Care sunt primele semne cand vine bebe?

Care sunt primele semne cand vine bebe? | Autor: roxanacibo

Link direct la acest mesaj

Va rog mult sa ma ajutati cu cateva raspunsuri...care sunt semnele care apar cand bebe vrea sa iasa? sunt in sapt 38 si ma doare buricul...nu stiu daca e normal si sunt cam ingrijorata...care sunt semnele pana se rupe apa??? va multumesc si va rog nu ocoliti rugamintea mea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Roxanacibo uite aici poti citi despre asta:
http://www.babycentre.co.uk/pregnancy/labourandbirth/labour/howknowwheninlabour/ .
In genere vei observa eliminarea dopului, adik o scurgere mai gelatinoasa maronie sau rozalie si cu firisoare de sange in ea. Dar daca elimini dopul se poate sa dureze intre cateva ore si cateva saptamani pana nasti, deci nu e neaparat iminent. Dopul se poate elimina tot deodata sau pe parcursul catorva ore sau chiar zile.
Alt semn poate fi ruperea apei, ori deodata si atunci stii sigur ca asta e ori treptat ai senzatia ca ai facut pe tine dar nu poti controla scurgerea lichidului.
Sau poate sa nu fie nici una dintre astea si sa inceapa direct contractiile care cica le simti ca niste crampe la ciclu sau simti o durere de spate mai persistenta in zona lombara. Daca e momentul sa nasti contractiile vor continua sa creasca in intensitate si sa fie din ce in ce mai aproape una de alta.
Si eu tot astept semne ca eu maine fac 40 de sapt dar pana acum nimic nu s-a intamplat.

Iti doresc nastere usoara!

------------------------
39+
Born free, now I'm expensive.
Lucrusoare baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Roxana nu cred ca durerea buricului are de-a face cu inceputul travaliului. La mine singurul lucru ciudat pe care l-am obs a fost ca exact in ziua de dinainte de a naste Miruna a devenit foarte agitata in burtica (parca cerea afara). Apoi la 4 dimineata s-au rupt membranele si asta e fost. Dopul l-am eliminat abia atunci...deci semne prevestitoare n-am prea avut. Stai linistita, o sa-ti dai seama cand incepe . Nastere usoara!!!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 7 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput