PURICI ... va rog sfaturi

PURICI ... va rog sfaturi | Autor: cenia

Link direct la acest mesaj

Cica este invazie de purici. Am ris. Pina am gasit purici in camera si copilul are urmele a doua piscaturi. Am scos tot din camera pe balcon, spalat, aerisit,scuturat dar.... aseara din nou. l-am gasit pe mine. Avem doi ciini si o pisica caci stam la casa i-am deparazitat si cred ca acum fug pe noi. Ce metode ma sfatuiti sa mai aplic? ce sa mai fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Da cu aspiratorul bine de tot in casa, spala rufele purtate zilele astea, nu lasa animalele in casa, nici macar pe pragul usii. In principiu o sa scapi de ei, dar... depinde in ce ritm se imperecheaza si cat de repede alearga (si sar)!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Scapa de pisici. Metoda sigura. Oricat le-ai deparazita pisicile si cainii de curte tot fac purici, parerea mea. Mai ales daca umbla prin vecini si se intalnesc cu altele.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda raluca spune:

mergi la un magazin care comercializeaza produse de uz veterinar. exista o solutie care se dizolva si se da apoi prin casa, cu ajutorul unui atomizor. Nu mai stiu cum se numeste solutia, am folosit-o (cu folos)anul trecut. Iar la animalute, cu Frontline, care are efect timp indelungat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belnicol spune:

E cam greu cu animalutele pentru ca intr-adevar nu le prea poti impiedica sa umble si prin alte curti, mai ales pisica. Macar restrictionati-le accesul in casa, destul ca iesiti voi in curte. Stiu cum e la ai mei la tara, mereu mi-e teama sa nu aduc de acolo cite un saltaret.
Deparazitare la ciine, pisica, prin casa, plus aspirat, spalat si scuturat cit mai des, mai mult nu cred ca ai ce face. Succes.

Nicoleta si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Nu cred sa fie o metoda super sa poti scapa de purici.Degeaba scuturi si speli,ca maine ii poti aduce inapoi din praful de afara.Dar e bine totusi sa restrictionezi accesul animalutelor in casa.


Miha


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Solutia care se pulverizeaza se cheama Regent, am luat si eu anul trecut de la un magazin veterinar, am dizolvat-o in apa si cu ajutorul unui atomizor (de la spray de geam) am dat prin curte - era invazie de capuse.
Intr-adevar, Frontline-ul e foarte eficient, tine vreo 6 saptamani efectul, chiar daca animalul e "umblaret" nu aduce purici (vezi pisica mea care vesnic e in plimbare...). Pentru caini folosesc zgarde de purici

Succes

Ingrid si Cristi 3 ani si 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Intr-adevar, stiu ca este mare invazie de purici, am gasit si eu la tara, la casa;
Ingridnen, am auzit si eu de Regent; stiu ca este de fapt pt. gandacii de Colorado dar este buna si pt. purici; problema mea este urmatoarea:
este toxic sau nu? adica pot da intr-o casa unde sta un bebelus de 11 luni care merge non-stop in 4 labe? sau mai bine nu? nu stiu cat de eficienta este curatenia, a scapat cineva facand doar curat in fiecare zi?
Multumesc foarte mult!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fetitie spune:

am dat si eu cu Regent de la farm veterinara. si Darius avea mai putin de-un an.l-am pazit o vreme sa nu bage in gura mainile ,sa nu se tarasca. dar dupa vreo sapt l-am lasat in pace.Nu mai rezistam sa-i pandesc orice miscare. si nu s-a intamplat nimic.
a! au disparut puricii.
Dar au aparut din nou anul asta!

Stiam ca puricii de pe animale nu vin pe oameni...Cat am avut pisica in casa nu am avut niciodata purici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Multumesc de sfaturi. Animalele nu au voie in casa deloc. si totusi s-a intimplat. DAca stropesc in casa nu e daunator pt copil?
Si hainele cu care vii de afara trebuie puse direct la spalat in masina sau in ligheanul cu apa.
Noi am stropit doar pe afara, nu si in casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc si eu pentru raspuns!
Deci ideea ar fi ca regentul asta nu e periculos pentru bebelusi, da?
Fetitie, tu ai dat prin toata casa cu regent, pe covoare, pe parchet, pe gresie, pe canapele sau numai pe jos, de-a lungul peretilor?
Multumesc inca o data.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput