Unde se plateste taxa pentru cartea de identitate?

Unde se plateste taxa pentru cartea de identitate? | Autor: M&M

Link direct la acest mesaj

M-am casatorit anul acesta si am luat numele sotului, iar acum trebuie sa imi schimb cartea de identitate. Dar am o nelamurire; acum 2 ani cand mi-am refacut cartea de identitate, taxa am platit-o la o unitate CEC. Acum au schimbat locul de plata al taxelor pentru C.I.
Si-a schimbat careva dintre voi cartea de identitate anul acesta si stie unde se plateste o astfel de taxa??? M-ar interesa mai mult pentru sectorul 1.
Multumesc anticipat.


eu
poze nunta

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Asta am gasit general pe site-ul directiei generale a politiei municipiului Bucuresti :"Contravaloarea documentelor de identitate (cartea de identitate si cartea de identitate provizorie) se achita la sediul Serviciilor Publice Comunitare de Evidenta a Persoanelor pe raza carora solicitantul are domiciliul sau resedinta, ori la structura de taxe si impozite din cadrul Consiliului Local in subordinea caruia functioneaza Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor".
Poti incerca la Politia Comunitara sau Directia de impozite si taxe locale,pentru sectorul 1 ambele sunt pe Grivita.
De fapt uitate aici:http://www.impozitelocale1.ro/ ca sunt mai multe adrese,poate gasesti una mai aproape de tine.


Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

....multumesc am sa ma uit sa vad ce info ofera


eu
poze nunta

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Cum suntem fix in aceeasi oala, iaca ce am aflat sunand la sectia de politie. Taxa de 70.000 se achita la Directia de impozite si taxe locale sector 1. Am sunat la astia(Calea Grivitei 208) si o tanti de acolo mi-a zis ca nu stie sa se poata plati si altfel decat prin deplasare la ei!La ce dracu o mai exista plata electronica, mandat postal sau OP, nu inteleg!!!! Azi au program cu publicul pana la ora 17, iar maine pana la ora 19. Presupun ca se sta la aceeasi coada cu cei care platesc impozite si alte nenorociri, asa ca ...sa ne inarmam cu muuulta rabdare!

Creta
Poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns may spune:

doar putin off topic
la sectorul 4 se plateste tot la CEC, dar intr/o unitate tot din sectorul 4; nu incercati in alt sector, că nu se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

CA cetatean model ce sunt, saptamana trecuta am fost la politie sa ma interesez de ce anume acte am nevoie pentru eliberarea C.I. in cazul schimbarii numelui. AM fost la Sectia 2 si acolo un nene politai mi-a zis ca eliberarea C.I. nu mai se face de catre Politie , ci de catre Primarie. Adica nenea care lucreza la eliberari C.I. nu e politist , ci este angajat al primarie si, de aceea , taxele se platesc acum la Impozite.
Am vorbit cu nenea de la buletine , care mi-a confirmat cele spuse de politistul de serviciu si mi-a dat un nr de cont si IBAN unde pot plati taxa...
CONT PRESTATII 21330208
IBAN R005TREZ70121330208XXXXX,
DAR NU MI-A ZIS UNDE SA PLATESC , adica adresa exacta....


eu
poze nunta

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kikina spune:

CRISTINA, in primul rand, casa de piatra!
Eu am facut buletinul - C.I.- al copilului (de 14 ani) la sectia de Politie 4 (sect 1). Taxa am platit-o la unitatea CEC de pe Banu Manta (colt cu I. Mihalache).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by Kikina

CRISTINA, in primul rand, casa de piatra!
Eu am facut buletinul - C.I.- al copilului (de 14 ani) la sectia de Politie 4 (sect 1). Taxa am platit-o la unitatea CEC de pe Banu Manta (colt cu I. Mihalache).



Multumesc. AM sa merg si eu acolo.

eu
poze nunta

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Si eu am schimbat anul acesta numele si am deja buletin nou. Am facut cartea de identitate la sectorul 2, Sectia 9 de politie, si am platit taxa la o posta a sectorului 2 (orice posta de sector scria). Dureaza 2 saptamani pana e gata CI.
Dar poate fiecare bordei (sector) cu alt obicei...

Nickidutza
The day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

cristina, acum am venit de la sectia de politie! Am depus actele pt CI. So, ca sa nu te pui degeaba pe drumuri. La CEC-ul de care spunea Kikina, nu te mai duce ca te duci degeaba. Nu se mai poate plati acolo. Poti insa sa platesti la casieria din Primaria sectorului 1(acolo unde ati achitat si taza aia de 10.000 de casatorie). Vezi ca au program pana la 16.30. Asta mi-a fost cel mai la-ndemana.
Ai grija cand te duci sa depui actele sa nu uiti de timbrul fiscal de 10.000 lei vechi.
Daca faci si schimbare de domiciliu, da-mi de stire sa-ti spun de ce acte mai ai nevoie.

Creta
Poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by dyadya

cristina, acum am venit de la sectia de politie! Am depus actele pt CI. So, ca sa nu te pui degeaba pe drumuri. La CEC-ul de care spunea Kikina, nu te mai duce ca te duci degeaba. Nu se mai poate plati acolo. Poti insa sa platesti la casieria din Primaria sectorului 1(acolo unde ati achitat si taza aia de 10.000 de casatorie). Vezi ca au program pana la 16.30. Asta mi-a fost cel mai la-ndemana.
Ai grija cand te duci sa depui actele sa nu uiti de timbrul fiscal de 10.000 lei vechi.
Daca faci si schimbare de domiciliu, da-mi de stire sa-ti spun de ce acte mai ai nevoie.

Creta
Poze nunta



Dya , multumesc mult!!! Eu imi schimb doar numele , sotul isi schimba domiciliul!!!!

eu
poze nunta

Cristina

Mergi la inceput