Cum scap de un cuib de viespii?

Cum scap de un cuib de viespii? | Autor: Crishtinutza

Link direct la acest mesaj

Iata ca am o problema ... tzepoasa.

La streasina casei noastre si-au facut cuib o "gashca" de viespii.
N-ar fi o problema daca nu ne-ar stresa non-stop...ba intra in casa, ba vin peste noi cand iesim afara...mi-e cam frica de ele...

Cum sa scap de viespar, fara sa le fac rau? Da' si fara sa-mi faca ele mie!!!

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Fara sa le faci nici un rau, te muti de acolo

1. le afumi (dai foc la o carpa si apoi o stingi) - ai grija sa nu dai foc la ceva. Pui carpa in varful unui batz, fier ... si o lasi sa fumege acolo cat mai mult timp, preferabil seara cand sunt adunate viespiile la cuib.

2,3,... spray, apa fierbinte, naftalina, insecticid... sau pur si simplu distrugi cuibul si o iei la fuga.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

La mine pe balconul mic, in interior, si-a facut loc un cuib de viespi acu vreo 3 ani. Am scapat cu spray de tantari si apoi aruncat cuibul. Dar toate astea cu manusi si echipament de protectie.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Dai cu spray de gandaci, apoi fugi din calea lor , k fac urat...astepti cateva minute, timp in care ele se zvarcolesc pe jos (ce sadik sunt!) si iar le spreiezi la subtiori ..si tot asa pana cand vezi k nu mai iese nici una din cuib.
Abia atunci poti scoate cuibul, care tb distrus, k raman "puii" acolo.

La noi metoda asta functioneaza perfect.


Nunta noastra - 3 Iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Merge si cu motorina! Tot in vf. unui bat, si bagata in cuib, dupa care e musai sa te ascunzi. Si, au dreptate fetele, nu uita sa distrugi ciubul dup-aia, ca raman ouale acolo si o iei de la capat.
Stiu ca tot ce ti-am sugerat noi e cam " barbar", dar personal nu vad nici o solutie mai "diplomata". Nu cred ca daca le rogi frumos pleaca.
Vezi daca totusi te inteapa vreuna intre timp, freaca repede locul cu sare si nu se mai inflameaza.Iti spun din experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

Dai cu spray de gandaci, apoi fugi din calea lor , k fac urat...astepti cateva minute, timp in care ele se zvarcolesc pe jos (ce sadik sunt!) si iar le spreiezi la subtiori ..si tot asa pana cand vezi k nu mai iese nici una din cuib.
Abia atunci poti scoate cuibul, care tb distrus, k raman "puii" acolo.

La noi metoda asta functioneaza perfect.


Nunta noastra - 3 Iunie 2006




cum mah cu spray de gandaci??? nu cred asa ceva pentru ca am incercat chiar dupa ceea ce am citit aici!si am avut de ala de te omora pe tine si pe ele ba!
si in al doilea rand cum poti soro sa le iei in mana si sa le dai la subtziori cu spray???ai atata curaj??? incat sa le dai aripile la o parte si sa le dai cu spray din nou??
oricum dc nu mere cu focu' mai exista, cred, si alte produse destinate extirpari definitive a viespilor!
da' cu sprayu' sigur nu mere ca am incercat eu acu aici la serv unde am ditamai cuibu'!!!


'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by ginutza2002
cum poti soro sa le iei in mana si sa le dai la subtziori cu spray???ai atata curaj??? incat sa le dai aripile la o parte si sa le dai cu spray din nou??


tu asta ai inteles? nuuuuuuu... dau o data, fug...las pe alea cazute sa zak..ma duc la cuib si fss! fss!.. si iar fug...
de fapt, nu eu, sotul ; eu si dirijez de la vreo 2 metri

si da, merge 100% cu spray pt gandaci!


Nunta noastra - 3 Iunie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crishtinutza spune:

Buna,

Multumesc frumos tuturor pentru idei. Sa stiti ca o sa incercam sa le punem in aplicare.... de fapt, cred ca pe sotul meu o sa cada "bucuria" asta, ca eu acum sunt si zau daca-mi arde de vreo intepatura.

Multumesc inca o data. O zi buna!!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

am vazut in America spray de viespi - am folosit si eu pe 2 cuiburi anul trecut si de atunci nu le-am mai vazut pe-acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by nematics

am vazut in America spray de viespi - am folosit si eu pe 2 cuiburi anul trecut si de atunci nu le-am mai vazut pe-acolo



Barbatul meu a folosit vara trecuta la "tara" aici, la un cuib baban. Are un jet de vreo 2-3 m. A functionat, dar nu stiu daca se gaseste asa ceva in Ro.

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare
si da, merge 100% cu spray pt gandaci!
Nunta noastra - 3 Iunie 2006



acu, pe bune, lasand gluma la o parte, la noi aici la serv unde avem un cuib de viespi nu a mers cu spray-ul de gandaci!
le-am dat foc si au mai disparut o parte din ele, dar s-au mutat un pic mai incolo!
desi tot locul a fost dat cu spray de gandaci!
acu' fiecare cu spray-ul lui!


'Ubita si 'Ubitu' & 'Una alta pentru nunta'

Cum apa totdeauna in apa se scurge, zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput