, nu de slabire:))
Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Eu sunt innebunita dupa struguri si din ce am citit...pare-se ca ingrasa pentru ca contin zahar. Dar eu in fiecare toamna mananc aproape zilnic si nu am contatat sa aiba efectul asta , ce-i drept nu mananc dulciuri.
Iar fructele poate sa-mi spuna oricine ca ingrasa...atata timp cat esti atent la ce mananci , consider ca fructele iti aduc numai beneficii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Da, strugurii ingrasa. La fel si rosiile si pepenii si semintele de floarea soarelui. Toate fructele si legumele ingrasa daca le mananci cu glazura de ciocolata, crema caramel sau frisca pe ele. Singure, taaare ma indoiesc sa aiba vreun efect asupra siluetei noastre. Doar sa mancam cu kilogramele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Daca vrei sa nu te ingrasi,faci o cura exclusiv cu struguri!Nu mai stiu cum era exact,am citit in formula as mai demult,o zi pe saptamana numai struguri sau o perioada mai lunga numai struguri.Daca esti interesata da o cautare in arhivele formulei as.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

De cura de struguri si eu am citit si se tine 1 saptamana daca poti, perioada in care poti manca pina la 2-3 kg struguri/zi. Este foarte benefica pentru organism si mai scapi si de niste kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:


Se pare ca strugurii sunt buni si pentru ten:

Strugurii sunt cunoscuti pentru proprietatile lor curative, in special datorita continutului de vitamine. Fructele contin complexul vitaminei B1 - tiamina, B2 - riboflavina, vitamina C - acid ascorbic, precum si complexul vitaminelor B6, PP si K. Consumul de struguri asigura mineralizarea organismului cu potasiu, fosfor, magneziu, fier, calciu si mangan. De asemenea, consumul de struguri este eficace in afectiunile ficatului, in cele gastrointestinale, prin stimularea digestiei si eliminarea toxinelor. Medicii recomanda aceste fructe in constipatii si tulburari de crestere. De asemenea, au o actiune coagulanta. Totodata, strugurii purifica sangele, revigoreaza sistemul imunitar si contribuie la cresterea masei musculare. Strugurii striviti si mustul au aplicatii in cosmetica, pentru ingrijirea tenului, contribuind la reimprospatarea acestuia.

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Ingrasa daca maninci foarte mult.Altfel fructele ar fi recomandate in cantitati rezonabile.

Sabina 19+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput