Durerea unei pierderi de sarcina (5)

Durerea unei pierderi de sarcina (5) | Autor: ileana_marius

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">Durerea unei pierderi de sarcina - articol

Capitolul 1 Capitolul 2 Capitolul 3 Capitolul 4


Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon,
Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia, 6+
laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent, 31+
Cristiana_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut, octombrie 2006
Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon,
Lariana
33s, multiple malformatii, ?
Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa,
Ella
19s, 10.07.2006, col deschis, decembrie 2006
Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut, septembrie 2006
Ale
17s, 17.04.2006, motiv necunoscut,

Pepsi
12s, 13.07.2006, motiv necunoscut, octombrie 2006
Apollo
10s, SEU,
Nushulica
9s, avort spontan,
andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut,
Bubulina
8s, 19.07.2006, sarcina oprita in evolutie,
Jocelyn
6s, ?, ?, octombrie 2006
Nadia1976
6s, 7.07.2006, SEU,

Arthurana
?s, MTFHR,
O sa rasara soarele si pe strada noastra!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ileana multumim pt capitolul nou! Sper sa nu mai vina pe lista alte fete, iar lista sa se micsoreze prin plecarea noastra la mamici

Ileana sa pui, te rog, si (la cele care au deja liber la bebe, adica si eu) si (la cele care mai au de asteptat)!


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Sper ca acest capitol sa fie cu noroc si sa cuprinda cat mai multe anunturi .
O sa mai lucraz la lista. Am o perioada incarcata la serviciu, dar o sa va scriu ceva mai incolo.
Laura disctractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Multumim pentru noul capitol. La mine poti sa scrii sarcina oprita in evolutie, cauza nu stiu daca o voi afla prea curand...

Bubulina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

quote:

Ileana sa pui, te rog, si (la cele care au deja liber la bebe, adica si eu) si (la cele care mai au de asteptat)!



Mamaaaaaa, ce-mi place de tine, ce mandra esti
Multumesc pentru articolul indicat! Am citit si nu-mi venea sa cred in anumite locuri . Ma refer aici la "In concluzie, femeile peste 35 de ani nu sint supuse unui risc mai mare de a avea comlicatii serioase decit femeile mai tinere". . Oricum, ma gandesc.... Strang informatii, discut cu sotul si pe urma hotaram.
Mi-am inchipuit-o pe dr.-a mea, ce ochi face daca ma vede peste o luna la ea asa . Cam asa .


Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Am scris un mes si s-a sters
Va ziceam ca sunt sigura, sigura ca voi fi graviduta in curand...am o fericire MARE, MARE in suflet care ma face sa simt ca acusica voi fi Sper sa nu se supere Dumnezeu pe mine (ca sunt asa sigura, pana la urma e cand vrea EL) si ma rog lui sa am un copilas sanatos cand vrea EL (dar, daca se poate, cat mai repede).

Ileana

Adela kiar ca ar fi un kodak moment Sper sa-ti fie de folos in hotararea ta articolul ala

Ma duc sa mai pun/scot din bagaj una alta


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Daoamne Laura, iti tin pumnii, sper din tot sufletul ca ramai din prima . Abia astept sa dai vestea cea mare!!! Asa ma bucur ca pleci in concediu cu sufletul impacat, draga de tine .
Cat despre mine, si imi cer scuze, azi am tot scris, scris, scris, si tot despre mine... vreau sa mai spun ca analizez intr-una lucrurile, indiferent de ce fac. Asi vrea sa primesc raspunsul la ce e bine si ce e rau. Sunt subiectiva, nu pot decide. Asi dori sa stiuce vreau eu, in sufletul meu, inainte chiar de discutia cu sotul. Am visat demult, tare demult, in copilarie, cand inca nu cunosteam sentimentul maternitatii, cu o fetita bruneta, carliontata, iar eu eram (in vis) adult (!!!). Se facea ca o ador pe micuta aia, iar ea, ca un "dracusor" de hotomana, ma face sa alerg dupa ea prin casa si rade, rade intr-una. Eram foarte nervoasa pe ea ca nu termina si ca rade de mine, dar o iubeam la infinit!!! Cand m-am trezit din vis, am fost tare zbuciumata, nu intelegeam sentimentul si nici pana in ziua de azi nu pot uita fetita respectiva si sentimentul pe care l-am simtit (iubire nesfarsita si neconditionata, amestecata cu suparare de moment). Abia cand am devenit mama, am recunoscut sentimentul pe care l-am visat... Visul acesta l-am avut pe la 5-6 ani!!! Deci, in concluzie, imi aduc aminte tot mai des de fetita aceea si simt ca ea trebuie sa se nasca, simt ca e in preajma mea si asteapta, bine-nteles, razand hotoman, sa vina printre noi.
Am mai avut un vis in copilarie,la fel de profund, care s-a materializat! L-am visat pe sotul meu!!! Eram tot la acea varsta, nu cunosteam dragostea si nici macar nu-mi bateam capul inca cu ea (5-6 ani). In vis stateam amandoi pe o motocicleta si ne uitam unul in ochii celuilat, avand fruntile lipite una de alta. Cand mi-am intalnit sotul prima data, l-am recunoscut!
V-am povestit toate astea, pt. ca ma gandesc tot mai des la visele astea. Unul s-a implinit...

EDITAT: P.S. Fetita mea este blonda, nu pe ea am visat-o.


Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Ce vise frumoase ai avut Della! Mi se pare mie sau incepi sa stii ce vrei de fapt acolo, in adancul sufletului? Parca esti putin mai linistita, nu? Eu imi pastrez increderea ca vei gasi cea mai buna solutie!

Laura, e super ca esti asa pozitiva! Si nu cred ca Doamne Doamne mai poate sa se supere pe tine dupa toate prin cate ai trecit! Sa-ti fie gura aurita!

Ileana, multumim frumos pentru noul capitol si pentru urari. Sper sa fie un capitol cu noroc pentru cat mai multe dintre noi!

Daca tot lucrezi la listuta, o sa te rog sa treci si la mine data de 18.04.2006. Atunci mi-am pierdut eu puiutul
Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Della imi pare rau ca te confrunti cu asemenea situatie. Ai o decizie f. grea de luat. Daca vrei neaparat sa mai ai un bb ai putea incerca sa ramai si sa lasi soarta sa decida daca sa il ai sau nu. Adica sa nu faci tratamente de sustinere, dar pt asta trebuie sa fi pregatita pentru orice. Sper sa nu te superi pe mine, nu ma pot pune in situatia ta, eu sper macar la unul...desi imi doresc mai multi...
Mari din pacate nu prea am sperante, am inceput sa ma simt si mai rau acum, dureri de cap, dispozitie proasta...e clar, o sa vina. Sunt si foarte stresata cu serviciul si nu reusesc sa ma relaxez. Ma streseaza si numai ideea ca ma stresez...din pacate nu pot sa ignor pe toata lumea si sa ma fac ca nu aud.

Ma uitam zile astea la o poza cu mine si sora mea, insarcinate amandoua. Eu aveam 2 luni si ea 3 luni de sarcina. Mi-am amintit ca inainte de a veni aici am mers impreuna la babyexpo si nu prea aveam burtici si nu stiam cum sa fac ca lumea sa stie ca si eu sunt insarcinata pt ca majoritatea aveau burtici mari si eu nu, eram asa fericita ca sunt . Am vrut sa cumparam cate ceva de acolo, sa nu plecam cu mana goala. Amandoua ne doream baieti (nu stiam ce o sa avem atunci) asa ca am inceput sa cautam lucruri albastre, dar l-a un moment dat am simtit ca nu trebuie sa iau lucruri albastre ca voi avea fata. Nu stiu de ce, am simtit pur si simplu. Dar pt ca totusi imi doream baiat si speram sa fie asa, am luat culori neutre.
Dupa ce mi-am amintit toate astea mi-am dat seama ca sunt lucruri pe care trebuie sa le uit. Adica daca nu mai am voie sa ma gandesc la ele, e ca si cum as fi uitat. Nu ma pot gandi la cum m-am simtit cu acel test in mana, la bucuria ca eram insarcinata, cum asteptam miscarile bb-ului, sa imi creasca burta, cand ma mangaiam pe burtica si vorbeam cu ea, fericirea sotului, cum se juca el cu bebelina si ea ii raspundea (numai cu el comunica) si tot ceea ce s-a intamplat in 9 luni de sarcina....Cum sa sterg aceste 9 luni din viata mea? Nu pot sa cred ca mi s-au intamplat toate astea, cum spunea cineva, parca vorbesc despre altcineva. M-am intors in acelasi punct de unde am plecat acum 2 ani. Astept sa apara minunea intr-o zi...

Ileana
Nepotul meu David
Nepotul meu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ileana inevitabil ne gandim la sarcinile noastre si la ce simteam in cele 9 luni...Si eu imi amintesc perfect cat de fericita eram si parca simt acea fericire cand ma gandesc la sarcina trecuta...Sper din inima sa pot fi la fel de fericita la sarcina viitoare, iar tu vei fi la fel Vei ramane insarcinata si vei fi foarte fericita, ai sa vezi


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Doamne, Doamne, Ileana prin ce ati trecut voi toate (Laura, Mari...) care ati simtit miscarile copilului si ati mai si dus sarcina la termen. Sa duci sarcina la termen si ... . Imi este rusine ca ma plang atata, cand eu sunt asa de norocoasa cu cei doi copii. Multumesc lui Dumnezeu, pentru ca ii am si sunt sanatosi si nici nu stiu ce m-asi face fara ei. Din pacate pierderea unui copil este f. dureroasa, indiferent de numarul copiilor. Oricum, imi este mult mai usor, pentru ca ii am pe cei doi (dragii de ei). Copiii mei au suferit si ei, in modul lor, cand am pierdut sarcina. Roberta s-a exteriorizat putin, dupa care s-a abtinut sa nu ma intristeze (nu stiu ce e in capsorul ei), iar Richie si azi vorbeste de Rebeca (asa am vrut sa o cheme in caz ca ar fi fost fetita. A fost cumplit, cu toate ca nu l-am simtit miscand. Este cumplit oricand...
Mari, multumesc . Zici ca se contureaza ceea ce vreau? Hmmmm... Sunt confuza pt. ca sufletul imi zice una iar mintea alta. Sunt o persoana logica si imi este f.f.f. greu.
Mari, am vazut ca la tine problema pierderii sarcinii a fost nod de cordon. Ce inseamna asta? Exact "nod de cordon"? Cum se poate intampla asa ceva? In subconstient caut in continuare motivul pierderii. Intrebarea apare iar si iar, chiar daca refuz. Poate vorbesc prostii, nu stiu. Sarcina mea era mica raportata la a ta (19s), dar putea fi si la mine acelasi lucru?


Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput