Cat de des se poate tine cura cu ciorba de varza?

Cat de des se poate tine cura cu ciorba de varza? | Autor: Field_mouse

Link direct la acest mesaj

Acum 2 luni am tinut o cura de slabire cu ciorba de varza, dar am reusit s-o tin doar 5 zile (n-am rezistat in weekend), am slabit 4,5 kg. Acum vreau s-o reincerc, dar cineva de la serviciu mi-a spus, ca se tine doar o data la 2 ani, ca sa aiba efectul scontat. O fi adevarat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Aceasta "cura" este de fapt o demineralizare majora a organimslului. Nu o recomand de tinut, mai bine mananci variat si putin, scotand din alimentatie grasimi, prajeli, dulciuri rafinate (zahar, prajituri, etc) si ciclarea de carbohidrati.
Au mult mai mare efect.
Probabil ca de aia ti s-a spus sa nu o tii la intervale mici, pt ca solicita organismul cumplit si il determina sa-si faca rezerve (adica sa micsoreze rata metabolismului bazal, chiar daca tu mananci tot mai putin).
Nu e deloc de gluma cu astfel de "diete" criminale...
si asta ti-o spun in calitate de persoana ce a tinut acum cativa ani o astfel de cura si am avut si efecte [temporare]... Apare la scurt timp efectul de yo-yo si nu are rost.

Ana

_
Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

fotografii cu noi

coafura preferata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Si eu am tinut-o, dar e buna cand ai kile putine, si trebuie sa le dai jos rapid, dar nu cand vorbim de peste 3-4 kg, cel putin asta mi-a spus mie un nutritionist.
Iar cura o ti o data in an, la Rev, zile de nastere sau evenimente de acest tip, dar nu o poti tine mai mult de o saptamana!
Sunt multe alte diete care dau rezultate bune, iar in combinatie cu sportul pierzi si mai multe kile, si nu rist efectul YO-YO.
Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Multumesc, fetelor. Eu nu m-am ingrasat la loc, si as mai vrea sa dau jos 5-7 kile, treptat, bineinteles. Mananc relativ sanatos (am probleme cu ficatul, asa ca nici nu-mi permit excese alimentare), dar sunt TARE LENESA, nu imi place sportul nici in ruptul capului!!!
Si dieta cu ciorba asta mi s-a parut chiar usoara, ca mancam mult la fructe si legume. Multumesc inca o data!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

si eu am tinut-o de mai multe ori si a dat rezultate la inceput adica cum cativa ani.
am slabit intr-o saptamana 5, 5 kg, dar aveam 21 de ani atunci.
acum intr-o saptamana nu slabesc mai mult de 2-3 kg si ma oftic de nu mai pot.
si mie mi se par ebuna ca de cate ori ti-e foame poti sa bagi in gura ceva, in functie de ziua in care te afli, bineinteles.
stiu ca erau niste recomandari la sfarsitul curei pe hartia care mi-a fost data printre care din cate imi amintesc "nu se tine mai mult de 2 ori consecutiv".


succes!

numai bine tuturor!

mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

cine mai stie ce se mananca in fiecare zi cand tii cura cu ciorba de varza?am o amica care ar vrea sa incerce...

multumeeesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

si eu am tinut aceasta cura cu ciorba de varza si am slabit 3kg,timp de 2sapt.pe urma se face pauza o sapt si iar se rencepe daca rezisti.
Sotul meu a slabit 5kg in doua sapt.depinde de organism.
Livia,In fiecare zi ciorba de varza cat mai multa
Prima zi- fructe
A doua zi- legume
A treia zi- fructe+legume
A patra zi- 1 litru lapte degrasat si 3 banane mari
A cincea zi- carne la gratar + un tip de leguma
A sasea zi- carne la gratar + alt tip de leguma
A saptea zi- 1 litru suc natural+ orez fiert
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Niciodata!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolly spune:

quote:
Originally posted by J G

Niciodata!

J si Carla (05.02.2006)



ce raspuns Radical...

Adevarul e ca citisem si eu cate ceva despre supa de varza si nu este tocmai benefica pentru organism - asta ca sa ma exprim frumos.
Si, majoritatea mananca numai supa de varza. Nu asociaza "alimentul" cu nimic pe toata durata "dietei", ceea ce, din nou, nu este chiar sanatos.
Asta, ca sa nu spun ca am vazut persoane care s-au ingrasat destul de mult dupa ce s-au lasat de supa.
Parerea mea, nu reveni la acea dieta. Mai bine treci pe masaje, pe renuntarea la paine... pe alte tipuri de "dieta".
Ai grija despre tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Initial creeata de Field_mouse

Acum 2 luni am tinut o cura de slabire cu ciorba de varza, dar am reusit s-o tin doar 5 zile (n-am rezistat in weekend), am slabit 4,5 kg. Acum vreau s-o reincerc, dar cineva de la serviciu mi-a spus, ca se tine doar o data la 2 ani, ca sa aiba efectul scontat. O fi adevarat?


Te rog mult de tot, sa ne spui si noua reteta ciorbei de varza. N-am tinut-o niciodata dar am nevoie sa slabesc urgent vreo 4, 5 kg, peste trei saptamani plec in vacanta si vreau sa fiu in cea mai buna forma. Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Ciorba se face din:
6 cepe mari
frunze de telina
2 buc. ardei gras
6 rosii
1 varza

Se tine 7 zile. Cum a mai scris cineva de aici, in fiecare zi se mai consuma anumite alimente (uita-te ce a scris chivutamonica).

Personal, am mai pus in ciorba si morcovi, si dovlecei + bors + leustean, ca nu se poate manca 3 ori/zi 7 zile ciorba cu acelasi gust.
In loc de lapte degresat an mancat iautr degresat si branza dietetica.
Cantitatile n-am prea respectat (adica, am mancat mai mult).

In 5 zile am slabit 4,5 kg, n-am mai pus la loc nimic, dar incerc, pe cat se poate, seara sa mananc doar fructe/legume crude (reusesc cam 3 zile din 7 ). In rest oricum mancam relativ sanatos.

Dar m-am dezumflat acuma, nu mai am chef de cure de slabire, mai ales ca mi-am cumparat ceva haine si tare n-as vrea sa-mi schimb acu' garderoba .

Multumesc pt raspunsuri.

Mergi la inceput