Dezvatatul de pampers

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: mathilda
Subiect: metode de dezvatare a pampersului
Trimis la: 01/12/2007 08:30:19
Mesaj:


fata are 21 luni si incerc s-o dezvat de pampers. ieri a fost 1 zi si 1 esec total. va rog spuneti-mi ce sa fac si ce sa-i spun sa nu mai aiba pampers. azi ma duc sa-i cumpar si abtipilde sa i le lipesc pe olita ca semn de apreciere.dar orice alt sfat e binevenit
multumiri anticipate

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: crism
Raspuns la: 01/12/2007 09:36:08
Mesaj:

In primul rand nu o forta. Incetul cu incetul lucreaza cu ea, si ia-o lejer. :) Am cunoscut mame care s-au stresat si pe ele si pe copil, iar copii au unceput sa faca pipi in pat la cateva saptamani dupa ce fusese invatat la WCeu.

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(4) si Zeke(18 luni)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Androix
Raspuns la: 01/12/2007 09:56:11
Mesaj:

Eu dupa mai multe incercari esuate, incercari care s-au intins pe parcursul catorva luni bune, l-am lasat in fundul gol prin casa. A facut o zi pe unde a apucat si apoi a cerut singur la WC. Acum nu mai face la wc, cere doar daca vrea sa se joace la hartia igienica dar cere olita. Am prins ultima perioada de caldura din vara. Pipi in pat nu a facut decat de 3-4 ori. De doua ori cand a venit frigul mai tare si probabil l-a afectat. La somnul de dupa amiaza a dormit fara pampers de la inceput si nu am avut accidente, la cel de noapte am renuntat la pampers in cateva saptamani dupa ce a inceput sa ceara olita. Acum dormim cu ea la cap si cand face se trezeste si ma trezeste si pe mine si face la olita. De cateva saptamani a inceput in timpul zilei sa se duca si sa se aseze singur pe olita si sa rezolve singur treaba. Numai continutul nu-l rastoarna in wc in rest face singurel tot adica se dezbraca, face pipi, se sterge si apoi se imbraca la loc. Mai putin kk pentru care are nevoie de asistenta speciala, trebuie sa-l tin ridicat, asezat normal pe olita nu face inca.

Andreea mama de Filip si Georgia


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ramyteo
Raspuns la: 01/12/2007 10:05:20
Mesaj:

Eu pe Teo am dezvatato la un an si 10 luni dar a fost vara si o lasam in chilotei asa ca eu nu te-as sfatui sa o dezveti acum e rece.
Nu am fortato cand sa scapat pe ea am ras de ea si am zis "Oa ce pute". Fetita mea de atunci nu a mai purtat pempars.
Va pup si multa rabdare


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: iahim
Raspuns la: 01/12/2007 10:45:55
Mesaj:

Cred ca nu trebuie sa-ti faci probleme,fiecare copil are ritmul lui.Adi are 3 ani si 5 luni si a facut in chilotei pana acum 2 luni chiar daca i-am scos de foarte mult timp pampersul!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DRAGM spune:

BUNA FETELOR
SUNT LA A DOUA EXPERIENTA ,ADICA LA AL DOILEA COPIL.PRIMA ,FETITA ACUM ARE 5 ANI SI JUMATATE .CAND AVEA DOI ANI FIX I-AM DAT PAMPERSUL JOS PE TIMP DE ZI SI NU A MAI FACUT PE EA DELOC.PENTRU NOAPTE L-AM MAI PURTAT C-AM O JUMATATE DE AN SI APOI I L-AM DAT JOS SI PUNEAM SUB CEARCEAF UN SCUTEC DIN ACELA CARE ABSOARBE DAR NU TRECE UNMEZEALA PRIN EL DAR SE INATASE SI FACEA PIPI SEARA INAINTE DE CULCARE ASA CA DE F. PUTINE ORI A FSCUT PE EA.ACUM AM BAIETEL SI MULTE MAMICI IMI ZIC CA EI SCAPA MAI GREU DE PAMPERS.DEOCAMDATA NU E NEVOIE CA E MICUT ARE 4 LUNI SI JUMATATE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Readuc subiectul pe prima pagina pt ca vreau sa intreb ceva. Am o prietena cu 2 baieti gemeni de 2 ani si 9 luni care inca au pampers. Aseara mi s-a plans ca o terorizeaza toate persoanele din jur sa ii scape cat mai repede de pampers, ca sunt prea mari pt asa ceva. Mai mult, mi-a spus ca inclusiv cativa medici i-au atras atentia. Spunea ca un medic a facut-o cu ou si cu otet, ca nenoroceste copii, ca o sa ajunga la 16 ani sa faca pipi pe ei, ca nu le educa instinctele si nu ii pune sa isi exerseze sfincterele .
e prima data cand aud asa ceva. E vreo farama de adevar? Exista o varsta -limita pt pampers, peste care daca treci ii faci rau copilului? Si ai mei inca au pampers si pana in vara, cand pot sa-mi iau concediu sa stau cu ei, nu avem sanse sa scapam.

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kalid spune:

Mi se pare total exagerat si fals!!

Noi am cam chinuit-o pe fetita ceva timp (o sculam noaptea sa faca la olita), apoi am revenit la pampersi (peste noapte) ca era cam greu.... Asta se intampla cam pe la 3 ani jumate (tot asa de gura lumii am zis ca trebuie sa scapam de pampers). In final pe la 4 ani s-a rezolvat.
Pe baiat insa l-am lasat cum/cand a vrut el. De o luna nu mai are pampers noaptea (are 3 ani si 9 luni).
Eu stiu copii de 4 ani care mai au pampers noaptea (si mai si fac ; al meu nu mai facea demulticel, dar nu am avut curajul sa renunt de tot la pampers).

Parerea mea: spune-i sa stea linistita, chiar daca si doctorul a facut-o cu ou si cu otet; iar parerile altora, doar sa le asculte (ca n-are incotro), dar sa nu le ia (intotdeauna ) in seama.


kalid si copiii : matei (18.06.04) si lidia (22.04.99)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: Astbjort
Subiect: Cum scapam de scutece
Trimis la: 06/05/2008 11:43:30
Mesaj:


Cum scapam de scutece Si la ce varsta? Eu am o fetitza de 2ani si 8luni si abea cu o luna in urma a inceput sa faca la olita|wc. Pana acum nu putea, o asezam dimineata pe olita cand se trezea ca toata noapte nu facea pe ea si dimineata statea chear si cate o ora inainte sa mearga la gradi dar tot nu facea, zicea ca nu poate la olita sau wc. Dar cand a inceput acum o luna, a facut o data la olita si de atunci nu a mai vrut pampers. Acum mai am o fetitza de 4 luni, stiu ca e prea mica sa o asez pe olita dar as vrea sa stiu cam de la ce varsta as putea sa incep si cum sa procedez ca sa nu mai dureze asa de mult ca la fata cea mare. Eu cred ca afost vina mea ca nu am stiut poate cum sa o dezvat de pampers, si nu as vrea sa fac aceiasi greseala. Ajutati ma fetelor, va rog..

Ally

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: gabi_fer
Raspuns la: 06/05/2008 13:03:53
Mesaj:

Momentan avem 2 ani, prin dec am inceput sa stam in casa fara pampers si sa luam, cam la o ora-doua, o jucarioara cu noi sa vada si ea cum face Alex pipi la WC. Dupa pipi, raspalata, tragem apa si mii de BRAVO. Acum stam in casa numai fara scutec, numai facem pipi pe noi. Folosim pampers doar nopatea si afara, somnul de pranz a fost treptat scutit de pampers, facem pipi inanite si dupa somnic. Eu cred ca este o metoda buna, nu streseaza copilul. Acum, cand se va incalzi afara, vom iesi fara pampers si pipi vom face la pom. Treptat, trebuie sa-l scoatem si pe cel de noapte.
Pentru fetita cea mica cred ca este mult prea devreme, eu ti-am prezentat o metoda pe care, zic eu o poti incepe peste un an.
Succes!




Gabi si Alexandru-Ionut
19.04.2006
"Invata-mi mintea sa priceapa ce inima nu vrea sa intelega..."





--------------------------------------------------------------------------------


Autor: badjoke
Raspuns la: 06/05/2008 13:08:27
Mesaj:

Parerea mea este ca fiecare copil are ritmul lui. Si nu trebuie fortat. Cand o sa "soseasca" ceasul va face si la olita si la wc.
Ideal ar fi sa scapam de scutece cat mai devreme......
Si eu ma "condamnam" singura ca n-am stiu sa-mi educ fata sa renunte la pampersi. Acum are 3 ani si 6 luni.
La doi ani a facut pipi direct la wc,dar kaka facea in pampersi. De cateva saptamani, facem kaka direct la wc. Cam tarziu am scapta de pampaeris...dar am scapt, nu?!
Deci, fiecare cu ritmul lui.

Mami si NiKo (24 sept 2004)




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ricea
Raspuns la: 06/05/2008 15:16:37
Mesaj:

eu nu cred ca fiecare are ritmul lui la facut kk si alte ,la olitadaca nu-i arati sau sa il inveti sa faca un lucru, normal ca nu va sti si nu va invata. "parerea mea"

Ai sa va zic un caz :o cunostinta are 3 copii,fata cea mare are pempers si acum 12 ani a purtat pempers pana la 5 ani.Mijlocia 7 ani nu mai face pe ea dar uneori se mai intampla tot pina la 5 ani a tinut-o in pempers,acum cel mic are 4 ani si bineinteles tot in pempers.
poi daca atata timp e invatat sa faca in pempers cum sa-si mai dezvolte simturile?
deci cum il inveti asa il ai


mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.tazlau spune:

am si eu o fetita de 2ani si4 luni si nu face la oala decat daca o asez eu.obligatoriu dupa ce face nani sta pe oala cu succes.in schimb nu stiu cum sa o invat sa se ceara singuricaaveti vreo idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

eu am un print de 3 ani si 3 luni care a renuntat la pampers de rusine.a venit in vizita o prietena cu fetita,mai mica decat printul,care nu mai are pampers.seara,cand l-am pus la nani nu a mai vrut pampers,si nici nu a udat patul.eu m-am chinuit luni de zile sa-l invat la wc si intr-un final a decis singur.
de 1 luna nu punem pempi si nu a udat patul niciodata.
eu cred ca odata scos,pempi nu mai trebuie pus deloc,altfel copilul se confunda.cand ii scapa nu mai sta sa se gandeasca daca-l are sau nu:face!

mamma di federica e daniele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlahos spune:

am 3 copii cel mai mic e prea mic sa ne gingim la fara pampers dar cu baietii doua istorii diferite
cel mare nu se uda ziua de la 2 ani si 4 luni dar noaptea umpleam patul cu prosoape si n-a prea mers pina intr-o seara cind fara nici o intentie am pus foarfeca pe etajera de linga pat m-a intrebat daca o sa-i tai puta daca face pipi am zis da si de atunci miriia ca vrea la baie
cu cel mijlociu am avut problema ziua si l-am lasat fara pampers dar murdar cam o jumatate de ora dupa. venea si ma plingea sa-l schimb si-i expilcam ca trebuie sa-mi spuna inainte nu dupa in doua zile am scapa de scutece inclusiv si noapte. am si acum aproape un pachet de huggis nr 4 astept sa creasca micuta sa le folosim
succes si voua fetelor ca si eu o sa mai am nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Greu subiect...

Eu sunt de parere ca dezvatatul de scutec de poate face cu succes doar atunci cand copilul e pregatit. Si noi am insistat cateva luni insa am lasat-o balta cand vedeam ca face pe olita cand o punem noi si in rest nu cere. Si a venit un moment (mai nefericit), de care am profitat. Fiind internate in spital in urma cu o luna (pt o pneumonie provenita dintr-o bronsita, facuta la cresa, etc), i-au pus sticluta ca sa ii poata lua urina pt analize. Urmarea a fost ca s-a iritat si a inceput sa spuna de fiecare data cand facea. Am simtit ca asta e momentul, am introdus olita si chiloteii si vad ca a functionat. Noaptea ii pun pampers dar nu face deloc noaptea(poate pt ca singurul lichid pe care il consuma e apa, nu bea lapte), deci cu timpul putem sa renuntam si la el. Au mai ramas deplsarile pe care tot cu pampers le facem fiindca deocamdata nu cred ca e in stare sa se tina (are 2 ani si 3 luni) ca sa ajungem la o toaleta in mall, sau sa facem prin spatele tufisurilor. In principiu functionam cu olita in apropiere.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)
ABSOLVENTE!!!!

Mergi la inceput