Cum spalati pernele?

Cum spalati pernele? | Autor: Dianami

Link direct la acest mesaj

Fetelor, cum spalati pernele umplute cu sintetic?
Ma bate gandul sa le bag in masina, dar mi-e teama sa nu se cocoloseasca .
Stiu ca o solutie ar fi sa le descos pe o parte, sa scot umplutura si sa o spal separat de fetze. Dar nu prea am timp sa cos perne la loc .
Voi cum procedati?

Atentie, ma refer la pernele umplute cu sintetic, NU la cele cu puf sau pene de la diverse animale/pasari !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:


Diana foarte bine ca ai deschis subiectul,ca voiam sa deschid si eu unul..
Eu le-am spalat in masina de spalat si s-au facut cocoloase,asa ca le-am aruncat si prin urmare am tot cumparat si aceeasi poveste..Mai am unele mici,de decor,la fel..tot in masina de spalat..s-au subtiat mult si nu mai sunt pufoase si frumoase..si culmea e ca abia au un an si cam trebuie sa le arunc si pe astea,ca nu mai arata deloc bine.
Ieri numai ce am luat o perna,tot cu umplutura sintetica...si nu stiu cum sa procedez.Pe cele pe care dorm,le bag in fete de perne si nu le spal asa des,insa pe cele de decor le spal des..Problema este ca m-am saturat sa schimb perna asa de des,caci se strica de la spalat.Iar pernele de decor le schimb la cel mult 1 an,din cauza ca se fac urate dupa spalat..Astept sfaturi,plizzzzzz.
Cu cele umplute cu pene de gasca cum procedati?(ca am una si din asta si nu stiu cum sa procedez cu ea)
As dori niste sfaturi..poate asa nu mai cumpar asa des perne.
o zi faina

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Eu nu sunt prea pretentioasa la perne asa ca prefer sa cumpar perne mai ieftine si in loc sa le spal, le inlocuiesc. Mi se pare si mai igienic asa. Pe de alta parte, nu credeti ca ar putea fi duse si ele la curatat? Eu pilotele le duc la curatatorie si sunt umplute, cred, cu aceeasi chestie sintetica, nu?
Pt. pernele cu puf de gasca e un pic mai complicat. E musai sa scoti puful si sa-l speli (si mai ales sa-l usuci )separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Diana pisi, eu le spal MANUAL - ca sincer imi este teama sa le bag la masina ! Am invatat sa le spal de la bunica mea de la tara unde de altfel am si crescut ! Acolo nu prea era apa curenta decat cateva ore pe zi si atunci nu spalau decat manual cand aveau timp !

Mai ai o varianta, mai comoda dar mai costisitoare, sa le duca la Nufarul (sau curatatorie chimica...cum vrei sa ii spui ). Nu am idee cat costa, dar poti intreba !

In cartea masinii de spalat mai scrie asa: Presati perna pentru a scoate tot aerul continut, apoi scufundati-o complet in apa. Utilizati un "circuit" de spalare pentru articole delicate, dar cu un timp scurt de "expunere", tinand cont ca nivelul apei sa fie maximul admis.
Spalati cate doua perne o data, pentru a echilibra "incarcatura" masinii.

Acu vezi si tu la care te bagi !


Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Multumesc de raspunsuri!

Eu...le-am bagat la masina, cate doua odata. Vad ca au ramas intregi, s-au si uscat pana acum, si imi plac, sunt curate, frumos mirositoare...

Acum sa va mai zic ceva: pernele mele sunt facute de soacra-mea la comanda, iar umplutura este dintr-o singura bucata, nu stiu cum sa zic, din valul de material pufos si sintetic, gros, s-au taiat patrate cat o perna, care au fost imbracate dupa aia .

Poate asta le-a facut sa ramana intregi.

Daca nu stiti cum sunt facute, cred ca mai bine la curatatorie cu ele, cum zic fetele .


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Leditia, am aflat ca pernele cu puf de gasca le poti spala in masina cu 4-5 mingi de tenis si cu centrifuga la maxim. Mingile le vor bate de le vor merge fulgii si vor ramane pufoase.

Dar conditia este ca materialul in care este bagat puful sa fie usor permeabil la apa si aer, ca sa se usuce bine, ca altfel raman somoioage de puf inauntru, ude si urat mirositoare.

Daca materialul este gros si des, trebuie sa scoti puful si le speli separat .

Asteptam, poate mai vin alte idei mai simple.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Eu as baga pernele la masina de spalat,da ma gandesc sa n-o infund cu puf.Daca materialul nu e gros si des atunci ies penele pe afara,si daca e gros nu se usuca bine.Apropo,voi cum si unde le uscati?

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by Diana Mirela

Leditia, am aflat ca pernele cu puf de gasca le poti spala in masina cu 4-5 mingi de tenis si cu centrifuga la maxim. Mingile le vor bate de le vor merge fulgii si vor ramane pufoase.

Dar conditia este ca materialul in care este bagat puful sa fie usor permeabil la apa si aer, ca sa se usuce bine, ca altfel raman somoioage de puf inauntru, ude si urat mirositoare.

Daca materialul este gros si des, trebuie sa scoti puful si le speli separat .

Asteptam, poate mai vin alte idei mai simple.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si domnisorica Iulia Anastasia (15 iulie 2005)



complicat tare..
ah..acu' ar trebui sa-mi iau si mingi de tenis

Edit:materialul este gros,nu stiu cum se numeste,dar e material bun,sa nu treaca puful/penele prin el.Iar sa descos perna,sa scot puful..etc etc..mi se pare o munca titanica pe care eu n-am chef sa o fac..

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Eu le-am spalatin masina la program de delicate ... si apoi le-am stors la stoarcere delicata dar la turatia maxima. Singurul lucru pe care l-am facut apoi a fost sa le scutur bine si le-am intins in plin soare intorcindu-le pe tote partile.
Vad ca n-au patit nimic... poate sint eu norocoasa, sau la "lenea" mea .. Mai e varianta cu spalatoria, dar nu spal la fel de des pilota ca si penele... si doar ptr. ele...

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput