Clubul cititoarelor (6)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

am intrat sa vad ce mai cititi... sunt in pana de idei... am sa incerc sa gasesc ceva ghidandu-ma dupa parerile voastre.
eu acuma am terminat de citit 'casa somnului' de jonathan coe. am mai citit de la el 'clubul putregaiurilor' si 'cercul inchis' (se leaga intre ele). tipul scrie tare misto, si traducerile sunt bune. are specificul ca, alterneaza perioadele in care se desfasoara intamplarile din capitole. de ex in 'casa somnului' actiunea din capitolele cu numar impar se petrec in 1986 si actiunea din capitolele cu numar par in 2002. are un stil aparte.
am aici o carte pe care de un an incoace o imping de pe un raft pe altul: 'meserie!' de david lodge. a citit cineva?

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Natasa, merci, ma pun din seara asta s-o citesc.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

vineri seara, la ora 23.05, revine la tvr1 emisiunea prezentata de ioan t. morar "lumea citeste"; sper ca inregistrarea emisiunii va aparea pe site-ul tvr-ului.
rasfoind programul tv am vazut ca sambata la ora 22 pro cinema difuzeaza un film despre care am povestit aici mai demult, "legaturi periculoase", dupa cartea lui chloderlos de laclos(varianta cu michelle pfeiffer si multi alti actori celebri). si daca tot sunt la capitolul "filme dupa carti", merita sa pomenesc si despre "rob roy"-ul cu liam neeson, de sambata de la "national tv", ora 20, film tot de 4 stele, ca precedentul, dar pe care eu il prefer "legaturilor primejdioase".(oricum le-am vazut pe amandoua de n ori).

ultimul numar din "dilemateca" dezbate "ce-a facut filmul din carte? (ce-a facut cartea din film?)" si se mentioneaza ca "ramasitele zilei"-filmul nu e mai slab decat romanul si m-am gandit la voi, ca ati scris despre asta recent.
tot in "dilemateca"e publicat un fragment din romanul "derapaj" al lui ion manolescu, ce va aparea in curand la polirom, este vorba despre eternele amintiri din epoca de aur, copilarie, adolescenta, studentie si poate si alte lucruri, mie stilul autorului imi place, probabil imi voi lua cartea...

deocamdata citesc tot "impreuna" de anna gavalda, ii dau 3 stele, dar drept sa spun nu prea ma incanta dialogurile usurele(imi vine sa le spun flu-flu ), nu am intentia sa le supar pe fetele care au laudat cartea , dar vreau sa ofer si o alta opinie- cartea nu e rea, dar nici asa buna pe cat m-am asteptat; sau poate m-am asteptat la prea mult.
nu mai am prea mult nici din "conjuratia imbecililor" de john kennedy toole, personajul principal tocmai si-a imaginat cum ar arata lumea condusa de homosexuali-va domni pacea, deoarece conducatorii lumiii, imbracati in pene si paiete, vor fi preocupati doar de petreceri si "alte amuzamente"(cartea a fost scrisa in anii '60, cand nu se punea problema bombelor puse de teroristi). si ca sa inchei "rotund", "conjuratia imbecililor" a fost discutata la "lumea citeste",iar unul dintre invitati a fost tudor chirila, care a trecut cartea pe lista lui de "favorite"; nu am vazut inca emisiunea, dar voi cauta link-ul, exista intr-un capitol precedent al "clubului cititoarelor", sunt curioasa ce s-a discutat.



Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Daca tot veni vorba de carte vs. film si Michael Cunningham: mie mi-a placut mult cartea "The Hours", dar de film am fost cam dezamagita. Ecranizarea mi s-a parut prea rigida, o transpunere exacta a scenelor din carte, fara sa creeze o atmosfera proprie.
Teodora, īmi pare rau ca te plictisesc dialogurile din Īmpreuna. Soacrei mele i-a placut tocmai contrastul dintre modul de exprimare al celor doi protagonisti masculini. Dar asta poate si pt. ca ea a citit-o īn original. Mie mi-a placut cel mai mult capitolul despre cum functioneaza bucataria unui restaurant, sper sa ajungi pīna acolo
La noi īn Frankfurt e tīrg de carte, cu accent pe autori de origine indiana. Sper sa se aprovizioneze si biblioteca municipala cu ocazia asta cu ultimele aparitii!
Va doresc o zi cu soare si lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by enn

