Uleiul de catina

Uleiul de catina | Autor: lorelaim

Link direct la acest mesaj

Buna ziua dragi mamici!

De 2 zile am inceput sa-i dau puiutei mele (25 luni) cate 5 picaturi de ulei de catina de 3 ori pe zii pt intarirea sistemului imunitar si pt cresterea poftei de mancare. Deoarece in prospect nu scrie modul de administrate - adica inainte/in timpul/dupa masa, eu i l-am dat in prima lingurita de mancare.
Daca ati dat deja ulei de catina micutilor dvs, cum l-ati administrat? A avut si efecte secundare?
Multumesc anticipat pt informatii.
Numai bine va doresc,
Lorelai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Lorelai,nu pot sa-ti spun decat sa ai grija la doza,aceste uleiuri au multa vit A,si excesul de vit.A este FOARTE daunatorpentru un bebel de 2 ani!!!
Multa sanatate puiutului!

PS nu-i da decat daca scrie EXPRES ca se da la copii mai mici de 3 ani;la multe medicamente,e kiar o contra-indicatie absoluta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Multumesc frumos Silvia! Nu stiam info primita de la tine... Cred ca atunci ar fii bine sa mai am rabdare si sa nu-i dau pana ajunge la 3 ani...
Multa sanatate,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

poti sa-i dai daca vrei ulei de peste , e f sanatos 5 pic/zi de luni pana vineri.eu ii dau de la 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

sunt curioasa:de unde ai luat ulei de peste picaturi si cate ii dai ?creste pofta de mancare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

am vazut nr de pic dar voiam sa stiu daca doza e universala sau e pt diferite indicatii:pt tonus sau pt apetit,etc?

astept info!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

Se gaseste uleiul de peste la plafar sau la magazinele cu produse naturale.Pediatra mi-a recomandat doza in functie de varsta copilului (al meu are acum 1 an si 10 luni),5 pic pe zi de luni pana vineri,sambata si duminica -pauza.Dar il dau in loc de vigantol.deci sa nu dati si ulei si vigantol.creste pofta de mancare si e f sanatos,in primul rand pt ca e natural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

multumesc pt raspuns adinutza78!


merita sa incerc,mai ales ca la noi mamentul masa e destul de critic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Lorelai: eu i-am dat lui Vlad sirop de catina alba, la 3 ani, 5ml de 2 ori/zi la recomandarea pediatrului...Are un miros si un gust oribil. Copilul meu refuza sa-l ia. Asadar, n-am putut sa vad efectele pozitive ale administrarii

de Vlad(13.06.03)& Alexia(08.08.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Eu i-am dat ulei de catina Ancai la 4 ani, la recomandarea pediatrei, zilnic, de 3 ori pe zi, nu mai stiu cate picaturi (in jur de 6-7 pic.), dar era un calendar precis, cu unele saptamani de pauza, tratamentul a durat aprox. 3 luni. Mi s-a parut greu de administrat, dar am reusit pana la urma. Oricum, stiu ca i-l dadeam inainte de masa cu 30 de minute, si trebuia sa nu bea apa sau sa manance nimic dupa el.
Nu stiu daca se da la copii mai mici.

Vilma, Anca (5 ani) si Tudor (2,4 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Dar siropul-sirop de catina nu e bun? Din cel de la plafar, presat la rece, care se dilueaza cu apa. Similar siropurilor de visine, etc.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput