muscatura de viespe

muscatura de viespe | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

M-a muscat acum vreo 3 zile o viespe, dintr-o zona destul de sensibila (spatele genunchiului) unde mai am si vreo 2 alunite. Destul de neplacut, mai rau e ca si acum am o umflatura care ma mananca de-mi vine sa ma sui pe pereti.
Stiti cumva in cat timp trece si ce-as putea face sa scap de mancarimea asta? Stiu ca pare o prostie, dar e de-a dreptul exasperant!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Fenistil gel, (nu cred ca am scris corect, are un Y pe undeva), alcool mentolat, sau inghiti o pastila de claritine sau orice alt antihistaminic. Daca muscatura se transforma in buba, capata un aspect inflamat si dureros, poti folosi un unguent cu cortizon. Pe asta din urma nu-l poti folosi daca esti insarcinata.
Bafta.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc frumos, Ale!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Si data viitoare cand te mai musca vreo viespe, albina, paianjen etc. chiar daca nu ai fenistil la tine, freaca bine locul cu sare si nu se mai umfla. E metoda veche testata de multe ori, chiar si pe piticul meu de 1 an si 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

poti incerca si cu comprese cu argila. la tara, vara, cand eram mici si ne musca un viespe, ne ungeam cu noroi/argila din crisul negru, unde faceam baie, si ne trecea una doua.


Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc mult Gabi si Georgeta. Am sa tin minte, sunt leacuri care sunt intr-adevar la indemana, pacat ca nu am stiut atunci. Sper sa nu ma mai muste vreo lighioana.

Mergi la inceput