cate zile dureaza furia laptelui?

cate zile dureaza furia laptelui? | Autor: diana86

Link direct la acest mesaj

am nascut acum sambata....cu cezariana si binenteles ca nu am avut copilul langa mine numai dupa 4 zile...intre timp l-au haranit cei d la materm cu lapte praf...eu am lapte acum ,dar e foarte slab si copilul cere din 30 in 30 de min.de mancare ca nu e consistent.Am inceput sa ii dau MILULIL 1 si dupa asta nu are treaba se odihneste de minuni....chestea e ca nu vrea sa traga laptele meu,iar mie mi se intaresc sanii si ma mulg,as vrea sa stiu cat timp dureaza furia laptelui si daca exista vreo modalitate sa nu mai imi vina lapte....
astept raspuns daca stie cineva
mersi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

La mine a durat o zi parca... da al meu sugea bine. Si a fost dupa ce am ajuns acasa, deci dupa 4 zile cred.

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Si la mine tot o zi si cateva ore a durat. Si eu am nascut prin cezariana dar la 5 ore dupa operatie mi-a fost pusa printesa la san. Ma mira faptul ca tu spui ca nu l-ai pus la san 4 zile si ca el in loc sa beneficieze de lapte matern a mancat lapte praf.
De obicei acum s-a mai schimbat mentalitatea si bebelusii sunt pusi la san cat de curand posibil.
Iar daca tu ai lapte suficient nu baga inca supliment de lapte praf. In timp va refuza sanul si e mare pacat. Fiecare mama are cel mai bun lapte pentru copilul ei. Macar o luna alapteaza-l integral si vezi daca ia bine in greutate. Nu te grabi sa-i dai formule de lapte.
Si nu uita sa te mulgi cat mai des sa nu ai probleme cu sanii si da-i sa suga bebelusului cat mai des (la cerere).
Sanatate si sa cresteti mari!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Parca vreo 2-3 zile a durat la mine. Dar, dupa cum ti-au spus fetele, laptele tau e cel mai bun pt bb, in nici un caz nu e slab cum spui tu. Probabil ca cere des de mancare ca nu suge suficient, in timp se rezolva.
Alapteaza-l cat mai mult ca-i va fi mai bine asa. Si tie la fel.
Sa-ti traiasca bebelusul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

la mine a durat vreo 3 zile...a fost la spital.
puiul meu a subt nu gluma. suge si acum la 9 luni.
-nu exista lapte matern slab.
-laptele matern este cel mai bun pentru copil.
-nu-i da lapte praf.
-pune-l la san ori de cate ori cere
-continua sa alaptezi


PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

la mine a durat vreo 3 zile...a fost la spital.
puiul meu a subt nu gluma. suge si acum la 9 luni.
-nu exista lapte matern slab.
-laptele matern este cel mai bun pentru copil.
-nu-i da lapte praf.
-pune-l la san ori de cate ori cere
-continua sa alaptezi


PRAJITURI
Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni





subscriu si eu.fata mea inca suge la 13 luni plus.la mine furia a durat vreo 2 zile,iar fata a supt la nici 30 min de la nastere .am avut diverse probleme cu alaptatul:greva foamei(exista din pacate la bb),galma la sani,puroi,etc si nu mi-a trecut o clipa prin cap sa ii dau formula.fata a luat bine in greutate si inca e dupa ssss-san asa ii spune ea.si cum mangaie sanii,e o dulce pt ea a meritat tot.
dk mai ai nelamuriti legate de alaptat hai la alaptatul helpline.
va doresc succes


de piticotu' urias umblaretz

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela-p spune:

si eu am avut probleme cu alaptatul.
e posibil sa vrea sa suga la 30 min pt ca nu suge corect si nu se satura.de aici impresia de lapte slab.
cu biberonul e mai simplu,nu trebuie sa traga ,sa faca efort.
mai incearca,eventual cauta pe cineva(asistenta,prietena,etc) care sa fie langa tine cand alaptezi.
e f greu la inceput si dureaza pentru amandoi sa va obisnuiti.
dar nu renunta
laptele tau "slab" cum ii zici contine tot ce are nevoie,inclusiv anticorpi.
si e cel mai bun
nu renunta,o sa fie mai bine
cauta pe cineva sa te ajute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

La primul copil a durat 1 zi. Am facut-o intre a 2 si a 3a zi de la nastere.
Acum, la al doilea copil, am avut probleme o sapt. si ceva. Am facut si febra 38-38,5 tot din aceasta cauza. am facut si ceva complicatii. Mi se astupasera canalele de la un san...Dar nu m-am lasat. Acum, la 11 zile de nastere, situatia e sub control.
Pe ambii copii i-am pus la san in primele 2-3 ore de la nastere, insa organismul meu s-a comportat diferit. Prima data a fost mai usor.
Iti tin pumnii sa-ti rezolvi problemele si sa te bucuri de alaptat!

de Vlad(13.06.03)& Alexia(08.08.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Eu nu am simtit aceasta "furie a laptelui" ci doar furia Sofiei, ca nu ii ajungea, sau era slab la inceput, cum spui tu...apoi si-a dat drumul laptele, dar nu am avut dureri/ umflaturi etc...si a fost ok...eu zic sa renunti la laptele praf si sa perseverezi cu alaptatul, este pacat sa renunti daca ai lapte...

_
IUBESC VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Si la mine tot ceza si tot o zi a durat, dar am un bb extrem de mancacios si cand a descoperit sanul...mi-a trecut si febra si "furia laptelui".

FELICITARI PT BB!!!!


POZE CU RAZVAN MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Si eu am nascut tot prin cezariana si din motive organizatorice in spital mi-a fost adusa la san de abia in a 4 zi..asa ca am trecut si eu prin furia laptelui...a fost groaznic..mai rau ca operatia...aveam canalele infundate si puiul nu stia sa suga..da rcu perseverentza am reusit amandoua...si a papat tzitzi pana la opt luni cand a renuntzat singurica...
Nu renuntza la san..e cel mai bun pt puiul tau.

Ania & Inutza (23 oct 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat

Mergi la inceput