burlan hota

burlan hota | Autor: mama lia

Link direct la acest mesaj

am cumparat o hota si acum trebuie sa o montez.

faza cu montatul pe perete am rezolvat-o, ma ajuta un tip care vine sa imi monteze niste rafturi de mobila, dar atit.

acum trebuie sa cumpar si burlan. de care sa iau???

am auzit multa lume plingindu-se ca intra aer rece iarna intre burlan si perete...la mine este o gaura data (nu este, dar va fi saptamina viitoare) intr-un panou din acela alb de plastic, mi l-au pus tipii cu termopanele...nu stiu cum se numeste exact...

problema este cum montez eu burlanul??? trebuie sa ii cumpar si un capac, sau ceva asemanator pe care sa il pun cind nu se foloseste hota???

intre burlan si panoul acela cu ce etansez??? cu silicon???

e greu de montat???

va rog sa ma ajutati, sotul meu e plecat din tara si vine abia in octombrie, iar eu vreau sa imi montez hota , sa devina functionala.

multumesc!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

burlanu meu iese prin perete si l-am ipsosat, dat cu lavabil, e ca nou
nu am probleme cu aerul rece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

depinde ce dimensiune de burlan ai nevoie(diametru).Al nostru e de 120.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

tot de 120 imi trebuie si mie. hota este Dominox, de la Franke, are 2 motoare.

burlanul la mine va trebui sa faca 2 coturi, deoarece hota o sa stea intr-o nisa mica (cam jumatate din ea).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arizona spune:

quote:
Initial creeata de mama lia
trebuie sa ii cumpar si un capac, sau ceva asemanator pe care sa il pun cind nu se foloseste hota???




Nu trebuie sa iei nici un capac, in hota trebuie sa se gaseasca un buton sau ceva de plastic pe care il culisezi in functie de cum vrei sa fie hota inchisa sau deschisa pentru aerul din afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

mi-a spus cineva ca ar trebui montat la hura burlanului, afara, un "sistem de inchidere tip gravitational", adica are niste lamele care se deschid la presiunea aerului, cand merge hota, si "cad" si astupa iesirea, cand nu merge hota, actionand ca o supapa.....

aveti asa ceva??? de unde se poate cumpara????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Iti spun cum ne-a facut noua "meseriasul" de la Franke - de la ei am luat mai multe de bucatarie si au venit ei la "montaj".

Am pus gratarel (din pvc- plastic / se gaseste peste tot) cu zabrele pe afara zidului (in dreptul gaurii) - cu lamelele musai orientate in jos.

Burlanul trebuie de 120 (cred ca asta-i aproape standard) - e din aluminiu, maleabil, gofrat - si asta se gaseste peste tot.

L-a etansat cu spuma (poliuretanica - ca la termopane), pe afara am tencuit cu ipsos inainte de a prinde gratarul/grilajul (asta prins in 2 dibluri mici).

Nu e greu de montat - efectiv se infige in terminalul hotei, respectiv in gaura din zid.

Legat de "trebuie sa faca 2 coturi" - nu-i nici o problema, e manevrabil, flexibil (cred ca se numeste chiar racord pt. hota - nu burlan).

Treaba cu "capacul" - la noi chiar nu era necesar (hota nu e prevazuta cu vreun sistem automat de inchidere/deschidere) - aveam centrale termice si chiar ne trebuia o gura permanenta de ventilatie in plus. Si, in plus, noi nu tinem niciodata geamul inchis la bucatarie (macar un pic crapat si tot ramane - chiar si iarna - suntem "fumatori" de bucatarie - si se aeriseste tare greu..)

Nu am inteles cine iti monteaza hota in sine - asta-i mai dificil - de tinut, de marcat, de gaurit...Si nu stiu daca ai dat deja gaura in perete - caci tare greu e sa spargi o gaura de aprox. 12 cm...

Spor la treaba,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

PS - scuze dar am uitat!

Sa stai cu aspiratorul pe langa tine sa aspiri f.f.f.f.f. bine gaura din perete caci toata zgura/pulberea iti va intra in hota (sau in filtre) cand ii vei da drumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:


Heeeelp ... ce caracteristici trebuie sa aiba o hota? e mai buna daca are 2 motoare? de care filtru ? Nu dispun de bani suficienti ca sa mi-o iau pe cea mai perfromanta si gata ... va rog, utilizatorii mai experiemntati indrumati-ma si pe mine ... Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Cele mai bune sunt cele cu motor turbina si mai multe (3-4) trepte de ventilare, cu filtre de aluminiu.
Eu am una Whirlpool,sunt foarte multumita de ea, dar e un pic cam zgomotoasa.

Mergi la inceput