Deschiderea unui cont la o banca

Deschiderea unui cont la o banca | Autor: NADYA

Link direct la acest mesaj


De ce acte este nevoie pentru a deschide un cont la o banca?

Se poate deschide cont pe numele altei persoane?

Va multumesc mult pentru atentia voastra.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Nadya unde anume vreti sa deschideti contul?In RO?Daca in Ro..nu cred ca poti deschide cont pe numele unei alte persoane...Eu una nu am putut!
Dar puteti de ex.sa faceti un card.(am citit postul cum era el initial)
Pt fiecare,card sau cont,iti trebuie CI-ul(celui ce se duce la banca sa faca contul),completezi acolo un formular si platesti o taxa.Cred ca asa e pe la toate bancile..cel mai bine cauti pe net la banca la care vrei sa deschizi.Au si nr. la care poti suna fara sa platesti..si ceri acolo lamuriri.(dar asta daca suni din RO,bineinteles)
Daca vrei ca altcineva sa aiba acces la cont,de ex.sa scoata bani..etc,trebuie sa completezi un formular in acest sens si-ti trebuie CI-ul persoanei respective...insa nu stiu sigur daca trebuie sa vina si personal la banca.Sper sa nu se mai fi schimbat ceva intre timp..
Numai bine.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NADYA spune:

Multumesc LEDITIA pentru raspuns, voi vorbi cu prietenel mele din RO si vom incerca sa punem in aplicare un plan bun pentru prietena noastra. Contul trebuie facut in RO, pentru ca persoana care are nevoie de acest ajutor este in RO. Dar in acelasi timp vom ca sa fie si o surpriza placuta pentru ea.Noi avem in mare datele ei adica adresa cu nume complet dar efectiv nu stiu ce altceva ne-ar trebui. Voi incerca sa aflu cat mai multe informatii de pe websiturile bancilor.

Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

se poate in felul urmator: tu o sa fii titularul contului, iar ea imputernicitul. Asha facuse tata un cont (fara sa fiu eu de fata), iar io eram imputernicita (imi trimitea bani cand eram studenta). Cred ca totusi aveti nevoie de datele ei din buletin. serie, numar , CNP ...

Zambeste-mi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Intr-adevar cea mai buna varianta, daca nu singura, e cea propusa de Catrinel. Numai ca ar trebui sa aveti neaparat o copie a buletinului persoanei respective. Nu sunt suficiente doar datele din el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Si la imputernicire trebuie CI-ul persoanei.Asta spuneam,ca nu mai tin minte,am avut un cont,sotul era titularul eu-imputernicit,stiu sigur ca a trebuit CI,dar nu mai tin minte daca am mers personal pt aia.
Cel mai bine se suna la nr.alea gratuite la banci si se intreaba direct.Astfel sti exact ce si cum.
Edit:eu am vrut sa-i fac un cont fratelui meu,trebuia sa-i pun acolo niste bani,in fine,poveste mai lunga..dar nu am putut,iar dat fiind faptul ca eram departe nu am putut face nici cont comun.(adik eu titular ,el imputernicit,chiar daca stiam datele lui din CI)
Nadya(foarte frumos gestul..)

POZE

Mergi la inceput