Japoneza sau romanca

Japoneza sau romanca | Autor: nickolle

Link direct la acest mesaj

Nu sunt sigura daca s-a mai discutat asta sau nu! Sunt destul de noua prin zona si nu stiam sigur unde sa scriu ca sa nu intervin in alte discutii!Daca am gresit rog moderatorii sa il mute acolo unde ii este locul.
Intrebarea mea este in ce masura ati ramas romance si in ce masura ati devenit japoneze? Banuiesc ca fiecare dintre voi si-a schimbat radical modul de viata de cand locuieste in Japonia. Romania si Japonia sunt doua tari tare diferite si in consecinta si oamenii.De multe ori am impresia ca vrea sa ma transforme in japoneza 100% si nu stiu sigur unde sa zic stop. Sunt constienta ca trebuie sa traiesc dupa regulile lor dar totusi de ce si-a mai luat romanca daca tot vrea sa o schimbe. Sunt casatorita de curand si stiu ca asa cum il inveti asa il ai si nu sunt sigura cum sa procedez. Nu vreau nici sa ma cert cu el,il iubesc, vreau sa avem o viata frumoasa impreuna si din motivul asta vreau sa va cer un sfat, o opinie pt ca am observat ca multe dintre voi sunteti casatorite aici de foarte multi ani!
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

hmmm.....cam greu de raspuns depinde f. mult de tine , ce vrei , ce nu-ti convine , si cum ai vrea tu sa fii. este f. greu sa te acomodezi cu ei , dar dupa ceva ani ai sa vezi ca fara sa vrei devii la fel ca ei (in mare parte) , si eu la fel, desi sunt constienta , nu mai pot da inapoi, deocamdata , eu cel putin acu sunt asa de stresata din cauza lor (ma refer in general la japonezi), nu-mi vine sa cred , sunt de 8 ani aici , si iar am ajuns sa explodez ,

cu sotul nu am probleme, el s-a dat f. mult dupa stilul nostru de viata si mi-e f. usor, desi am avut ceva de munca , dar totul e ok, depinde de om. al cam ce fel de om este,?

parerea mea este ca , e bine sa te dai si cu ei, dar sa nu uiti de stilul nostru

bafta

G.K.R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_mea spune:

Nikolle in mare masura am devenit Japoneza,si nu-mi pare rau absolut deloc ,pt ca imi iubesc sotul si vreau sa raman alaturi de el toata viata mea.
Stilul imi este japonez,dar inima imi este si va ramane de Romanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shian spune:

Draga Bia,nu cred ca vom putea deveni niciodata japoneze 100%,pentru ca sangele latin nu ne va lasa...Cred totusi ca odata cu trecerea timpului ne vom schimba modul de viata.Primii ani sunt mai dificili,acea perioada de acomodare,de intelegere a culturii si implicit a felului lor de a fi.Si mie mi s-au parut absurzi la inceput(cateodata si acum dupa patru ani).Nu pot spune ca le cunosc cultura sau obiceiurile pe deplin,dar am inceput sa ma obisnuiesc cu ciudateniile,am inceput sa inteleg de ce sunt asa cum sunt.Si in cazul tau timpul le va rezolva pe toate...
Nu cred ca sotul tau ar vrea sa te schimbe ,ci din punctul lui de vedere stilul japonez este cel corect(nestiind probabil cum suntem noi europenii).Ca sa evitati certurile(oricum vor fi,toate cuplurile se cearta),alegeti o cale de mijloc,adica nici ca mine nici ca tine ci ca noi(eu si sotul meu o numim linia de mijloc).Cateodata da roade...!Important este sa discutati(aici o sa ai de treaba,caci ei nu prea sunt comunicativi,cel putin sotul meu nu e,asteapta tras de limba probabil) si nu neaparat sa incerci sa-ti impui punctul de vedere,ci doar sa-l faci sa inteleaga ca toate au un inceput,iar acel inceput trebuie sa-l depasiti impreuna.
Mult noroc si rabdare,timpul le rezolva pe toate!

Anca35+ &Shion(21.05.2004)
Poze cu noi
Pozne si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna japonici
nickolle si eu am avut batai de cap la inceput cu aceiasi problema
la fel ca si multe alte fete ce sunt casatorite cu japonezi.....
...stilul nostru este diferit de al lor si invers ..insa in timp totul va fi ok si o sa va luati unul dupa altul....nu este un pas foarte greu si nici stilul jaonez nu este chiar prea dur incat nu ai putea sa te acomodezi...
eu mam acomodat foarte repede si chiar imi place acest stil..mai ales respectul care in alte tari nu este....
....daca nu vei putea lua stilul lor nu vei putea avea un trai bun.
eu am sange de roman insa viitorul meu este aici cu copilasul meu
si sotul meu pe care ii iubesc enorm si pt ei doi trebuie sa ma schimb...
nu stiu cum sunt alti japonezi ..nu am de unde sa le stiu stilul la toti insa al meu este bland,comunicativ..ii place distractia,familia
...etc fiecare din ei au caractere diferite
iti doresc mult succes si rabdare..timpul are grija sa le faca pe toate




pozici MALAYSIA
malaysia2006


irina &emilica2005.01.06
POZICI NOIEMILY zana noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri! Am fost constienta din momentul in care m-am casatorit ca o sa fie mari diferente intre noi insa am crezut mereu ca o sa fie mult mai curios si de stilul meu de viata. El are o problema mai veche cu ramancele nu vreau sa jicnesc pe nimeni insa am avut in preajma si eu si el romance care au incercat de nenumarate ori sa ne desparta si care au inventat destule minciuni la adresa mea in general.E constient ca nu e toata lumea la fel si inplicit ca nici eu nu sunt asa din moment ce s-a casatorit cu mine.....ca la urma urmei nu a fost obligat, a facut-o de buna voie. Insa ce ma doare cel mai mult e ca atunci cand gresesc ceva sau fac ceva ce mie mi se pare in regula insa dupa el nu ar fii in regula.... primul lucru care il aud "OMAE MO RU-MANIAJIN" si eu vreau sa fiu si romanca pt asa m-am nascut si pt ca toti cei dragi mie sunt romani, insa nu am nici o problema nici cu ei si chiar as vrea sa invat mai mult sa fiu ca ei. Dar probabil dupa cum ati zis si voi este nevoie de timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Buna Nicolle ,
parerea mea ,este ca problemele si discutiile apar din lipsa de comunicare ,mai ales atunci cand conversatia are loc in alta limba decat cea materna .Eu am observat asta in relatia mea . O simpla fraza care nu o intelegeam ...si o reinterpretam eu dupa cum imi convenea si incepeau discutiile in contradictoriu .Problema se pune ,de ce ar vrea sa te transforme intr-o japoneza ,sau mai bine zis ce ar vrea sa schimbe la tine .Trebuie sa discutati asta ,si sa-i explici ca nu poti sa "etichetezi" o persoana in functie de tara de provenienta . Asa cum sunt japonezi buni si japonezi cu un caracter care lasa de dorit ,asa sunt si romanii ,fiecare padure isi are uscaturile ei .Trebuie sa-l intrebi clar ,cum i-ar place sa fii tu ,cum sa faceti sa imbunatatiti relatia voastra ,lasand la o parte experientele anterioare . Cred ca o relatie mixta nu are decat de castigat .Se poate lua tot cei frumos din ambele culturi .Nu se pune problema ca tu sa te transformi intr-o japoneza .Nici nu-si are rostul !Se putea casatori cu o japoneza daca tinea asa de mult la aspectul asta ..
Discuta cu el orice aspect al relatiei voastre ca de la om la om nu ca de la roman la japonez .Nu trebuie lasat orgoliul national sa strice ceva ce s-a legat prin iubire .
Iti doresc mult succes ,si sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor .Nu am facut decat sa-ti spun cum gandesc eu ,si cum procedez in relatia mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Hisasiburi! iar am disparut din peisaj ceva vreme si imi cer scuze! Va multumesc mult pt sfaturi si chiar am mai prins un pic de optimism. Cred ca si distanta asta e de vina, am venit in tara sa rezolv niste treburi cu gandul de a sta maxim 3 luni si deja se fac 6 luni si eu tot nu am revolvat ce aveam de facut! Si aveti dreptate poate e comunicarea de vina, acum vb cel mai mult prin mesaje si la tel si nu sunt nici foarte bune la japoneza si deseori intelegem cu totul altceva decat ar vrea calalatl sa zica! Sunt increzatoare ca asa cum voi v-ati acomodat o sa reusesc si eu! Il iubesc si daca asta am ales trebuie sa si reusesc! Va multumesc inca o data si va doresc toate cele bune la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Eu una te inteleg destul de bine si iti doresc sa reusesti sa rezolvi problemele pe care le ai si diferenta ce se face dintre o romanca si o japoneza.Si eu am avut probleme la inceput,nu cu sotul ci cu soacra.Cu sotul ma inteleg perfect si imi doresc sa dureze la fel ca acum o vesnicie.problema mea a fost soacramea care nefiind obisnuita cu gaijini imi reprosa orice.In japoni se face asa, nu ai voie sa faci asta,mai toata ziua reprosuri.Norocul meu este ca sotul imi lua tot timpul apararea,chiar si cand greseam era de partea mea.Cu caracterul meu puternic am reusit sa o transform pe socrela intr-o romancuta .ITI doresc sa ai multa putere de convingere si nu-ti uita caracterul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akemi spune:

Eu una te inteleg destul de bine si iti doresc sa reusesti sa rezolvi problemele pe care le ai si diferenta ce se face dintre o romanca si o japoneza.Si eu am avut probleme la inceput,nu cu sotul ci cu soacra.Cu sotul ma inteleg perfect si imi doresc sa dureze la fel ca acum o vesnicie.problema mea a fost soacramea care nefiind obisnuita cu gaijini imi reprosa orice.In japoni se face asa, nu ai voie sa faci asta,mai toata ziua reprosuri.Norocul meu este ca sotul imi lua tot timpul apararea,chiar si cand greseam era de partea mea.Cu caracterul meu puternic am reusit sa o transform pe socrela intr-o romancuta .ITI doresc sa ai multa putere de convingere si nu-ti uita caracterul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickolle spune:

Akemi mersi pt incurajare ! De socrela nici nu mai vb. Cred ca si pe nenea AKUMA daca l-ar vedea s-ar uita mai frumos la el decat la mine. Bafta mea e ca sta foarte departe de noi si nu am ocazia sa o vad decat foarte foarte rar. Sora lui in schimb pare fata de treaba, ne intelegem bine, am facut si pe dadaca la nepotel de cateva ori, insa discuta cu mine orice tine de Romania, daca o intreb cate ceva de stilul lor japonez si de una alta despre ei japonezii, in general, se eschiveaza si nu imi da niciodata raspunsuri si nu prea inteleg de ce. Cred ca chiar m-ar ajuta mult daca as putea discuta si cu ea cateceva.

Mergi la inceput