Pacat?

Pacat? | Autor: shian

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
De ceva timp sunt intr-o dilema si nu stiu cum sa procedez...
In fine,sa va spun despre ce este vorba:prietena mea vrea sa-mi boteze viitorul copil,iar eu in trecut i-am spus ca il voi boteza pe al ei...Intamplarea a facut sa ramanem insarcinate la scurt timp una dupa cealalta,ea a nascut,eu mai am putin...Intreband pe ici pe colo,daca se poate ca eu sa-i botez ei si ea mie,mi s-a spus ca e pacat si ca nu le va merge bine copiilor.Nimeni nu mi-a spus ceva concret,de ce ar fi pacat de exemplu,asa ca mi-am zis sa va intreb si pe voi,poate stie cineva.
La biserica de aici(Sf.Nicolae,biserica ortodoxa),ni s-a spus ca se poate ca sa ne botezam reciproc copii...
Deci este pacat sau nu este?
Eu stiam ca a boteza este un lucru bun...in fata lui Dumnezeu!

Anca35+ &Shion(21.05.2004)
Poze cu noi
Pozne si mai noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Sa va fie sanatosi puiutii si voi la fel, sa-i puteti creste asa cum doriti.
Botezati linistite ca nu e nici un pacat. Ajutati reciproc la crestinarea copilasilor vostri - asta nu e un pacat ci din contra.
Nu asculta ce spun altii, eu le in cadrez la grupa "de la babe citire"


Andreia, ingerasul nostru mic (23.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

daca la biserica ti-a spus ca se poate- inseamna ca se poate. nu vad nici eu de ce ar fi pacat, totusi situatia e cam ciudata, sanatate la bebelus si tie nastere usoara.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Multe aberatii mai spune lumea cind n-are ce face. Dupa mintea unora (putina, ce sa-i faci), e pacat sa scoti copilul din casa pina la botez, sa-i tai unghiile, sa te atingi de parul lui pina la taierea motului (obicei pagin, fara nimic religios), e pacat sa-l strigi pe nume pina la botez, e pacat si sa respiri. Dupa mine, astia sint oameni prosti, ori fara alte preocupari si vorbesc aiurea ca sa se auda.
Botezati-va linistite copiii si lasati aiurelile. In paranteza fie spus, si mie mi s-a spus ca e pacat sa-ti cununi sora, desi nici un preot nu spune asta. Cum ar fi fost sa tin cont de o asemenea aberatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Stai linistita,nu e nici un pacat.Si noi am fost intr-o situatie asemanatoare si am intrebat preotul,totul e ok.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Nu este nici un pacat, puteti sa fiti nasele copilasilor vostri, dar sa tineti cont de responsabilitatile spirituale si nu numai, ale nasului, care devine parinte spiritual. Sa va cresteti copiii ca frati, pentru ca devin frati spirituali in aceasta situatie. Neglijarea acestor responsabilitati este pacat, nu faptul ca nu credeti in superstitii prostesti, ba dimpotriva. Sa nu mai luati in seama astfel de texte. Le debiteaza oameni care habar nu au despre Dumnezeu sau religia in care s-au nascut.

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput