Cum se face o fundatie umanitara?Acte?

Cum se face o fundatie umanitara?Acte? | Autor: doinabita

Link direct la acest mesaj

Stie cineva ce acte trebuiesc?cat costa si cum se infiinteaza o fundatie umanitara?

bita doina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

ONG-urile se infiinteaza in baza OG 26/ 2000 privind asociatiile si fundatiile modificata prin Ordonanta 37/ 2003. Costurile difera foarte mult in functie de modul de organizare ales (organizatie sau fundatie)
Pt. infiintare ONG se depune la judecatorie un dosar continand:

• act constitutiv statut (2 originale si 6 copii)
• dovada disponibilitatii denumirii - obtinuta in prealabil de la Min. Justitiei
• dovada de sediu extras CF
• patrimoniu
• avizul ministerului in sfera de competenta a caruia urmeaza sa-si desfasoare activitatea ONG-ul
Pt. avizul ministerului e necesara trimiterea unei documentatii care trebuie sa contina:
• cerere prin care se solicita aprobarea pt. Infiintare
• act constitutiv statut legalizate
• dovada sediu
• dovada patrimoniu

www.aid-ong.ro/faq.php" target="_blank">http://www.aid-ong.ro/faq.php

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Iti multumesc pentru raspuns!O sa incerc sa vad daca pot sa fac o Fundatie Umanitara caci la noi in oras nu exista niciuna si cele care au existat numai umanitare nu au fost...nu stiu daca o sa am forta materiala dar o sa incerc sa contactez oameni de afaceri, spatiu am proprietate care sta inchis deoarece nu am reusit sa-l inchiriez nici sa-l vand caci orasul este asa cum este si zona in care este amplasat este mai retrasa.Daca doreste cineva sa se alature sunt deschisa oricarei asocieri !

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Sugestia mea este sa faci o asociatie, nu o fundatie. Patrimoniul initial pentru asociatie trebuie sa fie dublul salariului minim brut pe economie, pe cand pentru fundatie de 20 de ori salariul minim brut pe economie (pentru ce te intereseaza pe tine, adica colectare de fonduri, pentru ca altfel este de 100 de ori acest salariu).
Patrimoniul initial declarat si pus la dispozitia organizatiei poate fi atat in bani, cat si in natura. Inteleg ca ai un spatiu, ar putea constitui patrimoniu, dar actele notariale cum ca proprietarul este de acord cu cedarea costa destul de mult. Asa ca mai usor este sa faci asociatie, cu cateva milioane lei patrimoniu depus in contul de constituire, bani pe care, dupa ce capeti personalitate juridica, ii retragi si ii folosesti in scopul asociatiei.

Daca te pot ajuta cu un sfat, scrie-mi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

O sa va spun pentru ce imi trebuie: Eu sunt cea cu subiectul de la umanitare: am o problema cu fiul meu cel mare! Colegi de ai sotului meu vor sa organizeze in toamna o campanie de strangere de bani pentru Dan,folosind voluntari copii,care vor sa stranga bani dar li s-a spus de la politie caci trebuie sa se stranga printr-o fundatie ca sa se taie chitante la banii adunati.In oras noi nu avem asa ceva, dar Dan nu este singurul caz cu probleme de sanatate, sunt si altii, sunt si copii care nu pot merge la scoala caci nu au nici macar un ghiozdan?As vrea sa imi dedic timpul in aceste scopuri, sa cooptez persoane din oras, din judet,poate putem face ceva folositor celor aflati in necazuri.Ce sfat imi dai?Iti multumesc mult.

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Asociatie umanitara, cum ti-am mai spus. Costurile de infiintare se ridica undeva la 10 milioane, cu tot cu dovada patrimoniala. Oricum n-o poti face si sustine singura, iti trebuie 2-3 persoane. In functie de cat de repede te misti cu actele, durata de la demararea procedurilor si pana la obtinerea personalitatii juridice este de aproximativ 2 luni.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Voi adresa astazi un mesaj pe reteaua de cablu a orasului nostru sa vad daca sunt persoane care vor sa mi se alature!Acum o sa-i vad pe alesii locali cat sunt de umani caci la alegeri promiteau multe si cand i-am vizitat sa-i intreb daca pot sa ma ajute in vreun fel in problema lui Dan ,prin oameni de afaceri, prin sponsorizari pe societati nu prea aveau nici macar chef sa imi dea vreun sfat si m-am lasat pagubasa am urmat alte cai ,scrisori pe la televiziuni, presa si acum mai fac o incercare caci si ei au afaceri mari!!! dar foarte mari!!!
Speranta moare ultima!

bita doina

Mergi la inceput