Sicilia

Sicilia | Autor: Nane

Link direct la acest mesaj

Cine a fost in Sicilia (respectiv Taormina) si-mi poate da si mie cateva "tips"-uri cu ce-i de vazut, unde e de mancat si unde nu, ce se poate face, care-s preturile... etc....

Mersi frumos,
Nane

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Io am fost pentru 3 saptamini in Sicilia in 2003 si vreo citeva zile le-am petrecut la Taormina. Ca locuri de vizitat ar fi: Amfiteatrul Grec, Palatul Corvaja, Templul lui Zeus de la Santa Catarina, Insula Bella, Lido Mazzaro. Se faceau excursii pina in virful Etnei, destul de scumpe, iar daca mergeti, aveti grija ca acolo, sus acolo e mai frig!!! Tot de la Taormina se organizeaza calatorii de o zi in Malta, cu cataramanu'.
In zona sint o groaza de baruri/puburi, pizzeri si pe atunci, cu 10 euro puteai minca bine, cu berea inclusa . Ai grija ca berea mare e la sticla de 0,66 cl.
Ce sa nu faci??? Hmmmm...sa nu crezi ca te pti culca inainte de ora 1 in noapte si sa nu spui localnicilor Bon girono, dupa ora 12 am!!! E musai Bona sera!!!
O sa-ti placa sigur!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

mersi Lilanda. Am auzit ca e fff misto in Taormina, abia astept!!! Numai ca vazusem la un mom dat pe nush ce forum ca bauturile alcoolice ar fi extrem de scumpe si ma gandeam sa facem aprovizionarea sin duty free.

De shopping-uit ce se gaseste? Ceva frumos? Preturi?

thx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

De shopping-uit te duci in excursie de 1 zi ( de dimi pina seara ) la Messina, Catania sau Siracusa si in timp ce vizitezi centrul oraselor sau alte monumente te si shopping-uiesti. Frumos ? Depinde de gusturi ... Magazine de gigele si nimicuri amintiri si alte alea traditionale ( ceramica ) si chiar hainute parca dar sigur stil boutique firmate se gasesc si in Taormina dar cu banii dati pe ele daca faci excursie in oras ramii si cu vizita si de diferenta de pret iti cumperi si ceva dragut pt sufletul tau.

bauturile alcoolice .. pai e cald de mori in Sicilia vara nu cred ca iti vine cheful sa bei altceva decit apa rece sau sa maninci inghetata / granita ... poate seara o bere rece .. mai mult cred ca te doboara in combinatie cu caldura ..

Din cite stiu e tren din Taormina ( probabil Giardini )pina in Catania, iar unul regional face mai putin de 1 ora si tb sa coste pina in 5 euro o calatorie /persoana .. Nu uita daca mergi cu trenul sa timbrezi biletul inainte sa te urci in tren in aparatele alea gen compostoare ITB patrate si galbene care sunt peste tot in gari... caci altfel te amendeaza ( biletul odata cumparat e valabil vreo 30 zile fara sa il timbrezi). Sau poate inchiriati masina , daca sunteti mai multi , in cazul asta atentie unde parcati ca sigur e cu plata si deci daca uiti sa platesti te paste amenda.

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Fata de restul Siciliei, da Taormina e nitel mai scumpa. Acu' depinde si ce vrei sa bei...in plus la restaurant totul e mai scump...insa nu chiar ca acilea-n nord!! :-))
De shopping, stiu ca e strada principala (am uitat cum se cheama, un corso ceva) si acolo gasesti boutiquri si de firma si de nefirma...dar preturile sint relativ mari. Io am facut cumparaturi de prin Agrigento si daca nu vrei ceva pretentios, iti recomand sa te uiti dupa "mercato" in localitatile din jur (insa stiu ca exista cite o zi speciala pentru astfel de mercato, in fiecare localitate in parte).


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Pai crista, noi merem cu mashina, facem un tur de forta si ne oprim si-n alte orashe marete pana-n Taormina unde stam 1 sapt. Asa ca n-o sa fie cazul de tren. Dar o sa am grija cu parcarea, ca stiu ca e o pb in general in Italia - te taxeaza tzack-pack.

Pai la shopping ma gandeam la tot felul de dulci nimicuri, ca hainutze-mi iau de prin Roma sau Vicenza, so.... Am auzit ca e si pielarie misto si ieftina in Sicilia. E adevarat?

A! Si inca o intrebare: cum e plaja? Sau se face plaja doar la piscina hotelului?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Pai Lido Mazzaro e una din cele mai frumoase plaje ale Mediteranei ...cum sa faci baie la hotel??? :-))
Si da, poti gasi oferte bune la pielraie (genti, posete) si vezi ca, in unele magazine, daca e sa cumperi mai multe bucati, poti negocia pretul!!! Nu stiu daca peste tot e asa (io aflai asta la Licatta), dar poti incerca...ori iti poate spune crista!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

mhhhh ma gandeam ca fiind munte si-asa poate n-au plaja k lumea. m-ai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Nu va bazati pe mine ca dc tb sa traiasca economia Italiei din cite mi.am cumparat eu ( hainutze zic ) de cind sunt aici .. dadeau faliment . Parerea mea, hainute si sandalute de cumparat din orasele mari ( Roma , Milano). Nu cred ca se poate negocia ceva .. decit in magazinele gen boutique , dar eu zic drept si cu mina pe piept ca in alea nici nu ma uit de cind am vazut un tricou cusut cu margele cu o mutritza de pisicutza peste 200 euroi ... si m-a luat criza cea crizoasa .. Apoi am mai observat ca in orasele mici rau stil sat ( ca la mine ) e mai scump decit in orasele mai mari .. Plus ca dc nu cumperi sau cumperi ceva prea ieftin ( in imaginatia vinzatorilor care in gen sunt si patroni ) fac cite o fata acra de parca ti-ar fii facut o mare cinste sa te serveasca. Nu stiu cum e la Taormina dar la mine la tara asa e deci evit..

... daca tot faci atitia km sa nu stai lipita de plaja, parerea mea, ci sa mergi sa vizitezi Catania si Siracusa ( macar ) .. sau chiar mai in centru Piazza Armerina ( vila romana ). In Catania e mai nebunie cu parcarea ( pe noi ne-au incaltat ) si e cam aglomerat .. dar e frumos si merita . Siracusa faci tur de oras din masina , te duci pe insula Ortigia si cum ai coborit de pe pod, drept inainte, te parchezi linga templul lui Apollo si te duci sa cumperi tichet de parcare de la tutungeria de linga ( asa era acum 3 ani). Daca nu incepi sa faci turul insulei pe matrgini, pe Lungomare si poate gasesti un loc de parcare liber.. Oricum pe acolo tb sa treci in plimbare ca e tare frumos . In o ora ai vazut Ortigia ocolind tot in jurul ei .. si cu masina iesi spre parcul arheologic( teatrul antic care e folosit si in ziua de azi , ca si cel di Taormina, Latomia del Paradiso, Urechia lui Dionissos..) ai ce vedea.. si nu o sa iti para rau ca ai pierdut o dupa amiaza de plaja .

edit :
Cum zice si Lilanda .. si inca ce plaje au .. MESERIASA!!! si ce APA !!! Plus ca e de mari fitze sa mergi la TAORMINA ( numai lume de lume ) in nici un caz nu e Rimini sau mai stiu eu ce alta plaja stil Mamaia, Navodari .

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Moama Crista cate amanunte mi-ai dat, sar'na - sa-ti traiasca frantzuzoiul hahahaha! Le printez sa le am "la pachet". Ah, si ce a mai crescut pipota-n mine cand mi-ai zis ca-i de mari fitze Taormina prost sa fii noroc sa ai, adica eu vroiam sa merg intr-un loc frumos, si uite cum nimeresc intre fitze hahahahahaha!