Teodora, īmi pare rau ca te plictisesc dialogurile din Īmpreuna. Soacrei mele i-a placut tocmai contrastul dintre modul de exprimare al celor doi protagonisti masculini. Dar asta poate si pt. ca ea a citit-o īn original. Mie mi-a placut cel mai mult capitolul despre cum functioneaza bucataria unui restaurant, sper sa ajungi pīna acolo



Enn, nu, nu ma plictisesc, cartea se citeste f. usor, dar nu ma "absoarbe" asa cum ma asteptam. Am trecut de fragmentul cu bucataria,a fost interesant, acum sunt la "taiatul porcului". :)

Si tot la categoria "carti si filme", imi doresc sa citesc o carte a lui www.librariilehumanitas.ro/listauthorb.php?id=1502" target="_blank">Nick www.polirom.ro/cauta.cgi?action=cauta&class=search&autor=Hornby" target="_blank">Hornby, am vazut filmele "High Fidelity" si "Totul despre baieti", realizate dupa cartile lui, insa nu ma pot hotari ce carte sa-i cumpar, care ar fi cea mai buna?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Teodora, referitor la Nick Hornby, vazut si eu cele doua filme pe care le-ai amintit, plus "Fever Pitch", dar nu am citit si cartile respective. In schimb am citit "Cum sa fi bun" si am apreciat cartea. Imi place stilul lui Nick Hornby, l-am pus printre autorii care merita cititi. Mi-am mai cumparat si "Mein Leben als Leser", la care, din pacate, nu m-am prins ce titlu original are ca nu scrie in ea, o sa mai caut. In romana s-ar traduce aproximativ, "viata mea de (ca si) cititor" si as fi curioasa cum este "31 Songs", colectie de eseuri cu cantecele favorite.


Editare: Am revenit pentru ca am gasit si titlul original pentru "Mein Leben als Leser", "The Polysyllabic Spree", o colectie de articole din ziarul in care scria el, "The Believer".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Teodora, eu am citit High Fidelity dupa ce am vazut filmul, si sincer filmul mi s-a parut mai reusit. O fi John Cusack de vina...?

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

fetelor, va multumesc pentru sugestii!
vin si eu cu una, am vazut recomandarea pentru www.librariilehumanitas.ro/product.php/Brick_Lane/5276/" target="_blank">Brick Lane si mi-as dori sa citesc si cartea.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

De acord cu Asterix, Cum sa fii bun e mai reusita decīt celelalte carti ale lui Nick Hornby.
Am citit si Brick Lane, mi-a placut mult. Protagonista, o tīnara din Bangladesh, ajunge īn urma unei casatorii aranjate la Londra, unde o asteapta un sot necunoscut si o lume noua de descoperit. Procesul ei de adaptare se transforma īncet īntr-un proces de emancipare cu final fericit. Multe dintre observatiile legate de emigrare, reīntoarcere, de cautarea unui echilibru identitar īntre aici si acolo sunt universal valabile. Descrierea momentului cīnd, dupa ani de zile petrecuti īn acelasi apartament, protagonista realizeaza ce lipsita de suflet e bucataria ei si se hotareste sa puna niste plante īn ghivece, mi-a amintit de un prieten stabilit īn Australia, care mi-a trimis mīndru poze cu rosiile plantate de el pe terasa casei.
Si daca tot eram la subcontinentul indian, a citit cineva Two Lives de Vikram Seth?
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

boon, avand in vedere ca pauzele lungi nu-s prea bune mai scriu si eu pe aici cu toate ca timpul meu a ajuns sa imi scape printre degete.
am terminat "ghidul nesimtitului" al lui Radu Paraschivescu, din pacate nu m-a incantat prea mult, ma asteptam la altceva....sau probabil am avut alta impresie de la inceput.
dar de diseara incep "Anul Negru" al lui Ismail Kadare, abia astept ptr ca imi place de el de mor! (cea mai preferata dintre cartile lui este "Generalul armatei moarte").
lectura placuta tuturor,

Roxana

Mergi la inceput