Tarife Medlife

Tarife Medlife | Autor: light

Link direct la acest mesaj

Prietena mea a fost cu baietelul sau la clinica de pe Calea Grivitei, a studiat inainte tarifele pentru ORL, si a cerut doar curatare in urechi (deoarece copilului, in varsta de 4 ani i se stransese f multa ceara in urechi, vizibila cu ochiul liber). Medicul orl-ist nu a facut altceva decat sa curete urechia copilului de ceara, deci fara consultatie ceea ce ar fi presupus verificarea in gat nas, auz, etc.Operatiunea de curatare a urechilor ar fi costat in jur de 20RON, insa i s-au incasat 80RON. La intrebarea "de ce" si "pentru ce" a primit raspuns "asa a zis domnul doctor".Prietena mea a plecat tare suparata de acolo, daca ar fi stiut, poate ar fi mers in alta parte unde scoatere dopului de ceara din urechi ar fi costat mai putin. Se gandea ca poate medicii care lucreaza la Medlife sunt platiti in functie de numarul de consultatii, si de aici atitudinea aceasta. Eu insa tind sa cred, ca daca e sa fie escrocherie, si medicul o face cu buna stiinta, pentru prosperitatea sa sau a clinicii, atunci isi pierde cu siguranta pacientii, pentru ca cine pateste odata asa ceva, a doua oara nu mai calca pe acolo.Ati patit asa ceva, vi se pare normal, poate cineva sa ma lamureasca daca e sau nu corecta taxa platita?


fara drept de semnatura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Cred ca intii si neconditionat se plateste vizita la maestru si apoi ca "scoate ceara".

daca avea 4 urechi copilul platea dublu...sa spuna pretena ta "multumesc doamne ca are doar 2"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Mda, mersi de informatie, 60 RON, doar asa, ca intri in cabinet... e cam aiurea da daca asta-i regula...macar sa stiu, ori nu ma duc acolo sub nici o forma, ori daca ma duc cer consultatie completa completa ca sa stiu de ce dau banii.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Pentru operatii simple e bine sa folosim serviciile medicale gratuite.

Eu am frecventat DentEstet si desi clinica se vrea una occidentala, incasarea banilor se face cu bon doar daca le atragi atentia. La prima consultatie m-au asigurat ca tratamentul si plata acestuia se face dupa un plan pe care mi-l vor prezenta anticipat, nu a fost asa. Dupa cateva sedinte platite din greu la negru, le-am amintit de planul respectiv si atunci mi-au schitat ceva pe fuga, inclusiv costurile. Surpriza a fost ca la urmatoarea sedinta am platit mai mult decat scria in plan, scuza lor fiind ca sunt operatii suplimentare pe care nu le pot anticipa
Acum am luat o pauza, probabil voi reveni la ei pentru ca lucreaza foarte bine si nu am gasit stomatolog mai bun.

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

eu am fetita inscrisa la clinica asta.
tarifele sunt destul de mari ,dar eu zic ca merita.
este posibil sa fie 200.000 doar consultatia. fara scoaterea dopului.
inttra pe site-ul lor si cauta la tarife.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Lasa ca stiu eu, Daniela, ca si io m-am plimbat pe acolo toata iarna, si m-am lamurit. Si apropo de unde ai tu fetita inscrisa, ca stiu, , la pomu laudat sa nu te duci cu sacul (asta concluzie am tras-o io) E foarte clar, consultatia la orl era 600.000 lei si scoaterea dopului de ceara 200.000 lei. A fost facuta doar partea a doua si platite ambele dar o fi cum zice Guestus.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

eu am fisa copilului acolo de la 2 luni . am fost total nemultumita de madam Culcer si am inscris-o la madam Marcu.
este adevarat ca platesc un ban in plus ,dar femeia mi-a raspuns la telefon indiferent de ora si mi-a raspuns la o mie si una de intrebari aberante.
nu laud clinica ,caci nu cred sa aiba nevoia de reclama mea .



,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

Draga mea,

eu am fost la clinica asta doar pentru probleme ginecologice si m-au tratat cum trebuie,iar preturile erau exact cele din internet si cele afisate in receptie.
Cred ca daca faceai putin scandal si in biroul doctorului si la receptie isi dadeau seama de greseala.

ANGELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

scuza-ma daca prietena ta facea putina galagie.

ANGELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

"E foarte clar, consultatia la orl era 600.000 lei si scoaterea dopului de ceara 200.000 lei. A fost facuta doar partea a doua si platite ambele dar o fi cum zice Guestus."

pai nu ca "dar o fi cum zice guestus"...ci este sigur asa.
sa ajungi sa scoti dopul trebuie sa consulti urechea...nu?

mai bine aplica metoda chinezeasca...adica dai foc la un tub de hirtie in urechea copilului...si prin vacuum scoti dopul. totusi trebuie atentie sa nu pirlesti copilul


http://www.thehealthyplanet.com/july2001earcandles.htm


"EAR CANDLING involves the use of a custom made, hollow candle that is coated with beeswax. The candle looks like a large crayon. While the client lies comfortably on a cushioned table, the hollow candle is placed gently in the outer opening of the ear. The client's head is fully covered. Massaging of the face and neck areas around each ear canal aids the release of often astounding quantities of inner ear debris with immediate and long lasting benefits. Babies can receive this procedure while sleeping in one's arms. Many adults use this technique as a regular part of their overall health program. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

Preturile sunt mai mici decat la alte cabinete particulare, dar ei au un sistem cam ciudat...se taxeaza consultatia, adica medicul, si se aduga toate operatiile facute de el:citit analize, curat urechi, etc...
LA Medicover consultatia este 700 mii la carese aduga alte manevre; si la ei-medlife- fiecare medic are pretul lui:de exemplu, al meu are doar 450...la marcu 600, si tot asa.TRebuia sa intrebe si sa se uite pe site-ul lor inainte de a se prezenta, sau mai simplu- cerea detalii la fata locului! Noi suntem multumiti pana in prezent de medicul pediatru, care ne-a citit analizele fara sa ne taxeze, si ne primeste si ne raspunde la orice telefon si intrebare. Am fost si la dr. urolog, in a carui cabinet am poposit 3 min si am platit 600 consultatia...

Se mai intampla, alta data sa intrebe, eu zic sa nutragem concluzii pripite!

am banipentrucase.ro

Mergi la inceput