Pai am de gand sa merg intr-o zi si pana pe coasta cealalta, la Palermo, intr-o zi sa vaz partea noastra cu Catania & Co (mersi de instructiuni), in asa fel incat din 6 zile sa stau si eu fo doo la plaja si fo 4 sa umblu sa vaz ce-i de vazut, ca cine stie cand mai ajung asa departe (cu mashina a doua oara nu cred ca mai bat atata drum, phiiii!). Dar pe de alta parte cu avionul era cam prea trist - te urcai in avion si te dadeai jos la fatza locului...

multam de info fetelor, sa va dea D-zeu sanatate si-un barbat de treaba hahahahah!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Bine ca ai zis .. ca vrei si PALERMO. In Palermo vezi ca e o strada mai importanta nu mai stiu eu cum ii zice dar dc vrei si mai multe amanunte ( iti ma uit prin harti ), deci pe strada asta importanta noi am parcat pe linga Palazzo dei Normani ( era parca un fel de piata, parc .. acolo.. eu am fost in decembrie si vindeau brazi ).

Deci imi amintesc ca am luat-o la picior pe strada asta si am ajuns la catedrala ( care ea tare frumoasa) , sunt si niste teatre mai spre mare cind te duci sau numai unul ( inculta de mine !! ) dar celebre si imi aduc aminte cu o arhitectura superba ( nu ca Scala din Milano care de afara parca e o ghereta ). Deci lasi masina , dai ture la palazzo dei N. si la picior spre catedrala , apoi te intorci iei masina si te duci spre port. Acolo sigur gasesti loc de parcare si te intorci sa mai vezi una , alta . Sau le vezi din masina si gata .. Ce nu trebuie insa sa pierzi ( si deci lasa Palermo pt daca iti ramine timp) e Monreale .. Un orasel pe virful dealului, aproape de P. .. SUPERB!! cu un dom plin de mozaicuri, aia acolo toti fac mozaicuri, sunt si scoli pt asta, iti poti cumpara kit ca sa iti faci tu mozaic cu ce poza alegi . Este de vis .. De pe deal ( din oras) vezi Conca d'oro .. o cimpie in care se cresc portocali si lamii . Deci te catzeri mai intii la Monreale si apoi la intoarcere P.
In alta zi de dimineata pleci dupa micul dejun imediat, cobori spre Catania dar o ocolesti, te duci fix spre Siracusa, vezi Ortigia si parcul arheologic si de aici spre Piaza Armerina ( caci vila romana cu mozaicurile ei iar merita toti banii). La intoarcere daca ai vreme te opresti seara in Catania caci e frumoasa noaptea . Iar spre T. drumul e usor la intoarcere. Daca ai mai mult tim poti vedea si Catania, daca nu e mai bine sa o cuplezi cu o vizita pe Etna. Din strada catre Catania se fac 2 sosele mici spre Etna ( noi am ales cea care trecea prin Nicolosi - m-am uitat pe harta sa nu crezi ca miam amintit pina si asta , dar mai e uns aprin Zaferana .. ). Te poti urca fara ghid pina la punctul unde inainte de ultima eruptie functiona telecabina ( vreo 1800 de m). De acolo te orientezi poate acum ca e sezon se fac excursii .. daca nu .. iti zic eu ca e destul sa vezi si numai asta.
Sfat .. sa iti iei costumul de baie cu tine mereu ca nu se stie in "drumurile patriei " poate iti vine cheful de o baie si prin golfulete mai salbatice .. sau plaje vazute din masina ..



Ca e de fitze am aflat si eu , caci noi in sapta-luna de miere am facut tur de Sicilia ( in decembrie cum ziceam) , si intrebata de neamuri fitzoase unde mergem eu sarmana "copil sincer" incercam sa enumar orasele si dupa Napoli am zis "si Taormina" la care matusa cea fitzoasa s-a entuziasmat profund .. asa ca n.am mai continuat si am lasat-o sa cada asa .. sa omorim neamu'


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput