Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Sufletul credintei

POSTUL SF. MARIA

(1 vot)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 5

chivutamonica
chivutamonica
membru junior

Romania
cluj-napoca

930 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 27/07/2006 :  19:51:18 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

POSTUL SF. MARIA

DRAGILE MELE,
Stim cu toate ca din 1 aug.pina in 14 aug.este postul sf.Maria.Indiferent de problemele pe care le avem ,ar fi bine sa tinem acest post si sa ne rugam pentru sanatatea noastra si al celor dragi.
o mica rugaciune.
,,RUGACIUNE LA ICOANA MACII DOMNULUI''
Nascatoare de Dumnezeu,ceea ce esti izvorul milei ,invredniceste-ne si pe noi milostivirii tale.Cauta spre robul tau cel pacatos.Arata-ti puterea ta,ca-ntotdeauna.Caci nadajduind intru tine iti strigam ,cum oarecum ti-a strigat Gavril mai-marele voievod al celor fara de trup:Feciaora bucura-te!

chivuta
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Oana_B on 27/07/2006 19:51:44

nikole
member of Human Kingdom

Brazil, SP
3007 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 28/07/2006 :  09:04:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinikole Adauga semn de carte la raspuns Trimite nikole un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc!Am uitat efectiv ca se apropie postul Sf Maria.
Stie cineva cumva, cum anume se tine postul corect?
Care sunt dezlegarile, la ce, si in ce zile, exact cum scrie in cartile bisericesti?
Sau unde as putea sa citesc despre asta?

http://photos.yahoo.com/frezia_2004
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Carmen_Marieta
membru matur

Romania, Bucuresti
2178 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 28/07/2006 :  14:47:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCarmen_Marieta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Carmen_Marieta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nikole uite cam ce stiu eu..."Postul Sfintei Marii sau al Sîntămăriei, numit si postul lui August, se tine în cinstea Născătoarei de Dumnezeu , care înainte de Adormire a petrecut în neîncetată rugăciune si ajunare.
Durează două săptămâni : de la 1 la 15 August.
Lăsăm sec la 31 iulie ; iar de va cădea această zi Miercurea sau Vinerea, lăsăm sec la 30 iulie. În acest post untdelemn si vin mâncăm numai Sâmbăta si Duminica .
MÂNCĂM PESTE : Schimbarea la Fata - 6 August.
De asemenea , dacă Adormirea Maicii Domnului cade în zi de post, mâncăm de dulce a doua zi, adică la 16 August , iar în ziua Adormirii mâncăm peste."

Eu in acest post voi citi " acatistul Maicii Domnului"
Dumnezeu sa va ajute!

Poze nunta..

De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

capra cu trei iezi
membru junior

Romania, Bucuresti
951 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/07/2006 :  15:03:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capra cu trei iezi un Mesaj Privat  Reply with Quote
si eu vreau sa tin post. anul trecut l-am intrerupt pt ca mi s-a facut rau si am mancat de dulce. peste putin timp am aflat si cauza eram. partea nasoala e ca fiul meu e nascut pe 10 august si s-ar putea sa mananc tort. o sa ma straduiesc sa citesc si acatistul sau paraclisul Maicii Domnului.
de sf Maria mare se canta:
intru nastere fecioria ai pazit
intru adormire lumea nu ai parasit
de Dumnezeu nascatoarea
mutatu-te-ai la viata
fiind maica vietii
si cu rugaciunile tale
izbavesti din moarte
sufletele noastre!
amin

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Carmen_Marieta
membru matur

Romania, Bucuresti
2178 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 28/07/2006 :  16:36:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCarmen_Marieta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Carmen_Marieta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Capra cu tri iezi... inseamna ca anul trecut ai avut semne bune, ideea e ca daca nu ai invitati poti sa faci un tort de post, din biscuiti sau cu fructe... sigur exista o posibilitate....
La multi ani fiului tau!!!

Poze nunta..

nikole
member of Human Kingdom

Brazil, SP
3007 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 29/07/2006 :  00:29:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinikole Adauga semn de carte la raspuns Trimite nikole un Mesaj Privat  Reply with Quote
Carmen_Marieta, multumesc mult.

http://photos.yahoo.com/frezia_2004
olim
olim
mamica fericita de Alex

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 France, beaupreau
9629 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 30/07/2006 :  01:42:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiolim Adauga semn de carte la raspuns Trimite olim un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multam pentru informatii chivutamonica
Eu nu am mai tinut postul de acum 7-8 ani cand eram in Ro, dar anul asta m-am hotarat sa il tin , si chiar vrem sa mergem pana la Fatima in Portugalia, peste doua saptamani.Am trecut pe acolo sio am ramas tare impresionanta de lucuri si mi-ar place sa mergem cu sotul, mai ales ca in august avem un an de la nunta, pe 20.
As vrea sa va intreb ceva, stie careva dintre voi rugaciunea Rozarului.
As fi tare fericita daca as gasi-o undeva.
Multam anticipat, si Dumnezeu sa ne ajute sa putem tine tot postul.
Eu tare as vrea sa pot sa il tin tot.
chivutamonica
chivutamonica
membru junior

Romania, cluj-napoca
930 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 30/07/2006 :  19:09:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
fetelor bune si dragi,
Eu stiu ca este o carticica care cuprinde:
-ACATISTE SI PARACLISE-ALE MAICII DOMNULUI
-VISUL MAICII DOMNULUI
-BRIUL MAICII DOMNULUI
OLIM, CRED CA-I FOARTE FRUMOS ACOLO,EU AM CITIT DESPRE FATIMA,PRIMISEM O CARTE DE LA O CUNOSTINTA.
Sa ave-ti o caltorie frumoasa si multi ani inainte cu multa sanatate.
Va si va doresc sanatate deplina.MONI

chivuta
olim
olim
mamica fericita de Alex

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 France, beaupreau
9629 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 30/07/2006 :  22:00:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiolim Adauga semn de carte la raspuns Trimite olim un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multam monica
Noi am primit de la nasi anul trecut o icoana pe lemn cu Sfanta Maria si o carte de rugaciune de la Manastirea Voronet, cand am vizitat-o imediat dupa nunta, pe care cu rusine iti spun nu am deschis-o decat acum dupa un an ca sa vad ce cuprinde,si acum asa dintr-o data m-a apucat si cu postul , si sa citesc cartea.Acolo am ce ai spus tu, ar as vrea sa stiu ce cuprinde anume rugaciunea Rozarului.
Cred ca la Fatima o sa ma lamureasca mai bine.Noi am vrea sa mergem vara asta si la Lourdes si pana lA Medjogorje, caci am citit o carte si am ramas cu o dorinta de a ajunge neaparat, in aceste locuri.
Sper ca totul va iesii bine, si am incredere ca Dumnezeu va fii cu noi.
De cand incepeti sa postiti, de maine sau de marti?
Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti si a ne ajute sa pudem duce la capat acest post.

crini
perfectionista

Italy,
1187 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 31/07/2006 :  13:04:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crini un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu nu mai postesc de mult timp, dar intrand acum pe subiectul vostru m-am hotarat sa incerc sa tin acest post. De-a lungul timpului, Fecioara m-a ajutat si sper sa ma ajute si acum. As vrea sa va intreb ce imi sugerati sa iau de mancare la servici (nu mirositor, ca e un open space). Sa fie ceva hranitor ca eu am tensiune mica si sunt anemica.
Va multumesc mult.

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)

Carmen_Marieta
membru matur

Romania, Bucuresti
2178 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 31/07/2006 :  13:38:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiCarmen_Marieta Adauga semn de carte la raspuns Trimite Carmen_Marieta un Mesaj Privat  Reply with Quote
Crinieu una fac varza calita( e mai mult fiarta) cu rosii.... cartofi fierti cubulete, cu masline taiate rondele si patrunjel; paste fara ou cu legume( morcovi,masline, rosii, ardei gras), pizza cu aceleasi ingrediente mult cimbru, ketchup.... etc...
Si multe altele....

Poze nunta..

Pagina: din 5 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com