ROMERGAN sirop pt copii

ROMERGAN sirop pt copii | Autor: Cristina_Ioana

Link direct la acest mesaj

Buna.
Sunt o mamica disperata de colicii bebelului, care nu se mai amelioreaza deloc si cu nimic, desi avem 2 luni. 3 medici pediatri ne-au recomandat Romergan sirop pt copii, i-am dat de 2 ori cand era in criza f nasoala, s-a linistit si a adormit in 5 minute. Totusi am citit numai de rau de siropul asta si nu stiu ce sa mai fac. E singurul sirop care a avut efect la colicii astia. A mai incercat cineva sa ii dea bb-ului ?
Eu i-am dat 1ml.

Cristina lui Luca (21 jun 2006)


http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/3;10719;104;1;1/c/59/t/53/s/53/k/5acf/weight.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mdana spune:

Folosim si noi Romergan, dar nu la varsta asa mica, am inceput sa-i dam copilului de la 2 ani si 8 luni. Il folosim impotriva raului de masina la drumuri lungi, dupa ce nu am mai gasit Clordelazin, care nu se mai fabrica, si dupa ce am incercat fara succes multe alte remedii. Ii dam doua doze de cate 2,5 ml, una la plecare, cealalta dupa 6 ore. Nu am observat nici un efect neplacut, nici macar somnolenta, copilul nu a dormit mai mult ca de obicei.
Am fost si eu foarte reticenta fata de Romergan, dar nu am avut de ales; nu am nici un motiv sa regret. Precizez ca nu l-am administrat de capul meu, ci dupa sfatul medicului, oricum e un medicament care nu se da fara reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Noi ii administram pentru alergie Romergan pe la 3 luni,nu am remarcat vreo reactie adversa,dar mai mult de 5 zile nu trebuia sa ii dam si parca 2,5 ml pe zi.Poate ca nu e indicat totusi pentru colici,nu stiu.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Susman Mihaela spune:

Nu-l mai folosi. Si al meu a avut colici pana la 3 luni. Stiu ca e greu dar nu-l mai "droga" pentru linistea ta . Ii faci rau pe alta parte.
Mdana , si noi suferim de rau de masina . De ce nu-i dai cateva picaturi de Metroclopramid pentru copii innainte de a pleca la drum lung? La noi functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da, mai bine decit Romergan.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Tu ai citit instructiunile siropului? Daca nu, citeste-le si gindeste-te daca ii mai dai sau nu.....

quote:
Nume: ROMERGAN, sirop pt. copii
Producator: Terapia S.A.

--------------------------------------------------------------------------------

Prezentare farmaceutica: Drajeuri continand prometazina maleat 30 mg (flac. cu 20 buc.); fiole a 2 ml solutie apoasa injectabila continand prometazina hcl. 50 mg (cutie cu 5 buc.); sirop aromatizat pentru copii continand prometazina maleat 124 mg si acid ascorbic 500 mg/100 g (flac. cu 125 ml).

Actiune terapeutica: Prometazina este un derivat de fenotiazina cu efect antihistaminic (blocant H1) de lunga durata (8-12 ore); are proprietati neuroleptice de intensitate moderata - este sedativ, hipotermizant, antivomitiv si antitusiv, potenteaza actiunea anestezicelor generale, hipnoticelor si analgezicelor, este slab anticolinergic, antiadrenalinic, antiserotoninic si anestezic local. Siropul contine si acid ascorbic, vitamina folosita ca medicatie adjuvanta in afectiunile alergice.

Indicatii: Urticarie, edem angioneurotic, rinite alergice, boala serului etc. (indeosebi cand este utila sedarea); prurit, intepaturi de insecte, reactii transfuzionale; pregatirea anesteziei generale si a interventiilor chirurgicale, voma de cauze diverse, insomnie.NICIDECUM COLICI
Mod de administrare: Adulti: oral 1 drajeu (30 mg) de 2-3 ori/zi; in urgente se injecteaza intramuscular profund 1/2-2 fiole (25-100 mg); copii: 1-5 ani, 1/2-1 lingurita sirop de 1- 2 ori/zi; 5-10 ani, 1-2 lingurite sirop sau 1/2-1 drajeu de 1-2 ori/zi.In nici un caz sub un an!!!!!!

Reactii adverse: Sedare si somnolenta (care pot fi suparatoare), agitatie, confuzie (mai rar), uscaciunea gurii, tulburari de vedere, ameteli; rareori eruptii cutanate, fotosensibilizare; icterul colestatic si agranulocitoza sunt exceptionale.
Contraindicatii: Intoxicatii acute cu deprimante centrale; prudenta la hepatici, cardiaci si in glaucom (mai ales cu unghi inchis); prudenta sau se evita in primul trimestru de sarcina. Nu se foloseste ca tratament ambulator la soferi, dispeceri etc. Se vor evita bauturile alcoolice, prudenta cand se asociaza cu hipnotice sau opioide (potentarea efectului deprimat central - se reduc dozele la 1/2), antihipertensive (risc de hipotensiune), anticolinergice (efecte nedorite atropinice marcate); prometazina diminueaza efectul antihipertensiv al guanetidinei si eficacitatea antiparkinsonienelor dopaminergice - levodopa, bromocriptina, amantadina (nu se asociaza).



Flavia si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

draga mea,
Romergan-ul nu este un panaceu anticolici ci un antihistaminic de generatie veche (as putea zice antica avand in vedere ca formula dateaza din anii '60) cu efecte de sedare extrem de pronuntate. asa ca piticul tau nu a scapat de colici, doar l-ai sedat. daca are doar doua luni e normal sa aiba inca colici, mai rabdati inca putin si vor trece. incearca metodele clasice (scos gazele des in timp ce mananca, tinut la verticala nu culcat, apoi medicamentele tensioactive de tip Sab Simplex, ceaiurile anti-colici pe care trebuie sa le bei tu, Bonnisan-ul, Debridat). daca ai incercat toate aceste remedii...rabdare de fier. dar NU mai da copilului romergan...nu faci decat sa il sedezi!
curaj si vor trece si uratii de colici!
multa sanatate,

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

al meu a a vut colici pana la 5 luni,dar in asa hal incat nu putea nici sa bea lapte,cum bea putin,cum avea dureri de burta ingrozitoare si se punea pe urlat....a fost groaznic,se trezea din ora in ora si urla...acum are 1 an si 7 luni si desi doarme mai bine,totusi,eu nu stiu ce i aia noapte dormita cap coada,fara cel putin 2 3 treziri...dar nu i am dat niciodata nimic sa l sedez...i am dat fenobarbital dupa vaccinuri,caci facea febra urata si dr ii era frica de convulsii,dar pe el nu l adormea,din contra,ii provoca insomnii,iar de cateva ori med pediatru mi a spus sa i dau peritol ,o luna de zile,impotriva anorexiei,ca nu manca aproape nimic si vitaminele nu avusesera niciun efect,dar nu i am putut da mai mult de o saptamana,ca si asta ii provoca insomnii...copilul tau are 2 luni,e normal sa l doara burtica,foloseste produse imp colicilor,cand are colici,tine l pe burta ta,la noi asta avea efect....si rabdare,o sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Eu in locul tau as schimba pediatrul care ti-a prescris asa ceva, caci nu merita decit.

Flavia si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Am priceput, va multumesc mult, am aruncat sticla, gataaa!!!
Pup si multumesc inca o data

Cristina lui Luca (21 jun 2006)


http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/3;10719;104;1;1/c/59/t/53/s/53/k/5acf/weight.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Ma bag si eu in seama, o fi bine, o fi rau, decideti si voi!

Si Matei a avut crize urate, pana pe la 3 luni a fost mai mult vanat de plans si abia la 1 luna si 3 sapt a dormit primele 2 ore cap-coada. Si noi am incercat fel de fel! Ni s-a recomandat apoi o farmacie la noi in oras, singura care pregatea in laboratorul propriu un praf calmant care continea si fenobarbital. Sigur ca la inceput nu i-am dat, ne gandeam ca drogam copilul. Dar daca erau prescrise de medici si dozate in farmacii, pana la urma am incercat si noi, dar 1 data sau de 2 ori pe saptamana, ca sa recuperam somnul care ne trebuia atat de mult tuturor, si mai ales lui (din cauza durerilor nu se odihnea, nu manca suficient si nu lua in greutate). Imi pare rau ca nu stiu denumirea, nu era niciodata pe plic, insa cantitatea era mica si trebuia impartita in 4 doze. Daca vrei, merg la famacie sa intreb denumirea.

Mergi la inceput