ajutor!sangerare dupa cauterizare...cat?

ajutor!sangerare dupa cauterizare...cat? | Autor: lyvya

Link direct la acest mesaj

buna.iar am o pb.:( dupa cauterizare o saptamana am avut o scurgere incolora,apoi a aparut sangerarea.problema este ca de 8 zile am acasta sangerare si nu se mai termina(nu e ciclu) ...doc spune ca trece,dar nici ca mai trece..partea proasta e ca doc a intrat in concediu si nu mai pot da de ea si nu stiu ce sa fac.cat dureaza aceasta sangerare?eu deja am inceput sa intru in panica...:(

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

nimeni nu stie? problema ar fi ca zilele astea trebuie sa apara si ciclu...nici nu o sa mai stiu care si cum e.nu stiu ce sa fac....asta chiar ca e "norocul" meu ca doc sa intre in concediu si eu practic sa ma descurc cum pot....
insa dc merg la alt medic se poate face control dc am facut cauterizarea? help...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Eu zic ca nu e normala sangerarea ta care dureaza atatea zile,eu am la activ 3 cauterizari,dar la nici una din ele n-am sangerat asa de mult,in plus,incepea mult mai devreme,dupa vreo 2 zile de la cauterizare.Eu zic sa mergi la un medic,nu stiu daca te poate consulta,eu mergeam la control dupa primul ciclu dupa cauterizare,dar trebuie sa poata face ceva.Mergi la medic!

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

nu stiu ce sa fac.:(( o sa merg cat mai rpd la alt medic.dar de la ce poate fi?
doc mea a zis ca depinde cat de mare e rana si ca e normal..dar totusi atatea zile?
si dc nu poate sa ma consulte ce o sa se intample?:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Lyvya,
stii ca nu toate organismele reactioneaza la fel in urma aceleasi interventii, dar nu de aia iti scriu ci ca sa-ti redau experienta mea
deci, si eu am avut o cauterizare in luna dec a anului trecut si la fel am avut scurgeri la inceput incolore care treptat s-au transformat in singerinde si au durat pina la urmatorul ciclu asta cu toate ca eu am urmat cu strictete tot ce mi-a zis dr inclusiv perioada de 6 saptamini fara . Apoi la scurt timp dupa ciclu s-au oprit incetisor. Stiu ca esti speriata ca si eu am fost am rasfoit atunci internetul si peste tot scria ca durata scurgerilor e cuprinsa intre 8-15 zile dar uite ca la mine a fost altfel . Important e ca la control totul a fost OK
si ai sa vezi ca totul va fi bine.
PS cu ani in urma am mai avusesem o cauterizare in urma careia am avut scurgeri 10 zile maxim ... asa ca fruntea sus mai sunt si exceptii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

alintaroma m-ai mai linistit...eu practic sangerez de vreo 8-9 zile...insa cum imi dau seama cand apare ciclul? ca altfel eu intru in panik..iti dai seama cu atatea zile a inceput sa mi se faca si rau...
poate am avut eu rana prea mare..mai astept...sunt intr-o mare dilema..m-as mai duce la un medic..of

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

draga livia tu iti faci probleme fara rost ca ti-am spus ca peste tot unde ma citit atunci scria ca singerarea dureaza 8-15 zile. Parerea mea e ca trebuie doar sa ai rabdare si in nici un caz sa mergi la alt dr atita timp cit singerarea ta e in limite normale , adica sa nu fie ingrijorator de abundenta (ca la ciclu) ca atunci nu ar fi normal. Eu cauterizarea am facut-o chiar inainte de ciclu (desi se face ca regula imediat dupa, dar eu eram presata de timp si nu vroiam sa ramin cu problema nerezolvata) deci am singerat practic o luna intreaga pina la urmatorul ciclu dupa care s-a oprit
Apoi peste inca 2 sapt am fost la control si totul era OK.
Repet daca te simti rau si singerarea e abundenta atunci trebuie sa mergi la doctor.
Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

da..la mine oscileaza..ba sangerez mult..ba mai putin..acum se poate sa fi aparut ciclul..o sa mai astept putin..doc vine din concediu pe 14..deci sapt viitoare..mai astept si in functie de cum ma simt o sa vad ce fac
doc mi-a zis ca dc rana e mare poate sa curga si siroaie..m-a cam socat exprimarea..adik chiar asa de mult sange...of...astept..si iar astept..
mersi pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

lyvya...eu nu am facut cauterizare ...aici se recomanda altceva pt o rana pe col :LEEP...ideea e cam aceeasi, se scoate tesutul afectat...am avut cam acelasi parcurs ca si tine , urme roz la inceput apoi a sangerat cam 2 saptamani si jumatate, apoi mi-a venit ciclul . Dupa ciclu sangerarea s-a orpit. Intre timp , la controlul de 2 spatmani dupa Leep , doctora mi-a indepartat un cheag care se formase acolo, a aplicat un unguent, sangerarea s-a oprit pt o zi..apoi a inceput din nou si, asa cum ti-am zis , s-a vindecat complet dupa ciclu. Se parea ca sangerarea e normala , chiar timp de 6 sapatmani, atat vreme cat nu pierzi prea mult sange. Oricum, daca e prea mult ( daca e nevoie sa schimbi un tampon la o ora) fugi la doctor de urgenta.

Multa sanatate,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

hmmm...la mine oscileaza sangerarea..adik se poate sa nu curga toata ziua si apoi brusc...schimb cam de 2 ori tamponul pe zi...au trecut destule zile si de aceea ma ingrijorez..mai ales ca pe 9-10 trebuie sa apara ciclul...cum imi dau seama care e cum? o sa astept sa vina doc din concediu..of :( ce ghinion sa fie tocmai acum plecata :(

Mergi la inceput