couscous?

couscous? | Autor: Leditia

Link direct la acest mesaj

Am luat o punga de cous cous si nush cum s-o fac si cu ce s-o servesc.Am cautat retete pe net si nu am prea gasit mare lucru..
Plss ma ajuta careva?
Multumesc anticipat.
o zi faina.


POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

http://www.fatfree.com/recipes/couscous/
http://www.khaoula.com/recettes_couscous.htm


daca nu te descurci, mai intreaba.. Oricum eu n-am spus exact cum se face pentru ca eu singurica nu l-am facut niciodata. Numa consortu se preteaza. Ii place sa bucatareasca foarte tare, e o pasiune pentru el, iar mancarea traditionala (vine dintr-o tara cu dese gustari formate din couscous) e un soi de treaba sacra.. D'aci si neincumetarea mea la o desacraliza si a o prepara dupa capu meu ;)



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Kittie,mersi de linkuri...stau de vreo 2 ore si tot caut pe net dupa retete..
Am observat scris atat pe pachete cat si pe site-uri ca este folosit atat "cus-cus" cat si "couscous"..pana la urma cum e corect?(ca banuiesc ca de acelasi produs e vorba)
o zi faina.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

http://www.webster.com/dictionary/couscous
uite ce-am gasit intr-un dictionar. Presupun ca, in original fiind in araba se gaseste si kuskus dupa care, dupa colonizarea fr s-a adaptat la couscous (cu unul sau mai multi s) pentru a linisti spiritul francez ca poate adapta pana si cuvintele arabesti ;) mai ales cand desemneaza ceva asa gustos ...
si scuze ca ti-am dat retete tot de pe net, da' sa ti explic ce si cum il face-al meu.. pff... Cel mai usor cred ca e cel cu legume la abur. Sau fierte,daca nu ai vasul special pt couscous (de fapt o oala cu fundul sita care sta pe o oala in care se pune apa la fiert plus capacul de rigoare). Mazare si morcovei din aia mici, congelate (de pilda noi cumparam dujardin pt ca sunt mai bune) se fierb la abur si se servesc k atare cu couscous-ul (in farfurie se adauga o lingura de unt si se freaca bine sa se topeasca) si cu sau fara carne. Na, ca sa nu zici ca n-am pus si de la mine citire ;)



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

kittie mersi.
Ma interesa mai mult sa vad retete incercate si care sa fi placut in mod special.
Eu am tot mancat la restaurant,dar nu am facut in casa.Acum am luat o punga si acasa am observat ca nu scrie deloc in romana pe ea..ci intr-o limba(nush ce limba e)pe care eu n-o pricep deloc...
N-am vas special,dar sper sa ma descurc..

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Leditia, asta e felul meu de mincare favorit cu ccc www.epicurious.com/recipes/recipe_views/views/232154" target="_blank">coucous. Desi pare complicata, reteta e simpla, rapida si super-gustoasa....iti trebe doar mai multe tigai :-))
Am mai folosit couscous, preparat asa cum scrie in reteta de mai sus dar fara curry, ca si garnitura pentru tocanite..Dupa mine inlocuieste cu succes piure-ul sau orezul!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Sa fiu sincera, cel mai mult si mai mult si maimult imi place cu legume si sos (un soi de ciorba de vaca) si miel la cuptor langa ;). Suna dubios, stiu...Legumele se fierb separat cu carnea de vaca (cartofi, dovlecei, naut, napi) iar la sfarsit adaugi peste couscous (asta se face numai cu ulei de masline, de pilda) in farfurie legume cu sos (si carne daca-ti place)...



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput
Mergi la inceput